29℃
Dnes je 19. červen , svátek má Leoš

Lékárníkům boj o moc nesvědčí. Mohl nahradit Hitlera, ale špatně zvážil situaci

Další fotky

Jmenoval se Gregor Strasser a narodil se 31. května 1892 do rodiny katolického soudního úředníka v malém bavorském městě Geisenfeld. Začínal ve Freikorpsu a nakonec mohl být v Německu druhý hned po Hitlerovi. Doplatil na to, že odmítl nabídku, která se neodmítá.

Reklama

Po maturitě na místním gymnáziu se Gregor Strasser od roku 1910 živil jako drogista ve vesnici Frontenhausen až do začátku první světové války, kdy musel narukovat. Během služby v armádě se vypracoval do hodnosti nadporučíka (vyšší, než měl svobodník Hitler) a byl vyznamenán Železným křížem I. a II. třídy, stejně jako Hitler.

Když demokracie selže, aneb jak se Hitler stal německým kancléřem a zrodil se Führer. Zcela legálně

Po válce od roku 1918 pokračoval ve studiích na Friedrichově univerzitě v Erlangenu a v roce 1919 vstoupil do krajně pravicové polovojenské organizace „Freikorps“ vedené Franzem von Eppem. Cílem skupiny bylo potlačit komunismus v Bavorsku. V roce 1920 si našel práci jako lékárník v Landshutu a téhož roku se zúčastnil neúspěšného Kappova puče. Jednalo se o pokus o převrat ve snaze obnovit monarchii. V téže době jeho bratr Otto působil v sociální demokracii. Mezi souvěrci byl vždycky nápadný svou vyšší a mohutnější postavou.

Toužil po svobodné Gruzii a na Stalina prozradil kde co. Včetně jeho sadismu a spolupráce s carskou policií

Poté vstoupil do nově vzniklé Nacionálně socialistické německé strany dělnické (NSDAP), kterou pomáhal založit. Podle pozdějšího zákona ze dne 1. 12.1933 se tato strana stala jedinou politickou organizací německého národa a nositelkou světového názoru nacionálního socialismu. Strasserovy vůdčí vlastnosti – impozantní osobnost a bezmezná organizační energie, byly ihned rozpoznány a Strasser byl záhy jmenován oblastní hlavou stranické milice SA v Bavorsku. V listopadu roku 1923 se účastnil neúspěšného pivního puče. Spolu s Hitlerem a dalšími byl odsouzen k patnácti měsícům vězení a malé pokutě, po několika týdnech však byl propuštěn, protože byl zvolen členem Bavorského zemského sněmu za nacionálně socialistickou stranu.

Jeho píseň se stala neoficiální nacistickou hymnou. Znáte životní příběh Horsta Wessela?

V prosinci roku 1924 získal Strasser křeslo v Reichstagu a později se stal členem Německé svobodné strany, která sloužila jako náhrada za NSDAP, která byla po nepodařeném puči zakázána. Strasser v ní působil do prosince roku 1932.

Když byla NSDAP znovu založena, stal se Strasser prvním gauleiterem (vedoucím župy) pro Bavorsko od roku 1928 do roku 1929. Poté se stal vůdcem propagandy a organizačním vůdcem. Když roku 1931 spáchala sebevraždu Hitlerova neteř, k níž měl Hitler hluboký vztah, nechtěl se od něj Strasser ani na krok vzdálit, protože měl obavy, že se Hitler zabije.

Ztělesněné zlo jménem Adolf Hitler. Uplynulo 129 let od narození muže, který má na svědomí miliony životů

Na Německo silně dopadla hospodářská krize, vzrostla nezaměstnanost a ve volbách roku 1930 dosáhla NSDAP 18,3 % hlasů (oproti 2,6 % v roce 1928), takže se stala druhou nejsilnější stranou. Strasser na tom měl značný podíl. V srpnu 1932 nabídl kancléř Franz von Papen z podnětu prezidenta Hindenburga Hitlerovi funkci vicekancléře, což Hitler odmítl, protože by ve vládě „hrál druhé housle“.

Značný podíl na tomto úspěchu NSDAP měl také její hlavní „tiskový orgán“ a symbol, noviny „Völkischer Beobachter“, které roku 1944 dosáhly nákladu 1,7 milionů výtisků. Zasadili se o to hlavně členové strany, kteří osobní návštěvou získávali předplatitele. (U nás to bylo „Rudé právo“, hlavní tiskový orgán Komunistické strany. Každý člen strany musel předkládat funkcionářům základní organizace KSČ jednou za rok ústřižek potvrzení Poštovní novinové služby, že tento deník má řádně předplacený. Výmluvy typu, že si ho kupuje samostatně, nebyly uznávány. To samo o sobě svědčilo o „hlubokém“ přesvědčení tehdejší členů.)

Německá mládež v Hitlerových drápech. Doplatily na to statisíce dívek a chlapců

Programové a osobní soupeření s Adolfem Hitlerem se vyostřilo v prosinci roku 1932, když říšský kancléř Kurt von Schleicher nabídl Strasserovi vicekancléřství a úřad pruského ministerského předsedy. Von Schleicher doufal, že se tím NSDAP rozdělí a že se Strasser později připojí k von Schleicherově Národní konzervativní straně, a že tak Hitlera politicky zničí. Hitler však na schůzi poslanců NSDAP Strassera ostře napadl, obvinil z bolševismu a donutil jeho příznivce, aby se ho výslovně zřekli. Na rozdíl od Strasserova asistenta Goebbelse, který se k Hitlerovi přidal, zdrcený Strasser se vzdal všech stranických funkcí a začátkem roku 1933 i poslaneckého mandátu a z politiky se zcela stáhl.

Jeho bratr Otto emigroval do Prahy, což nabídl i Gregorovi, ten však odmítl. Otto v Praze založil ilegální organizaci Černá fronta, přežil několik atentátů zorganizovaných Gestapem a v roce 1939 včas emigroval do Kanady. Zemřel v roce 1974 v Mnichově.

Gregor Strasser v té době přerušil své politické kontakty a chtěl se vrátit ke svému původnímu farmaceutickému povolání. Počátkem roku 1934 se dokonce zdálo, že ho Hitler chce vzít na milost – vyznamenal ho zlatým odznakem NSDAP a 13. června mu nabídl funkci ministra hospodářství. Strasser si ovšem chtěl vymínit, že ve vládě nebude Göring ani Goebbels, což Hitler nepřijal.

Poslední Vánoce nacistických zločinců. Tyto dobové fotky jste pravděpodobně neviděli

Byl to Hitlerův poslední pokus, jak Strassera získat na svou stranu. Strasser špatně odhadl situaci, nepředpokládal, co také může po tomto odmítnutí následovat. Jak moc se asi divil, když byl 30. června 1934 spolu s dalšími funkcionáři berlínské NSDAP zatčen a uvězněn?

Během stranických čistek, známých jako „Noc dlouhých nožů“ (Langmessernacht) byl v berlínském vězení Gestapa tentýž den popraven zastřelením. Poprava se však nevyvedla, smrt nenásledovala okamžitě, možná i schválně. Na rozkaz generála SS Reinharda Heydricha v duchu myšlenky „Zrádci musí trpět.“ Strasser nedostal kulku z milosti a hodinu umíral, než vykrvácel. Není jasné, jaké zrady konkrétně se Heydrich ze Strasserovy strany obával, rozhodně jí však jednou provždy předešel. Noc dlouhých nožů byla ovšem především zaměřena proti Ernstovi Röhmovi a jeho SA (Sturmabteilung). Hitler ho podezíral z toho, že připravuje puč a chce ho svrhnout. Celkový počet obětí této čistky není známý, uvádí se stovky, ale i tisíce popravených.

FOTO: Gregor Strasser

Gregor Strasser - Gregos Strasser -YouTube-Gregor Strasser - Gregos Strasser – Historica Wiki – FandomGregor Strasser - N¸rnberg, ReichsparteitagGregor Strasser - Ústřední tiskový orgán Národně socialistické německé dělnické strany – Volkischer Beobachter (Lidový pozorovatel) – JLiveAuctioneersGregor Strasser - Geli Raubalová – neteř a skutečně jediná láska Adolfa Hitlera anebo vše bylo jinak – interez
Další fotky
Gregor Strasser - Geli Raubalová (1908 – 1931), k níž měl Hitler hluboký vztah – wikipedieGregor Strasser - Gregor Strasser – wikipedieGregor Strasser - Ústřední tiskový orgán Národně socialistické německé dělnické strany – Volkischer Beobachter (Lidový pozorovatel) – Jedn národ, jedna říše, jeden Vůdce – cd and lp

Není známo, zda Strasser byl zavražděn na Hitlerův osobní rozkaz, za to Göring a Himmler se na zařízení jeho likvidace podíleli zcela jistě. Strasserova mrtvola byla 3. července převezena k úřední pitvě a zpopelněna. Urnu předal Himmler osobně Strasserovu bratru Antonovi. Ostatně obdobným způsobem postupoval Stalin proti svým blízkým spolupracovníkům, kteří se ocitli v jeho nemilosti, a dokonce se s patologickou radostí zúčastňoval jejich pohřbů, někdy nesl i rakev a pronášel smuteční projev.   Strasser, který podobnými patologickými rysy zřejmě netrpěl, je ani nedokázal vidět u lidí kolem sebe a právě to se mu stalo osudným.

 

Před 57 minutami
Ano, vypůjčil jsem si název českého filmu, kterým Jiří Menzel vzdal hold průkopníkům a prvním...
Včera, 17:30
Uvažujete nad tím, že si pořídíte domů nějakou květinu, která by vám vyráběla kyslík, ovšem...
Včera, 16:00
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Včera, 16:00
Psal se první březen roku 1815, když v zátoce Juan, nedaleko Antibes, francouzského města na...
Včera, 16:00
Dodnes totiž není objasněna příčina jeho úmrtí. Jistě, otravu nikdo neprokázal, ale vládní agenti nemají...
Včera, 11:30
Necelé tři kilometry od městečka Neratovice se nachází klidná a nenápadná obec Lobkovice a určitě...
Včera, 10:00
Nástup Marie Terezie na rakouský trůn v říjnu 1840 znamenalo faktické oslabení rakouské monarchie. Okolní...
Včera, 08:00
Sny jsou pro mnohé z nás jedním z nejzáhadnějších a nejzajímavějších zážitků v našem životě....
17.6.2019
Možná se někdy sami sebe ptáte, jestli patříte mezi ty inteligentnější. Nějaký obecný test na...
17.6.2019
Letošní sezónu startuje svou tour po festivalech obří loď Captain Morgan Port Royal, která nabízí...
17.6.2019
Potopa světa je mýtická událost, která se vyskytuje téměř u všech kultur světa, které mohla...
Reklama