1℃
Dnes je 7. prosinec , svátek má Benjamín

Lenka trpí vážným onemocněním střev, přesto se dočkala vlastního potomka a pomáhá lidem

Lenka má v pouhých čtyřiatřiceti letech za sebou velké zdravotní komplikace, trpí totiž velmi závažnou nemocí střev. Přes to všechno se jí po několika nezdařených pokusech podařilo otěhotnět a vede také pacientskou organizaci, aby mohla pomáhat lidem se stejnými obtížemi.

Svojí nemocí, ulcerózní kolitidou Lenka onemocněla před 12 lety „Byl to takový nečekaný „dárek“ k mým 23. narozeninám,“ vzpomíná smutně do té doby úplně zdravá žena. „V podstatě ze dne na den jsem z plného zdraví spadla do naprosto šíleného stavu. Měla jsem velké křeče v břiše, bolesti a k tomu se přidal krvavý průjem, který mne přepadal i 30krát za den. Téměř jsem nespala, nemohla jsem jíst, hubla jsem,“ popisuje Lenka a pokračuje: „Praktický lékař mě poslal na infekční, tam ale nic neobjevili. Absolvovala jsem prohlídky na gynekologii a chirurgii, odkud mě lékař poslal na gastroenterologii, kde provedli kolonoskopii. Až tam lékaři zjistili, že mám silný zánět a střevo v opravdu špatném stavu, proto raději ukončili vyšetření ve 40 cm, aby ho nepoškodili.“

5 nemocí, které vám mohou způsobit problémy s chůzí. Které to jsou?

Pak Lenku hospitalizovali. Při vyšetření lékaři zjistili rozsáhlý zánět v celém tlustém střevě. To navíc už skoro nefungovalo a potvrdili diagnózu, na kterou měli podezření.

„Na jednu stranu jsem byla ráda, že konečně vím, co mi je. Protože po měsíci a půl v bolestech a s průjmy už jsem byla opravdu zoufalá a unavená. Na druhou stranu to pro mě byl celkem velký šok, když jsem se dozvěděla, že mám v tak mladém věku nevyléčitelnou střevní nemoc a že se budu muset celý život omezovat v jídle, brát léky a možná budu muset podstoupit operaci, kdy přijdu o celé tlusté střevo,“ vysvětlila.

Chronická obstrukční plicní nemoc: Elitní zabiják má na svědomí tisíce životů ročně a dále nabývá na síle

Nejprve dostala dávky kortikoidů a imunosupresiva, aby se dostala z akutní fáze nemoci. Přibližně po roce lékaři přikročili k biologické léčbě. „Jsem teď na třetím typu biologického léku, protože první dva mi vždy po čase přestaly účinkovat. Docházím jednou za šest týdnů na infuze, období vzplanutí nemoci mívám jen cca 1 až 2krát za rok. Často však přetrvává významná únava a občas se objeví i mimostřevní projevy nemoci, např. na kůži nebo jako bolesti kloubů,“ popisuje mladá žena.

FOTO: Lenka trpí vážnou nemocí

Lenka trpí vážnou nemocí - unnamedLenka trpí vážnou nemocí - unnamed (3)Lenka trpí vážnou nemocí - unnamed (2)Lenka trpí vážnou nemocí - unnamed (1)

Přes to všechno se Lence nakonec povedlo otěhotnět, už dva roky je na mateřské „Z příběhů jiných pacientek s ulcerózní kolitidou jsem tušila, že otěhotnění nemusí být snadné. Po třech mimoděložních těhotenstvích a odoperovaných vejcovodech bylo jedinou možností, jak otěhotnět, podstoupit s partnerem umělé oplodnění. A po několika pokusech to vyšlo,“ usmívá se.

Nyní se realizuje také v pacientské organizaci Pacienti IBD z. s., která pomáhá lidem s ulcerózní kolitidou a Crohnovou chorobou. Předává tedy zkušenosti dál a pomáhá podobně nemocným lidem. Do budoucna ale není vyloučeno, že nepřijde o celé tlusté střevo.

Před 1 hodinou
Proslavil se jako malíř orientálních až pohádkových scén, v nichž hrají hlavní roli víly, bohové...
Před 2 hodinami
Další podzimní prodejní Pražská výstava nožů se odbude tuto neděli na Novoměstské radnici. Už stabilně...
Před 3 hodinami
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Před 3 hodinami
Jekatěrina Pavlovna Bagrationová se 7. prosince 1783 narodila jako hraběnka Skavronská do vyhlášeného ruského šlechtického rodu...
Dnes, 15:37
Pražští vysokoškoláci Zdeněk Vřešťál a Vít Sázavský spolu tvořili folkové duo hrající humorné písně. V...
Dnes, 12:30
V Londýně byla tehdy hluboká noc a spánek britského premiéra Churchilla jistě nebyl klidný. Invaze...
Dnes, 11:44
Vášnivá diskuse se v Jazzové sekci při další z řady Valdštejnských besed, organizovaných spolkem Šance...
Dnes, 11:00
Jeho jméno, Jan Blažej Santini Aichel, pro nás neznamená jenom naprosto unikátní architekturu, ale také...
Dnes, 09:00
Největší vánoční výzvou je poctivá domácí vánočka a chutné křehké cukroví. Příjemně máslová vůně linoucí...
Včera, 21:40
Hidžáb se smí ve škole nosit. S takovým verdiktem přišel Nejvyšší soud, kam se odvolala...
Včera, 18:30
Slavnou obsáhlou příručku o čarodějnicích, nutnosti boje proti nim a způsobech, jak tento boj svádět...
Reklama