Lepíme za pár vteřin. Počátek bleskurychle schnoucího lepidla

Lepení, či používání lepidel ke spojování předmětů, je prastarou metodou, používanou již v neolitu. První lepidla byla získávána z přírodní gumy a pryskyřice. Nejstarším slepeným předmětem byla rituální, obětní maska na lidské lebce, nalezená ve vádí Nachal Chemar, v jižním Izraeli. Vádí je vyschlé říční koryto. Stáří se odhaduje na deset tisíc let. Následovalo lepení rozbité keramiky ve starověkém Egyptě, nebo lepení očí do důlků soch, v babylonských chrámech. Využití lepidel v průmyslovém měřítku je však záležitostí posledního století a k jejich rozvoji, tak jako téměř ve všem, přispěla válka.

V žádné domácnosti nesmí chybět. Bílá, lepící pasta pro školáčky, a jejich výtvarnou výchovu. Klih pro malíře pokojů. Lepidlo na cokoliv. Na dřevo, kov, papír, plast. A hlavně lepidlo vteřinové. V dnešní, uspěchané době, nemáme čas čekat často i několik hodin, než lepidlo dokončí svůj úkol. Potřebujeme lepidlo, které spojí dvě plochy okamžitě. Ideální věcička.

Z čeho vlastně je, jak vzniklo a proč? Na počátku existence bleskurychle schnoucího lepidla byl omyl v laboratoři, a požadavky vojáků druhé světové války. Tuto ideální pomůcku do každé domácnosti objevil Harry Wesley Coover (6. 3. 1917 – 26. 3. 2011 ), zaměstnanec firmy Kodak, v roce 1942.

Les u vás doma s kouzelnými fototapetami

Na popis složení tohoto lepidla vystačíme snadno se středoškolskou organickou chemií. Základem je ta nejjednodušší nenasycená kyselina, které se říká akrylová, kapalina charakteristicky štiplavého zápachu. Protože se jedná o nenasycenou kyselinu, je velmi ochotná reagovat s mnoha látkami. I třeba s látkami obsahujícími kyanovou skupinu – CN.

Chemický název lepidla je už trochu složitější, methyl – kyanoakrylát, ale to si pamatovat nemusíte. Jakmile se dostane do kontaktu se vzdušnou vlhkostí, začne polymerovat, ohřívá se a následně rychle ztuhne. Původně mělo sloužit k slepení poškozených zaměřovačů pro zbraně dělostřelců. Vojáci v bojové akci nemohou čekat a tato vlastnost nového lepidla byla naprosto ideální.

FOTO: Vteřinové lepidlo

Vteřinové lepidlo - Vteřinové lepidloVteřinové lepidlo - Vteřinové lepidloVteřinové lepidlo - lepidloVteřinové lepidlo - lepidloVteřinové lepidlo - Vteřinové lepidlo

Vteřinové lepidlo a lidské zdraví nás bude zřejmě zajímat nejvíce. Pracovat s ním bychom měli v dobře větratelné místnosti. Pak následuje klasika, která je v návodu snad u každého lepidla. Nejíst, nepít, nekouřit, nepracovat s otevřeným ohněm. Vteřinové lepidlo sice v kontaktu se vzdušnou vlhkostí tuhne, ale paradoxně přímé působení vody naopak celý proces brzdí.

Při zasažení jiných částí těla než konečků prstů, je nejdůležitější trpělivost. Počkat, až lepidlo zaschne a mechanicky oloupat a odrbat. Při zasažení rtů nebo očí platí slova o trpělivosti stonásobně. Nesnažit se slepené části oddělit násilím. Rty ponoříme do misky s vodou, na oko je dobré položit do vody namočený tampon. Ve vlhkém prostředí se potom lepidlo odrolí, i když to nějakou dobu potrvá. Je mnohem lepší mít oko zalepené dva, tři dny, než celou situaci řešit neodborně a následně chirurgickým zákrokem.

 

Včera, 19:08
Natočila nové album, do něhož vtiskla slzy radosti, jezdí turné se Stromboli, zpívá v muzikálu...
Včera, 17:30
Takový byl léčitelský koncept německého mystika a duchovního léčitele Bruna Gröning (31. 5. 1906 – 26. 1.1952)...
Včera, 16:00
Na konci ledna 1945, přesněji dvacátého sedmého, osvobodila Rudá armáda koncentrační tábor Auschwitz, česky Osvětim....
Včera, 14:00
Klonování jsme většinou zvyklí spojovat s laboratorním prostředím a nejmodernějšími technologiemi. Vědci však zjistili, že...
Včera, 11:30
Co na tom, že získala mladá Američanka prestižní Pulitzerovu cenu a literární kritika přijímala její...
Včera, 10:00
Přední ruský a sovětský biolog, genetik a chemik Nikolaj Ivanovič Vavilov (25. 11. 1887 -...
Včera, 08:08
Bohuslav Antonín Slánský přišel na svět 26. ledna 1900 na Malé Straně ve Valdštejnské ulici...
Včera, 08:00
Třicetidenní výzva vás vrátí znovu do kondice. Zima sice ještě zdaleka nekončí, přesto bychom pomalu...
25.1.2020
Hlavním aktérem tohoto příběhu se stal svatý Pavel z Tarsu, předtím Saul anebo česky také Šavel. Zapřisáhlý nepřítel...
Marcel Winter
25.1.2020
České strojírenské firmy by mohly ve Vietnamu nabídnout především větrné elektrárny, osobní i nákladní automobily,...
Reklama