• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Lesníci letos darují rekordních 88 vánočních stromků z lesů v Ralsku

  4.12.2022
  Doris Drienová

  Lesníci Vojenských lesů a statků (VLS) vybrali letos z lesů v Ralsku na Českolipsku při prořezávkách dosud nejvyšší počet 88 malých borovic a smrčků, které poslouží darem jako vánoční stromky. Lesníci je tradičně věnují dětským domovům, mateřským školám či domovům pro seniory po Libereckém kraji, informoval mluvčí VLS Jan Sotona.

  Pro lesníky, kteří mají na starost správu bývalého vojenského újezdu v Ralsku, jde o každoroční akci od roku 2006. Stromky obdarovávají před Vánoci sociální a vzdělávací instituce, které o ně projeví zájem. „Letos jich je o něco více, než jsme zvyklí. Je to dané asi tím, že jde o zaběhnutou akci a více se tak o ní ví. A projevuje se asi i ekologický efekt. Pravý vánoční stromek je z prořezávek lesů než ten z plantáží,“ uvedl Sotona.

  Tak se podle lesníků rozšířil zvyk mít o Vánocích doma stromeček. „Tradice vánočních stromků v našich zemích nemá nijak dlouhou historii. Výrazněji se rozšířila až na přelomu 19. a 20. století, čemuž hodně pomohli lesní hospodáři, kteří v ní viděli možnost, jak využít stromky z výchovných zásahů. Lidé dnes dávají přednost vánočním stromkům, které se pěstují speciálně na plantážích převážně ve Skandinávii, pro nás pro lesníky je ale typickým symbolem Vánoc stromek z prořezávek v lese,“ dodal ředitel VLS Roman Vohradský.

  Všechny darované stromky z VLS mají certifikát PEFC, který potvrzuje, že pocházejí z trvale udržitelného lesního hospodaření. Desítky boroviček a několik smrčků je určeno pro osm dětských domovů v kraji, konkrétně v Liberci, České Lípě, Semilech, Frýdlantu, Hamru na Jezeře, Krompachu, Jablonném v Podještědí a Dubé-Deštné. Další dvě desítky stromků z Ralska darují vojenské lesy mateřským školám a dalším školním zařízením v českolipském regionu. Dva smrčky a pět borovic ozdobí senioři v domovech v Mimoni a Stráži pod Ralskem.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte