Lest účinkovala. Když u Zvolena útočili Senegalci

Čtvrtého června uplynulo sto let od chvíle, kdy byla ve Versailles podepsána smlouva, kterou historie diplomacie bude znát jako smlouvu Trianonskou. Podle názvu paláce, kde byla podepsána. Stanovila hranice Maďarska, nového státu, který vznikl na území Uherska, bývalé části mocnářství. Mocnářství, které zaniklo po první světové válce. Trianonská smlouva okousala bývalé Uhersko o celých sedmdesát procent jeho území a začaly potíže.

Trianonská smlouva už jen deklarovala to, co bylo přijato o rok dříve. USA, Velká Británie, Francie, Itálie, Rumunsko, Jugoslávie. Za Československo podepsal ministr zahraničí Edvard Beneš. Učebnice o této době, i filmy, nám ukazují prezidenta Masaryka, jak se vrací co by prezident, do zbrusu nového státu, s názvem Československo. Zdání však klame. Na východě, za řekou Moravou, ještě zdaleka nebylo rozhodnuto. V Budapešti to cítili jako krutou nespravedlnost. Což Češi a Slováci také nebojovali na téže straně za císaře pána? Jistě že ano a statečně. Stejně statečně však bojovali i naši legionáři, ať už v Rusku nebo Francii a Itálii. Byli tím jazýčkem na vahách, který rozhodl o tom, že Československo skutečně vzniklo a bez územních ztrát.

Radši bojovat s čertem, než s Čechy. Čs. legionáři u Lipjag zvítězili nad mnohonásobnou přesilou

Česká kotlina má hranice už jaksi stanovené přírodou a příliš se toho změnit nedá. Československo sice bylo vyhlášeno, ale maďarské vojenské oddíly i samospráva stále seděli na svých místech a vůbec se jim nechtělo z Horní země uherské odejít. České vojsko nebylo zdaleka konsolidováno a na čerstvý stát si už brousili zuby nejen Maďaři, ale i Poláci. Stále platí, že o hranice se nelicituje, o hranice se střílí. Uvědomoval si to i plukovník Josef Šnejdárek, jehož jméno v učebnicích nenajdete a je to vůči němu nespravedlivé. Rozhodně si zaslouží aspoň jeden odstavec.

Legionáři s Masarykem na Václavském náměstí v Praze 21. 12. 1918

Bitva u Bachmače skončila před 100 lety. Čeští legionáři už tehdy umírali s vidinou samostatné republiky

Narodil se v roce 1875 v Napajedlech, nedaleko Zlína. Matka mu zemřela a otec tuto ztrátu psychicky nezvládl, proto vyrůstal u prarodičů. Byl dobrodružná povaha, utekl ze školy a v Terstu se chtěl nalodit na cestu do Cařihradu. Plán se nezdařil a Šnejdárek vystudoval kadetní školu. Dosáhl hodnosti poručíka, ale neklidná krev se v něm opět ozvala a on odešel do Francie, kde vstoupil do Cizinecké legie. V roce 1905 obdržel francouzské státní občanství.

Vraťme se ale do roku 1919. Maďarsko se rozhodlo vyřešit svůj územní problém nástupem bolševiků k moci, kteří toužili spojit se s bolševickým Ruskem. Napadli Slovensko, s jehož ztrátou se nesmířili. Počáteční nezdary československých oddílů pominuly ve chvíli, kdy neschopné italské důstojníky nahradil plukovník a Francouz v jedné osobě, Josef Šnejdárek.

Víte, jak to vypadalo ve vlaku našich legionářů v Rusku? Žádné velké pohodlí to nebylo

Dlouho se nerozhlížel a začal velet. Dobře velet. V sedmidenní válce s Polskem o Těšínsko si vedl tak dobře, že se Poláci museli stáhnout, a dokonce na něho zorganizovali atentát, který se nepodařil. Když se vypořádal s polskou expanzí, vyrazil čistit na Slovensko. Bolševici se dosud cítili na koni. V Prešově vytvořili dokonce loutkový stát, Slovenskou republiku rad, který však díky československé armádě netrval ani měsíc.

Rozhodující byla bitva o Zvolen, který byl obsazen během tří dnů, a maďarská armáda definitivně ztratila inciativu. Od té chvíle už jen ustupovala, až se nakonec stáhla za demarkační čáru, do původních pozic.

Českoslovenští legionáři z Úval působili ve Francii, Itálii i Rusku

Plukovník Šnejdárek byl sice úředně Francouz, ale myslel v bitvě jako Čech. Češi byli vždy obávanými bojovníky, protože v bitvách dokázali i myslet. Nejen příručky, ale i lest.

Jedna půvabná se podařila i Šnejdárkovi. Asi stovku vojáků nechal vybavit plátěnými, lehkými uniformami a vojáci se nalíčili černou barvou. Vytvořili oddíl afrických „Senegalců“. Řeč se učit nemuseli, stačilo cosi nesrozumitelně drmolit a občas vyslovit slovo senegal. Při přesunech na sebe upozorňovat. Počítal s maďarskými špiony a počítal správně. Již za pár dní maďarský štáb „věděl“, že spojenci dodali přes Balkán Šnejdárkovi přes šest tisíc vojáků ze Senegalu. Jistě to budou lidojedi, a proto je rozhodně lepší utéct, než se nechat zajmout. Lest účinkovala.

FOTO: Šnejdárek a Trianon

Šnejdárek a Trianon - Šnejdárek ve ZvoleněŠnejdárek a Trianon - V KremniciŠnejdárek a Trianon - Šnejdárek se štábem v KremniciŠnejdárek a Trianon - ŠnejdárekŠnejdárek a Trianon - Šnejdárkův obelisk

Josef Šnejdárek již v Československu zůstal, jako vojenský velitel Slovenska. Československé občanství mu bylo uděleno v roce 1927. V roce 1939 opět odešel z vlasti a zemřel v roce 1945 v marocké Casablance. V předvečer státního svátku 28. 10. 2012 byl na vrchu Polední, u Bystřice, odhalen generálu Šnejdárkovi Obelisk. Na dohled polských hranic. Postarala se o to Československá obec legionářská. Odhalení způsobilo protesty na polské straně, do kterých se zapojil i konzul v Ostravě. Šnejdárek byl opravdu vynikajícím velitelem, když i téměř po stu letech je terčem zloby a nenávisti. Kéž bychom měli i do budoucna více takových lidí.

Dnes, 13:25
V pravidelném seriálu o osobnostech Mělnicka tentokrát zavítáme do Čakoviček. Obec, dříve nazývaná Malé Čakovice,...
Dnes, 11:15
Památky a zoologické zahrady jsou sice momentálně díky opatřením vlády kvůli pandemii zavřené, ale i...
Dnes, 09:05
Komerční článek
Jaké je řešení? Nová studie advokátní kanceláře Toman & Partneři nastínila, že klíčová je transparentní...
Dnes, 09:05
Hrejkovice je malá vesnička nedaleko Milevska. Rodinná farma udržuje letitou tradici v domácí výrobě zelí....
Dnes, 07:55
Krátce před chystanou premiérou muzikálu Láska nebeská složeného z písní Waldemara Matuška jsme si nejen...
Včera, 15:40
Emil Zillich byl český malíř a ilustrátor. Tvořil především žánrové malby s náměty z historie...
Včera, 14:26
Ministr zdravotnictví Roman Prymula na tiskovém brífinku rozporoval tvrzení serveru blesk.cz. Podle jeho výkladu restaurací...
Včera, 13:40
Nadbytek ovoce s sebou přináší každoročně otázku, co s ním. Jednou z možností je kvalitní...
Včera, 11:40
Má černobílé vidění. Oblíbené přirovnání, které se hodí na někoho, kdo zná opravdu jen dva...
Čokoládový fitness dort
Včera, 10:20
Zdravý životní styl nám velí vyhnout se mouce, cukru a dalším nezdravým surovinám. No ale...
Včera, 08:18
Server blesk.cz nachytal ministra zdravotnictví Romana Prymulu na švestkách. Fotografie, které přinesl, zachytily Prymulu a...
Reklama