9℃
Dnes je 16. únor , svátek má Ljuba

Letiště Číňanům?! Žádný prodej se nechystá, tvrdí vedení

Jedněm uleví, druhým ublíží. Paralelní dráha odkloní vzlety nad Kladnem, zato bude o 1,5 kilometru blíž centru Prahy v její severozápadní části. Letiště Václava Havla ale odmítá, že by se tímto projektem chystalo k prodeji, jak uvedl pro Náš REGION Petr Hlubuček.

Reklama

Je to dvousečné. Projekt paralelní dráhy sice uleví 200 tisícům obyvatel Kladenska, zato přitíží obcím v severozápadní části metropole. Luxusní život desetitisíců rezidentů z Dejvic, Liboce, Veleslavína, Vokovic se tak promění v plynovou a hlukovou komoru. I oni totiž pocítí na vlastní uši, nervy a plíce novou ranvej, jejíž stavba má být zahájena v roce 2023 a dokončena o tři roky později, kdy se z ní začne létat.

„V tuto chvíli máme platné stanovisko EIA o dopadech na životní prostředí. Aktuálně máme dokončenou dokumentaci pro územní řízení a projednáváme ji s dotčenými orgány státní správy, okolními obcemi, správci sítí a připravujeme se na podání žádosti o územní rozhodnutí. To proběhne na jaře letošního roku,“ uvedl pro Náš REGION mluvčí letiště Roman Pacvoň. Přípravy pro novou ranvej jedou jak Pendolino do Ostravy.

Prodají Číňanům

Komu to prospěje? Tuhle otázku redakce položila náměstkovi pražského primátora Petru Hlubučkovi (STAN/Spojené síly pro Prahu), který je zároveň starostou v Praze-Lysolajích. I tuhle obec totiž provoz na třetí dráze zasáhne. V rozhovoru pro Náš REGION uvedl, že smysl nové ranveje nevidí. „Smysl to dává ve chvíli, kdy někdo řekne, zprivatizovalo se to a teď se bude prodávat. Bude se prodávat Číňanům, Korejcům, tak pak se samozřejmě lépe prodá letiště s nově postavenou letovou dráhou a s novými rozšířenými limity. K tomu se to chystá. Tak to vypadá. A to já odmítám,“ řekl Hlubuček.

Letiště neprodáme

Management Letiště Václava Havla ale politikova slova odmítá. „Vedení Letiště Praha žádný prodej letiště nepřipravuje,“ reagoval Pacvoň pro Náš REGION. Proč je tedy nová dráha potřebná?

Ruzyňské letiště s novými argumenty nepřichází a stále dokola jako mlýnek mele tytéž důvody. Pro zpřehlednění by se daly rozdělit jako názvy pohádek.

Praha 8 usiluje o připomenutí libeňského „rošťáka“ Arnošta Lustiga. Asi by na to řekl: Ty bejku!

O cestujících

Bez další přistávací dráhy nebude Praha do budoucna schopna plně uspokojit rostoucí poptávku cestujících po letecké dopravě. Momentálně sledujeme prudce rostoucí zájem po cestování letadlem ze strany Čechů a zároveň zvyšující se zájem turistů o Prahu. Nerealizace projektu paralelní dráhy bude mít negativní vliv na turistický rozvoj Prahy a celé České republiky. Již v tuto chvíli se stává, že některým leteckým společnostem nemůžeme nabídnout pro ně ideální požadované časy přistání a vzletů. To je pro aerolinky důvod, aby letecké spojení z Prahy neotevřely, na což potom doplácí především cestující.

O práci

Letiště Praha je již dnes jedním z nejvýznamnějších zaměstnavatelů a s dalším rozvojem jeho význam dále poroste. Realizace paralelní dráhy vygeneruje další pracovní příležitosti.

O lepším životě

Zprovozněním paralelní dráhy se výrazně zlepší situace pro 200 tisíc obyvatel velké části Kladenska a zejména Prahy, jelikož dojde k uzavření provozu na stávající dráze 12/30. Provoz na této dráze totiž směřuje nad hustě osídlené části Prahy a Kladna.

O české ekonomice

Letiště je důležitým dopravním uzlem a má pozitivní dopad na příliv zahraničních investic a příjmy z cestovního ruchu. Zastavení jeho rozvoje by se negativně projevilo na ekonomické situaci celé České republiky.

O bezpečnějším prostředí

Provoz na dvou souběžných drahách bude mnohem bezpečnější a šetrnější k životnímu prostředí. Dvě stávající přistávací a vzletové dráhy se kříží, a nemohou být tedy v provozu současně.

O klidnějším spánku

Díky paralelní dráze dojde k omezení leteckého provozu v nočních hodinách – v době od 22.00 do 23.59 a v době od 5.30 do 5.59 bude počet pohybů omezen na maximálně 40 startů a přistání a v noční době od 24.00 do 5.29 bude úplně zastaven letecký provoz. Výrazně se tedy uleví celému okolí letiště!

Neurolog Stránský: Dítě, které se učí z počítače, má horší výsledky, než to, které se učí z papíru a diskusí

Před 1 hodinou
Pamatujete se ještě na verše slezského barda a ikony socialistického školství Petra Bezruče, na Maryčku...
Před 3 hodinami
Kubánská revoluce dnes slouží jako odstrašující příklad. Fidél Castro uchvátil 6. února 1959 moc na...
Dnes, 14:00
Po 2. světové válce a roce 1948 se u nás kladl důraz především na sovětské...
chia semínka
Dnes, 11:30
Chia semínka jsou v poslední době velice populární. Patří mezi tzv. superpotraviny, což jsou potraviny,...
Dnes, 10:00
Po valentýnské zimě, která se letos moc nevyvedla, protože někdy bylo místy přes den až...
Dnes, 09:39
Ve Středočeském kraji hygienici zaznamenali mírný pokles celkové nemocnosti, a to o 3,2 procenta. Celková nemocnost činila 1765 onemocnění na 100 tisíc...
Dnes, 08:00
Na chřipku jsou jakákoli antibiotika z lékárny krátká, to je známá věc. Proti přírodním antibiotikům...
Včera, 17:30
Marie de León Bello y Delgado se narodila 23. března 1643 a zemřela před 288...
Včera, 16:00
Herman Kahn nevěřil v pokrok lidstva jako celku. Atomová bomba, jaderná válka, hospodářská prosperita a...
Včera, 14:00
Má to vůbec smysl se podobným problémem zabývat? Můžeme se o to pokusit. Mnohým vytanou...
Reklama