Letkyně Ameila Earhart záhadně zmizela. Zemřela hroznou smrtí na ostrově bez vody?

Amelia Mary Earhart byla americkou letkyní, první ženou, která přeletěla Atlantský oceán. V roce 1937 během jednoho z letů ale zmizela nad Tichým oceánem. Jaký byl její další osud? Tajemná hádanka ohledně jejího ztroskotání se začala odhalovat až v roce 2010.

Ameila Earhart se narodila 24. června 1897 Edwinovi a Amy Earhartovým v domě prarodičů v kansaském městě Atchison. V letadle poprvé seděla v roce 1920, aby o rok později absolvovala lekce létání a koupila si vlastní letadlo. Za další rok pak vytvořila neoficiální rekord, jako první žena letěla ve výšce přibližně 4 250 metrů. V roce 1923, tedy opět za další rok, obdržela pilotní licenci od Mezinárodní letecké federace.

Únos letadla se stal námětem pro majora Zemana. Jak to bylo doopravdy?

První let přes Atlantik

Psal se 17. červen 1928 a Amelia jako první žena přeletěla Atlantik (jako spolucestující). Další rekord překonala v roce 1930, jako první žena totiž letěla rychlostí asi 290 km/h. Atlantik pak znovu přeletěla 20.-21. května 1932, nyní už sama jako pilotka. Po téměř patnácti hodinách přistála v severním Irsku, jelikož se jí kvůli technickým problémům nepodařilo plánované přistání v Paříži.

Let, který se jí stal osudným

V roce 1936 pak začala plánovat let okolo světa. Po prvním neúspěšném pokusu vzlétla podruhé s navigátorem Fredem Noonanem 1. června 1937 z Miami. Následovaly zastávky v Jižní Americe, Africe, Indii a jihovýchodní Asii, 29. června dorazili do Lae na Nové Guinei. Za sebou v tom okamžiku měli 35 tisíc kilometrů cesty a do cíle jim zbývalo 11 tisíc. A tak 2. července odstartovali směrem k Howlandovu ostrovu v Tichém oceánu. Zhruba po 1 300 kilometrech se přerušilo rádiov spojení a letadlo zmizelo. Jako by se oba letci ztratili z povrchu zemského.

Henry Ford motorizoval svět, významně ale podporoval Hitlera a NSDAP

Nález až v roce 2010

Teprve až v roce 2010 byly objeveny fragmenty kostí a další artefakty, tkeér mohly patřit Amelii Earhart a jejímu navigátorovi na atolu Nikumaroro, který je součástí souostroví Kiribati. Podle objevů je pravděpodobné, že trosečníci zde žili několik týdnů až měsíců, než zemřeli. Čekala je pravděpodobně nepříjemná smrt vyčerpáním a dehydratací, jelikož na ostrově není žádný zdroj pitné vody.

Jiskru naděje přinesla v roce 2017 nalezená fotografie, která naznačovala, že Amelia zřícení se svým navigátorem přežila. Fotografie byla pořízena na Marshallových ostrovech a několik expertů, i z FBI, došlo k závěru, že je autentická. Fotografie byla ale později nalezena v japonském cestopisu z roku 1935, tedy celé dva roky před zmizením letkyně a tak vlastně žádné nové informace nepřinesla.

Zdroj: MOTL, Stanislav. Amelia a její poslední dobrodružství. Stopy, fakta, tajemství; LESIEUR, Jennifer. Amelia Earhartová: první žena, která zdolala Atlantik

Dnes, 08:12
První biograf na světě byl doslova tahákem na zvědavce, 28. prosince 1895 došlo dokonce k...
Dnes, 08:11
Trest smrti oběšením byl od středověku obvyklým trest za krádeže. Díky tomu, že krádeže byly...
Včera, 00:28
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 00:28
Velkou tragédií málem skončil seskok padákem třicetiletého Lotyšana. V kritický moment se mu zamotala lana...
Včera, 16:22
Případ připomínající legendární vraždu Otýlie Vranské z 1. republiky otřásl na přelomu tisíciletí doslova celou...
Včera, 14:21
Prázdninoví návštěvníci Prahy se mohli stát v ulicích metropole svědky natáčení nejdražšího filmu Netflixu The...
Včera, 08:11
Začaly letní olympijské hry v japonském Tokiu. Bohužel, hned začátek byl nejen pro českou výpravu...
23.7.2021
Brazilec se rozhodl, že bude vypadat jako skřet. S úpravami těla dosud neskončil.
23.7.2021
Sýrový toast na steroidech - tak popisuje svůj výtvor šéfkuchař Joe Calderone z newyorského podniku...
23.7.2021
Vystudoval technické učiliště, obor konstrukce mostů, byl vězněn na Sibiři, trpěl epilepsií a propadl vášnivému...
22.7.2021
Odsouzený lobbista Roman Janoušek nastoupil minulý čtvrtek do pankrácké věznice. Jeho nástupu do výkonu trestu...
Reklama