• nezarazene
  • Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • Letkyně Ameila Earhart záhadně zmizela. Zemřela hroznou smrtí na ostrově bez vody?

    18.6.2021
    Jaroslav Svoboda

    Amelia Mary Earhart byla americkou letkyní, první ženou, která přeletěla Atlantský oceán. V roce 1937 během jednoho z letů ale zmizela nad Tichým oceánem. Jaký byl její další osud? Tajemná hádanka ohledně jejího ztroskotání se začala odhalovat až v roce 2010.

    Ameila Earhart se narodila 24. června 1897 Edwinovi a Amy Earhartovým v domě prarodičů v kansaském městě Atchison. V letadle poprvé seděla v roce 1920, aby o rok později absolvovala lekce létání a koupila si vlastní letadlo. Za další rok pak vytvořila neoficiální rekord, jako první žena letěla ve výšce přibližně 4 250 metrů. V roce 1923, tedy opět za další rok, obdržela pilotní licenci od Mezinárodní letecké federace.

    První let přes Atlantik

    Psal se 17. červen 1928 a Amelia jako první žena přeletěla Atlantik (jako spolucestující). Další rekord překonala v roce 1930, jako první žena totiž letěla rychlostí asi 290 km/h. Atlantik pak znovu přeletěla 20.-21. května 1932, nyní už sama jako pilotka. Po téměř patnácti hodinách přistála v severním Irsku, jelikož se jí kvůli technickým problémům nepodařilo plánované přistání v Paříži.

    Let, který se jí stal osudným

    V roce 1936 pak začala plánovat let okolo světa. Po prvním neúspěšném pokusu vzlétla podruhé s navigátorem Fredem Noonanem 1. června 1937 z Miami. Následovaly zastávky v Jižní Americe, Africe, Indii a jihovýchodní Asii, 29. června dorazili do Lae na Nové Guinei. Za sebou v tom okamžiku měli 35 tisíc kilometrů cesty a do cíle jim zbývalo 11 tisíc. A tak 2. července odstartovali směrem k Howlandovu ostrovu v Tichém oceánu. Zhruba po 1 300 kilometrech se přerušilo rádiov spojení a letadlo zmizelo. Jako by se oba letci ztratili z povrchu zemského.

    Henry Ford motorizoval svět, významně ale podporoval Hitlera a NSDAP

    Nález až v roce 2010

    Teprve až v roce 2010 byly objeveny fragmenty kostí a další artefakty, tkeér mohly patřit Amelii Earhart a jejímu navigátorovi na atolu Nikumaroro, který je součástí souostroví Kiribati. Podle objevů je pravděpodobné, že trosečníci zde žili několik týdnů až měsíců, než zemřeli. Čekala je pravděpodobně nepříjemná smrt vyčerpáním a dehydratací, jelikož na ostrově není žádný zdroj pitné vody.

    Jiskru naděje přinesla v roce 2017 nalezená fotografie, která naznačovala, že Amelia zřícení se svým navigátorem přežila. Fotografie byla pořízena na Marshallových ostrovech a několik expertů, i z FBI, došlo k závěru, že je autentická. Fotografie byla ale později nalezena v japonském cestopisu z roku 1935, tedy celé dva roky před zmizením letkyně a tak vlastně žádné nové informace nepřinesla.

    Zdroj: MOTL, Stanislav. Amelia a její poslední dobrodružství. Stopy, fakta, tajemství; LESIEUR, Jennifer. Amelia Earhartová: první žena, která zdolala Atlantik



    Nepřehlédněte