8℃
Dnes je 22. únor , svátek má Petr

Letošní koupací sezóna skončila. Vysoké teploty se začaly na kvalitě vody projevovat většinou až na jejím konci

Na konci srpna proběhlo poslední zhodnocení kvality koupacích vod na 21 sledovaných přírodních koupalištích ve středních Čechách. Letošní oficiální koupací sezóna skončila 1. září.

Reklama

„I když se letošní prázdniny vyznačovaly extrémními teplotami a slunečným počasím, voda si v průběhu koupací sezóny na většině sledovaných lokalit udržela dobrou kvalitu. Přesto jsme oproti loňské sezóně, kdy to nutné nebylo, vyhlásili na dvou místech zákaz koupání, a to na jezerech Poděbrady a Ostrá na Nymbursku. Co se vodních nádrží týká, oproti loňsku měla voda o něco lepší kvalitu na Slapech než na Orlíku,“ hodnotí ředitelka KHS Jarmila Rážová.

Na přehradní nádrži Slapy se prakticky po celou sezónu držela výborná kvalita vody, pouze k jejímu  konci došlo k mírnému zhoršení v Županovicích a Staré Živohošti, kde byla  voda byla klasifikována stupněm 2. Také na Orlíku byla voda až do poloviny července výborná, zbytek sezóny ovšem poznamenal zvýšený výskyt sinic. Ke konci každé sezóny byla voda nevhodná ke koupání pravidlem také v písníku Bakov nad Jizerou, ovšem letos k takové nepříjemné situaci pro návštěvníky této lokality nedošlo, a voda si zde udržela svou kvalitu na stupni 3.

Ke konci sezóny se však extrémně teplé počasí začalo projevovat a na některých lokalitách se kvalita vody vlivem vysokého obsahu sinic a chlorofylu razantně zhoršovala.  V přírodních koupalištích Jureček a Vyžlovka v okrese Praha – východ bylo dosaženo stupně 4 a voda tak byla označena jako nevhodná ke koupání. Na jezeře Poděbrady a Ostrá na Nymbursku došlo ke konci sezóny dokonce k tak výraznému zhoršení, že zde byl vyhlášen zákaz koupání. I tady byl tento stav způsoben výrazným zvýšením obsahu sinic.

Také v letošní sezóně jsme na některých místech zaznamenali atypický vývoj – například na přírodním koupališti Nový rybník v Příbrami se vyskytly sinice, které zde v předchozích sezónách zaznamenány nebyly a lokalita, známá kvalitní vodou, byla v celém měsíci srpnu hodnocena stupněm 3 – zhoršená kvality vody. Zrovna tak na Tyršově koupališti v Rakovníku, kde byla voda dokonce hodnocena dokonce stupněm 4 a tudíž ke koupání nevhodná.

I přes tyto výkyvy ale hodnotíme sezónu jako dobrou a koupání bylo na většině středočeských přírodních koupališť pro návštěvníky příjemným zážitkem.

Zdroj: KHS Středočeského kraje

Člověk nebo pes? To je věčný boj na koupališti! Mají se psi koupat tam, kde malé děti?

 

Před 55 minutami
Všichni jsme zvyklí na fakt, že pokud chceme psát esemesky a telefonovat, musíme mít v...
Před 56 minutami
Víte, co je to mýdlový sliz? Dá se to vyrobit doma. A dá se s...
Před 2 hodinami
Komerční článek
Např. vysloužilou zářivku převezme každý odpovědný kolektivní systém zdarma, kdežto běžná odpadová firma si za...
Před 2 hodinami
V Uměleckoprůmyslovém muzeu skončila v roce 2017 rozsáhlá rekonstrukce, která mimo jiné významně rozšířila výstavní...
Před 3 hodinami
Vyprávěly se o něm hrozné věci, byl odsouzen k trestu smrti, nakonec zemřel v poklidu...
Dnes, 10:00
Orthorexie je neznámá, přesto velmi častá, porucha příjmu potravy. Jedná se o člověka, který má...
Dnes, 08:00
Novodobý termín, jehož kořeny však sahají do dávné minulosti. Co svět světem stojí, nebyla šuškanda...
Včera, 17:30
U nás v Evropě platí, že velkoměsta získávala svou podobu během mnoha století trvajícího kulturního...
Včera, 16:00
Válkami vyčerpané české země už nebyly schopny husitským vojskům poskytnout dostatek obživy. Řešením byly tzv....
Včera, 14:30
Někteří odsouzení političtí aktivisté se rekrutovali z pokrokového hnutí, což byla česká politická mládežnická organizace,...
Včera, 14:00
Vidět neviditelné, a to rovnou ve třech dimenzích. Takovou možnost teď mají díky novému mikroskopu...
Reklama