Levharti zakončili základní část porážkou, doma nestačili na pražskou Slavii

30.1.2022
Jan Kulich

Závěrečné osmnácté kolo prvoligové skupiny Západ zavedlo na palubovku Městské sportovní haly jasného lídra soutěže. Pražská Slavia prohrála ze sedmnácti duelů jediný a nezaváhala ani pod vrcholky Krušných hor, přestože Levharti po první čtvrtině vedli. Tým kolem kapitána Houšky nakonec prohrál po výsledku 73:111, ovšem i přes prohru by měl hrát prostřední nadstavbovou skupinu a v ní bojovat o postup do play-off. Definitivní jistotu však dají až výsledky posledních střetnutí základní části, která skončí v následujících dnech kvůli dohrávkám.

V úvodních desítkách vteřin se prosadili nejprve hosté zásluhou Jelínka, na něhož odpověděl trojkou Boyko. Z chomutovské strany se však jednalo o jediné body na další tři minuty, takže Slavia odskočila do vedení 12:3. Před polovinou zahajovací čtvrtiny snížil další trojkou Seifert, čímž odstartoval pozvolný obrat Levhartů, díky němuž vyhráli prvních deset minut o pět bodů.

Manko Pražanů narostlo na startu druhé části na jedenáct bodů, ale také slávisté se nadechli k otočce, jejímž výsledkem bylo devítibodové poločasové vedení. Klíčové se ukázaly první tři minuty po změně stran, které hostující tým vyhrál 10:2 a získané vedení poté postupně navyšoval.

Svěřenci Radka Holuši inkasovali od Slavie 111 bodů stejně jako v prvním vzájemném střetnutí sezóny, nejvíc jejich konto zatížili pětadvacetibodový Jalen Bradley a devatenáctibodový Zdeněk Nehyba. Z Levhartů se nejvýš vyšplhal Nestor Boyko s dvanácti body následovaný jedenáctibodovým Ondřejem Kovářem. „Přijel jednoznačně nejlepší mančaft naší části a možná největší adept na postup do nejvyšší soutěže,“ prohlásil chomutovský kouč.

„Na začátku jsem trochu zariskoval nasazením juniorů a mladíků, aby sebrali soupeři nějaké síly a zkušenější borci pak vstoupili do utkání proti už trochu unavenému soupeři,“ vysvětlil základní pětku, jejíž věkový průměr nepřekročil jednadvacet let. „Chtěli jsme soupeře i zaskočit, což se povedlo, přestože nám Slavia trochu utekla. S nástupem zkušených kluků jsme přešli na zónovou obranu, takže Slavia byla jednu čtvrtinu zaskočená,“ zdůvodnil vedení po deseti minutách hry.

Hosté se však postupně rozjeli a nakonec si dokráčeli pro jednoznačné vítězství. „Pak se ukázala síla mančaftu Slavie a nám vypadli v době, kdy se zápas lámal, Robert Landa a Luboš Stria, což nám zase snížilo možnost rotace hráčů, kteří by vydrželi být v zóně agresivní,“ litoval Radek Holuša, který o přestávce hecoval svou družinu k útoku na výhru.

Jenže hned po změně stran se vedení Pražanů navýšilo a celou třetí čtvrtinu vyhrál soubor Pavla Beneše o dvacet tři bodů. „Bohužel to byla naše kritická část, protože dostat třicet osm bodů je zkrátka moc,“ lamentoval šéf střídačky Levhartů. „Projevila se naše slabina s návratem do obrany,“ přiblížil jedním dechem.

Junioři i mladí hráči opět dostali poměrně dost prostoru, jenže hlavní trenér u nich postrádal především agresivitu, kterou po nich vyžaduje. „Je to čitelné i z čísel. My chceme být agresivní a Slavia měla jen sedm ztrát, oni nehrají agresivně a my máme ztrát pětadvacet,“ kroutil nechápavě hlavou. „Možná je to i o strachu a sebedůvěře, kterou potřebují mladí získat i v tréninku. Asi jim budeme muset ještě nějaký čas dát,“ nastínil.

Právě ztráty považoval první muž chomutovského realizačního týmu za jeden z důležitých faktorů. „Slavia dala po našich ztrátách čtyřicet dva bodů, my po jejich jen čtyř a konečný výsledek byl o třicet osm bodů,“ naznačil jednoduché počty a zmínil ještě amerického rozehrávače Bradleyho. „Je radost ho sledovat, jak vidí celé hřiště. I my jsme mu po některých akcích zatleskali,“ přiznal Radek Holuša závěrem.


Témata:

Nepřehlédněte