20℃
Dnes je 19. duben , svátek má Rostislav

Liberální výchova dětí podle doktora Spocka znamenala revoluci. Jenže všeho moc škodí

Další fotky

Do dějin medicíny i sociologie vstoupil v roce 1946 svou knihou „Baby and Child Care“ (česky „Vy a vaše dítě“) a od té doby s jeho návody zápasí a střídavě prohrává a vyhrává již celá řada generací rodičů. Možná i vy. A pokud ne, určitě to zkuste. Nemusíte ani mít děti. Stačí se zamyslet nad svým vlastním dětstvím.

Reklama

Dr. Benjamin McLane Spock se narodil 2. května 1903 v New Havenu v Connecticutu a zemřel 15. března 1998. Prožil tedy život dost dlouhý na to, aby mohl přibližně v jeho polovině nastolit úplně nový pohled na výchovu dětí a zbytek života jej případně přehodnocovat. Stal se symbolem volné, liberální či americké výchovy, při níž rodiče své děti nevychovávají restriktivně pomocí restů, ale naopak ho motivují a vytvářejí prostor pro to, aby se rozvíjelo. Pokud však dítě nemá nastavené vůbec žádné hranice, je tento způsob výchovy kontraproduktivní a vrhá na celé toto pojetí špatné světlo.

Šikana jako chyba výchovy. Poznejte typy dětských agresorů. Koho si vybírají za oběť?

Benjamin Spock pocházel z rodiny zahrnované mezi tzv. „Bostonské brahmány“ tj. Bostonskou elitu. Spockův otec byl právníkem, absolvent univerzity Yale, pracoval u železniční společnosti a Spockovi rodiče počítali, že jim pomůže s péčí o celkem pět mladších sourozenců. Spock stejně jako jeho otec vystudoval univerzitu v Yale, věnoval se veslování a jako člen americké osmiveslice roku 1924 vyhrál zlatou medaili na olympiádě v Paříži. Dále studoval na Columbijské univerzitě v New Yorku a roku 1929 promoval. Získal rezidenturu, tj. lékařský obvod, v pediatrii a potom i v psychiatrii.

5 tipů, jak si okamžitě zvýšit sebevědomí. Na mindráky a sebelítost zapomeňte

Roku 1927 se oženil se svojí první manželkou Jane Cheney (*1906), a to jako „nevyléčitelný romantik bez sexuálních zkušeností“, jak podotkla Jane. Vychovávali spolu dva syny. Podle svých slov byl Spock v manželství hluboce spokojený a tvrdil, že „fyzická sexualita byla jen podřízenou součástí našeho vztahu a mimomanželský sex nepřicházel v úvahu“. Nicméně se roku 1976 Spockovi rozvedli, aniž Spock rozvod na veřejnosti nějak komentoval. Jane byla liberální aktivistka, už ve 20. letech minulého století protestovala proti prohibici. Pomáhala manželovi s jeho knihami, ale později tvrdila, že se za to nedočkala dostatečného uznání. Během druhé světové války Spock sloužil jako psychiatr u Námořních rezerv Spojených států a dosáhl hodnosti komandérporučíka. Po válce zastával profesorské místo na lékařských fakultách univerzit v Minnesotě a Pittsburghu.

Nízké sebevědomí trápí hodně lidí. Formuje se už v 5 letech života

Jeho kniha o dětech a jejich výchově se stala stálým bestselerem. Podle Guinnessovy knihy světových rekordů překonal její prodej všechny významné kategorie s výjimkou Bible a zatím se jí prodalo přes 50 milionů výtisků ve 42 jazycích. Díky honorářům se Spock stal bohatým člověkem. V roce 1976 se Spock oženil s Mary Morgan (*1943). Postavili si dům v Arkansasu u Beaver Lake, kde se mohl Spock denně věnovat veslování. Mary rychle přizpůsobila svůj život manželově cestování a politické aktivitě, protože Spock se zúčastňoval aktivit „Nové levice“ zaměřených proti válce ve Vietnamu a jadernému zbrojení. Mnohokrát s ním byla zatčena za občanskou neposlušnost. Jednou byli zatčeni ve Washingtonu, DC, když se modlili na trávníku u Bílého domu s dalšími demonstranty. Když byli zatčeni, tak Morgan policisté prohledali, ale Spocka nikoli. Morgan proto podala žalobu na policii a na starostu Washingtonu, DC za sexuální diskriminaci. Soud vyhrála.

Kouše si vaše dítě nehty, cucá vlasy? Rozeznejte včas zlozvyk od psychické poruchy

Morgan také přesvědčila Spocka o blahodárném účinku masáže, jógy, makrobiotické stravy a meditaci, což mu údajně zlepšilo zdraví. „Vrátila mi zpátky mládí“, řekl Spock novinářům. Byl mezi nimi čtyřicetiletý věkový rozdíl, ale Spock řekl reportérům, kteří to zpochybňovali, že se oba cítí na šestnáct. Mary také koordinovala termíny přednášek a zabývala se také právními smlouvami pro 5., 6., 7., 8., a 9. vydání knihy „Vy a vaše dítě“. Jinak vedli příjemný život, Spock žil po mnoho let na své plachetnici „Carapace“ na britských Panenských ostrovech. Se svou druhou plachetnicí „Turtle“ kotvil a v létě plachtil v Maine. Většinu ze společných dvaceti let prožili Morgan a Benjamin Spockovi na lodích. Spock zemřel v pronajatém domě v Kalifornii 15. března 1998 a vstoupil mezi legendy.

Děti vyrůstající se dvěma matkami či otci nestrádají. Lékaři, psychologové či sexuologové řekli jasné slovo!

Jeho knihou se řídily a řídí celé generace rodičů, i když ji vlastní praxí poněkud zpochybňují i odborníci. V 60. letech 20. století např. zazněla myšlenka, že „lepší je v dobré víře udělat věc patrně nevhodnou, než to váhavě a omluvně zkoušet s věcí správnou. Hodně dnešních dětí je tím pokaženo a mávají s rodiči, jak chtějí.“

FOTO: Dr. Spock

Dr. Spock - Dr. Benjamin Spock (1955) – Encyclopedia BritannicaDr. Spock - Baby doktor – The OlympiansDr. Spock - Benjamin Spock v protestním průvodu proti válce ve Vietnamu – imagenesmyDr. Spock - Dr, Spock s manželkou Jane v protestním průvodu – sogdia.blockablock.infoDr. Spock - Dr. Benjamin Spock (1976) – wikipedia
Další fotky
Dr. Spock - Dr. Benjamin Spock a Martin Luther King -mediumDr. Spock - Dr. Spock a jeho druhá žena Mary Morgan – 1978 – Historic Images Outlet.Dr. Spock - Dr. Spock a jeho druhá žena Mary Morgan – Mary Morgan.Dr. Spock - Dr. Benjamin Spock and Mary Morgan, Seabrook, USADr. Spock - Dr. Spock a jeho druhá žena Mary Morgan (1997) – San Diego ReaderDr. Spock - Mary Morgan Spock – Spockova drzhá žena – Mary Morgan.Dr. Spock - Olympiáda roku 1924 – Benjamin Spock 7. zleva – The OlympiansDr. Spock - Znak Námořních rezerv Spojených států, u kterých sloužil Dr. Spock během druhé světové války – wikipediaDr. Spock - Kniha Dr. Spocka – u nás nazvaná ´Vy a vaše dítě´ – GoodreadsDr. Spock - Trh knih

Spockův koncept výchovy byl pochopitelně v rozporu s konceptem výchovy v jakémkoliv totalitním státě. Proto u nás jeho kniha „Vy a Vaše dítě“ mohla vyjít až po sametové revoluci, v roce 1992. Její historie u nás pak se zpožděním kopíruje její světový dopad na způsob výchovy, tj. dnes se nacházíme v období výše zmíněného přílišného výchovného liberalismu 60. let, jak bylo zmíněno výše. Zda budou takto vychované děti jako dospělí skutečně šťastnější a pro společnost jako celek užitečnější, než jejich starší předchůdci, teprve uvidíme.  

Včera, 17:30
Elisabeth Anderson Sierra je Američanka žijící v americkém státě Oregon. Má syndrom hyperaktivity, který způsobuje,...
Včera, 16:00
Uklízení je pro vás jako za trest a raději si libujete v nepořádku a chaosu?...
Včera, 14:00
Nelze pochopit Borgie, aniž je zasadíme do kontextu jejich doby. Rok 1492, kdy byla objevena...
Včera, 13:24
V minulém článku jsme se zaměřili na ceny ročních předplatních kuponů na městkou hromadnou dopravu....
Včera, 11:30
Barevná vajíčka, pomlázka, mazanec. Svátky jara už jsou za dveřmi, a proto jsme si pro...
Včera, 10:00
Tento kamenný kostelík se zvláštní věží a přilehlým hřbitůvkem nalezneme nedaleko Bystřice nad Pernštejnem. Při...
Včera, 08:00
Už jen proto, že Thor Heyerdahl se nebál. Nebál se práce v terénu ani riskantních...
17.4.2019
Kryštof Kolumbus byl odvážný. Byl umíněný. Byl nenasytný ve své touze nejen po objevitelských úspěších,...
17.4.2019
Panenku Barbie ještě neznala snad žádná československá holčička, přestože na Západě už ovlivnila generace dívek....
17.4.2019
Najdete ji v galerii pražského Klementina a nese podtitul víc než lákavý – Svobodné zednářství...
Reklama