Liberec bude šetřit energiemi, prověří i vypínání veřejného osvětlení

16.9.2022
Jan Štoll

Liberci se nepodařilo nakoupit elektřinu a zemní plyn pro příští rok. Bude je nakupovat zřejmě na burze za aktuální ceny. Odhaduje, že si připlatí 370 milionů korun. Radnice proto prověří úspory, například vypínání veřejného osvětlení pro část noci.

Vedení pátého největšího města v zemi odhaduje, že náklady za energie stoupnou radnici a jeho organizacím ročně zhruba ze 200 milionů téměř na 570 milionů korun. Liberec v posledních letech energie nakupoval prostřednictvím Českomoravské komoditní burzy Kladno, ceny má fixované do konce letošního roku. „Na příští rok nám nepřišla ani jedna nabídka. Nestabilita na tom trhu je taková, že to nikdo neriskne,“ uvedl náměstek primátora Jiří Šolc (Starostové pro Liberecký kraj – SLK).

Podle Šolce budou hledat úspory i v rozpočtu města. Rozhodnutí ale bude na novém vedení, jež vzejde z komunálních voleb, které budou za dva týdny. Náměstek uvedl, že jednou z možností, kterou začnou prověřovat, bude vypínání veřejného osvětlení v části noci, mezi jednou a čtvrtou hodinou ranní. To by v případě stotisícového Liberce znamenalo roční úsporu osmi až deseti milionů korun. Podle Šolce budou mimo jiné zjišťovat u pojišťovny, jak by se stavěla k proplacení případných pojistných událostí, pokud by bylo osvětlení po městě vypnuté.

K vážné situaci přistupuje konstruktivně i současná opozice. „Možná se nemusíme bavit rovnou o úplném zhasínání. Ale rozhodně jsou místa, která jsou naprosto zbytečné přesvícená, a to bez ohledu na energietickou krizi,“ uvedla zastupitelka Zuzana Kocumová (Liberec otevřený lidem).

Situaci v tuto chvíli může řešit asi už jenom vláda. „Tady má smysl to, co navrhuje vláda, tedy státní obchodník s energiemi, který by cenu pro veřejnou správu garantoval, ale to už mělo dávno být,“ dodal. Státní obchodník by měl získávat energie pro takzvané chráněné zákazníky tak, že mu výrobci nad určitou velikost budou muset prodat část produkce za předem stanovenou cenu.

Největší nárůst cen za elektrickou energii hrozí z organizací města u dopravního podniku (DMLJ), odhadem o 83 milionů korun. K tomu je podle náměstka nutné připočíst i odhadovaný nárůst nákladů o 74 milionů korun za stlačený zemní plyn (CNG), úrokové náklady a nárůst mezd, dohromady bezmála 200 milionů korun ročně. Vedení města podle Šolce připraví několik scénářů, jak se s tím vyrovnat. „Dnes dopravní podnik jezdí s kompenzací od města nějakých 360 milionů korun a nově by potřeboval 550 milionů, pokud se nic nezmění. A právě to, že se nic nezmění, znamená, že máme připravit scénáře, kdy si nové vedení města bude muset rozhodnout, jak na to jít,“ dodal. Podle něj ale nechtějí jít cestou omezování spojů či zvyšování cen jízdného.

Primátor Jaroslav Zámečník (SLK) uvedl, že obdobně budou muset řešit i městský plavecký stadion. Letos by měl bazén dostat na energie od města 20 milionů korun. „Když zůstanou ceny na dnešních částkách, tak by město stál 86 milionů,“ dodal primátor.

Problém má i kraj

Energie se na příští rok dvakrát neúspěšně pokoušelo nakoupit liberecké hejtmanství. „Nemáme nabídky. Myslím, že ceny, tak jak dál rostou, tak asi nejpravděpodobnější řešení je nakoupit elektrickou energii na spotu. To znamená trochu se spolehnout na to, že po Novém roce ceny energií znovu klesnou, protože v tom dvou a tříletém výhledu jsou proti současné ceně třetinové,“ uvedl už dříve hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj – SLK). Nákup na spotu podle něj fakticky znamená, že v případě velkoodběru zaplatí částku, která platí v danou hodinu na burze.

Hejtman se obává, že příští rok to bude mnohem horší. „My jsme měli na energie v letošním roce pro kraj a naše příspěvkové organizace asi 150 milionů korun a odhadujeme, že pokud nedojde k žádnému zásahu, že to bude v příštím roce více než 500 milionů, což se dá přeložit do češtiny například tak, že nebudeme opravovat silnice nebo můžeme omezit některé veřejné služby,“ řekl Půta s tím, že bez pomoci vlády to řešit nepůjde.

Sto/ČTKNepřehlédněte