• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Liberecké Gymnázium F. X. Šaldy bude mít nový pavilon, rozšíření vyjde na 312 milionů

  23.10.2023
  Doris Drienová

  Liberecký kraj plánuje rozšíření libereckého Gymnázia F. X. Šaldy. Nový pavilon, který umožní otevřít další třídu čtyřletého gymnázia, přijde podle odhadů na 312 milionů korun, z toho zhruba třetinu by kraj mohl získat z evropských fondů. Pokud vše půjde podle plánu, měla by být přístavba hotova do 1. září 2025.

  V současné době panuje zvýšená poptávka po všeobecném vzdělávání a kapacity škol zejména v Liberci nestačí, řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

  Zakázku na stavbu chce kraj zadat v dodavatelském režimu design & build (vyprojektuj a postav), který se v minulost osvědčil třeba při dopravních stavbách. „Dodavatelský systém design & build nám pomohl ušetřit nemalé finanční částky, v praxi to znamená, že stavební firma bude pružně a rychle reagovat na případné změny zadávacích požadavků,“ doplnil náměstek hejtmana Zbyněk Miklík (Piráti). V případě nového pavilonu půjde podle něj o energeticky úsporný objekt se zelenou střechou, fotovoltaickými panely a tepelným čerpadlem.

  Výstavbou nového pavilonu reaguje podle Půty kraj na zvýšenou poptávku po všeobecném vzdělávání. Už příští rok proto kraj otevře novou třídu technického lycea na Střední průmyslové škole Liberec, která vznikla 1. července spojením liberecké střední průmyslové školy textilní se střední průmyslovou školou strojní a elektrotechnickou. Další třída lycea přibude o rok později. I v areálu průmyslové školy je podle Půty v plánu výstavba nové budovy na místě starých dílen.

  V Liberci nabízejí dvě krajská a jedno soukromé gymnázium každoročně dohromady 144 míst čtyřletého studia, jednou za dva roky se otevírá třída pedagogického lycea. Technické lyceum nabízela v minulosti Střední průmyslová škola strojní a elektrotechnická v Liberci, už dva roky ale studenty nenabrala kvůli potřebě otevřít druhou třídu zaměřenou na informační technologie. S otevřením nových tříd by gymnázia a lycea měla v Liberci nabírat každoročně zhruba o 90 studentů víc, kapacita ročníků by se tak měla od školního roku 2025/26 zvýšit zhruba o 60 procent.

  Liberecký kraj také masivně investuje do zlepšení podmínek na svých středních školách. V minulém programovacím období vybudoval za 712 milionů korun centra odborného vzdělávání v osmi středních školách, aktuálně se pracuje na dalších čtyřech v Turnově, Jablonci nad Nisou, Liberci a Semilech dohromady za 400 milionů korun. V plánu je ale také výstavba nové budovy pro Střední zdravotnickou školu v Liberci, náklady se odhadují na 800 milionů korun.

  zdroj: ČTK  Nepřehlédněte