• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Liberecké muzeum ovládlo sklo a šerosvitné fotografie Josefa Sudka

    25.2.2022

    Výstavu, která představí v rozsáhlém souboru originální sklářská díla vytvořená v průběhu loňského XIV. mezinárodního sympozia IGS v Novém Boru, zahájilo Severočeské muzeum v Liberci. Další nová výstava, kterou je možno si v libereckém muzeu prohlédnout představuje tvorbu známého fotografa Josefa Sudka.

    Výstavu, která představí v rozsáhlém souboru originální sklářská díla vytvořená v průběhu loňského XIV. mezinárodního sympozia IGS v Novém Boru, zahájilo Severočeské muzeum v Liberci. Další nová výstava, kterou je možno si v libereckém muzeu prohlédnout představuje tvorbu známého fotografa Josefa Sudka.

    Expozice Sklo bez hranic přiblíží práce 45 umělců z České republiky a z 13 dalších zemí, kteří v dílnách devíti regionálních novoborských sklářských podniků a v odborných školách v Novém Boru a v Kamenickém Šenově vytvořili svá díla. „Mezi autory vystavených děl totiž nejsou pouze zkušení sklářští výtvarníci, případně studenti nebo nedávní absolventi sklářských škol, ale také umělci a umělkyně působící v oborech architektury, malířství, sochařství, designu a poněkud překvapivě i v oblasti módy a hudby,upřesnil náplň výstavy kurátor výstavy Oldřich Palata. Návštěvníci se tak mohou těšit na skleněné objekty známých umělců, jako jsou například František Skála nebo Kurt Gebauer.

    Zajímavá a inspirativní výstava, pořádaná pod záštitou hejtmana Libereckého kraje Martina Půty a jeho náměstkyně pro kulturu Květy Vinklátové, je jako součást programu Křišťálové údolí příspěvkem Severočeského muzea k letošnímu Mezinárodnímu roku skla vyhlášeného Organizací spojených národů.

    Výstava Sklo bez hranic potrvá do 15. května 2022.

    Maják Járy Cimrmana, otisk stopy českého génia

     

    Druhou výstavou, kterou lze v muzeu vidět, je vzpomínka na legendárního fotografa Josefa Sudka. Je spojením Sudkových fotografií ze sbírky PPF Art se sbírkou Severočeského muzea zahrnující i portréty fotografa od jeho kolegů. Kromě oblíbeného motivu zahrady se na výstavě návštěvníci setkají i se zátiším a menšími formáty tzv. „privatissim“, fotografií coby poznámkou k pozdější tvorbě. Mistr neopakovatelné atmosféry, jehož fotografie nepřestávají fascinovat, se takto rozsáhlou výstavou vrací do Liberce po dlouhých 56 letech. Josef Sudek měl ke konci svého života i vazby na založení legendární Malé výstavní síně v Liberci, jejíhož otevření byl v roce 1975 přítomen a kde pronesl památný proslov.

    Výstava Sen o zahradě připomíná období Sudkovy tvorby od 40. let až do 70. let 20. století, kdy se věnoval šerosvitným zátiším, sérii fotografií z břevnovské zahrady architekta Otto Rothmayera, a kdy tvořil i cyklus Okno mého ateliéru. „Ceněná zátiší i skrumáže předmětů z cyklu Labyrint jsou také svým způsobem poetické malé zahrady předmětů, a tak se na výstavě mohou diváci těšit na osobitou a neopakovatelnou atmosféru černobílých kontaktních fotografií, které Josefa Sudka proslavily po celém světě,“ dodal k výstavě její kurátor Luděk Lukuvka k výstavě a upřesnil: „Severočeské muzeum má tu čest představit unikátní kolekci sbírky PPF Art a Kabinetu fotografie ve výběrovém průřezu Sudkovy fotografické tvorby. Sbírka PPF Art je největší soukromou sbírkou české i slovenské fotografie u nás. Fotografie Josefa Sudka tvoří od roku 2000 její jádro, kolem kterého časem přibyly další akvizice významných Sudkových současníků i následovníků. Nicméně Josef Sudek svou poetickou tvorbou stále fascinuje generace fotografů i milovníků fotografie.“

    Výstava Sen o zahradě potrvá do 29. května 2022. Do 30. dubna 2022 je vstup do Severočeského muzea v Liberci zdarma.

    Zdroj: Jan Mikulička, Liberecký kraj



    Nepřehlédněte