Automat na výdej dezinfekce najdete v Liberci v terminálu MHD

V Liberci začal ode dneška fungovat automat na výdej dezinfekce, je v terminálu MHD. V republice je teprve druhý, zatím byl jen v Říčanech u Prahy. Dezinfekci bude možné zakoupit 24 hodin denně, řekl dnes náměstek primátora Jiří Šolc (Starostové pro Liberecký kraj).

Podle něj jde o komerční projekt. „Který je ale námi jako městem koordinovaný a dali jsme k dispozici náš pozemek,“ uvedl Šolc. Základní cena za lahvičku s 200 mililitrů dezinfekce je 300 korun, v dubnu se bude prodávat s padesátiprocentní slevou. „Produktů na trhu je celá řada. Podle slov dodavatele by to ale mělo být z automatu výhodnější,“ dodal Šolc.

V Liberci od středy funguje i automat na výdej roušek. Je nedaleko terminálu, v obchodním centru Forum. Cena za jednu roušku je 20 korun a vybrané peníze půjdou na účet veřejné sbírky Liberec pomáhá!. Radnice chce výtěžek použít na nákup ochranných pomůcek proti koronaviru, dezinfekčních prostředků a dalšího vybavení.

Liberec zatím na nákup ochranných pomůcek a na další opatření k zamezení šíření koronaviru vynaložil asi dva miliony korun. Tento týden začal s rozsáhlým úklidem města. V pondělí se dezinfikoval terminál ve Fügnerově ulici. „Dezinfikovali jsme plochy, stěny budovy terminálu, staniční sloupky s informačními tabulemi, lavičky, kliky, koše a další místa, kde se dotýkají a pohybují cestující,“ uvedl Martin Pabiška z dopravního podniku. Liberecké technické služby budou postupně mýt ostatní zastřešené zastávky veřejné dopravy po městě. „Celkem 135 zastávek bude po dobu jednoho měsíce procházet důkladným čištěním strojem s tlakovou horkou vodou,“ uvedla mluvčí radnice Jana Kodymová.

Lidé v obavě z viru ohrožují své životy

Technické služby také spolupracují s jednotkami dobrovolných hasičů při mytí silnic a chodníků. „Mytí začalo v úterý kolem Jedličkova ústavu v Pavlovicích, internátu v Zeyerově ulici a také na cyklostezce kolem Slovanu, neboť vláda uvolnila omezení volného pohybu pro jízdu na kole bez roušek,“uvedl primátor Jaroslav Zámečník (SLK). Pokračovat budou hasiči kolem domovů pro seniory a budov Centra sociálních a zdravotních služeb v Krejčího ulici. Pak přijdou na řadu dětská hřiště. „Mytí probíhá tak, že technické služby provedou strojní zametání a my potom splachujeme ten jemný prach,“ uvedl Josef Hazi za dobrovolné hasiče.

vera/čtk

Dnes, 11:49
Nepříliš velký byl zájem o městský plavecký stadion v Liberci, který po 75 dnech obnovil...
Dnes, 08:25
Za přísných hygienických opatření se návštěvám otevřel Domov seniorů v Liberci na Františkově, který je...
Včera, 18:20
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Včera, 18:20
Mládě orlosupa bradatého vylíhlé v liberecké zoo vypustí v rámci záchranného programu ve středu do...
24.5.2020
Sklářské muzeum v Novém Boru na Českolipsku se na rozdíl od jiných muzeí a galerií...
23.5.2020
S unikátní poctou naší vlasti přichází Jablonecké kulturní a informační centrum společně s Nadací pojišťovny...
22.5.2020
Sezona pro státní hrady a zámky v Libereckém kraji začne s bezmála dvouměsíčním zpožděním v...
22.5.2020
Muzeum a Pojizerská galerie Semily se s ohledem na probíhající koronavirovou krizi rozhodlo zpřístupnit své...
22.5.2020
V souvislosti s částečným obnovením výuky na základních školách vyjedou v pondělí 25. května v...
21.5.2020
Kompletní obchodní korespondence liberecké firmy z konce 19. století se ukrývala na půdě domu v...
21.5.2020
Liberec nezískal státní dotaci na modernizaci skokanských můstků na Ještědu. Bez úprav není možný návrat...
Reklama