Česko přišlo o druhého nejstaršího slona. Liberecká zoo ho nechala uspat

Liberecká zoo musela nechat v pondělí utratit osmapadesátiletou samici slona indického, svého nejstaršího obyvatele a zároveň druhého nejstaršího slona v Čechách. Důvodem byly vážné zdravotní problémy. Rání v liberecké zoo žila od roku 1967.

Vzhledem k vysokému věku a opotřebení zubů slonice špatně rozmělňovala potravu a v posledních dnech se potýkala s vážnými zdravotními problémy trávicího traktu. „Samice před šesti dny kompletně přestala přijímat potravu a defekovat, což vedlo ke komplikované kolice a postupnému vyčerpání celého organismu. Její stav už nešlo stabilizovat, a proto jsme se rozhodli přistoupit k uspání zvířete,“ uvedl zoolog Luboš Melichar.

Rání přicestovala do liberecké zoo v roce 1967 z indické Kalkaty jako čtyřleté slůně a v Liberci tak strávila naprostou většinu svého života. „Posledních sedm let jí v pavilonu dělala společnost sloní samice Bala, se kterou tvořily stabilní dvojici,“ uvedla Tesařová. Sedmatřicetiletá Bala, kterou pro její problematičtější povahu není možné začlenit mezi větší chovné stádo, zatím v liberecké zoo zůstane. „O jejím dalším osudu pak rozhodnou zoologové ve spolupráci s evropským koordinátorem chovu,“ dodala.

Jak vypadají horké sloní dny? Příliš se od těch našich neliší

Slony chová liberecká zoo od roku 1958. Šance získat jiného ale není moc velká. Sloní pavilon z roku 1972 je po technické stránce ve špatném stavu a nesplňuje téměř žádná tepelně izolační kritéria. Zastaralý je i chovatelsky, a do budoucna tak hrozí, že Liberec o tato zvířata přijde. Většina evropských zahrad totiž na rozdíl od Liberce ustoupila od takzvaného kontaktního chovu. Liberecký sloninec v současném stavu bezkontaktní chov neumožňuje. Výstavbu nového slonince chce zoo spojit s renovací horní částí svého areálu a jeho přeměnou na takzvanou africkou planinu, projekt je ale zatím jen takzvaně na papíře.

adp/ČTK

30.4.2021
Vážení držitelé permanentních vstupenek, přečtěte si prosím pozorně instrukce k ticketingovému řešení a neobvyklým procedurám...
30.4.2021
Kvůli uzavření silnice z Horního Hanychova bude lanovka zajišťovat dopravní obslužnost momentálně zavřeného hotelu. Od...
28.4.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
28.4.2021
Školám v Liberci vydrží státem dodané antigenní testy do pátku příštího týdne. Náměstek primátora zodpovědný...
23.4.2021
Zapojení do projektu „Záchrana pokladů z depozitářů Severočeského muzea v Liberci“ schválili členové rady už...
21.4.2021
Zchátralý areál bývalých tiskáren v centru Liberce čeká přestavba na bytové domy zhruba za půl...
21.4.2021
Od dubna se v Liberci rozjely sdílené elektrické koloběžky platformy Bolt, jsou jich dvě stovky...
16.4.2021
A-tým žen se v této nelehké době rozhodl pomoci Zoologické zahradě v Liberci. Minulý víkend...
16.4.2021
Chcete mít platební kartu v klubovém designu, která vám může rovnou sloužit jako permanentka na...
15.4.2021
Klima v centru stotisícového Liberce by měly zlepšit nově vysázené stromy. Přibudou v příštích týdnech...
15.4.2021
Jablonecký výrobce sirupů, medicinálních vín a medovin Kitl přestěhoval výrobu do hal bývalé Vratislavické kyselky....
Reklama