Čtenáři, zbystřete! Liberecká knihovna se po dlouhé době otevře

Liberecká krajská knihovna se pro návštěvníky otevře příští týden ve středu. Kapacita knihovny ale bude omezená na základě vládního pandemického nařízení na jednoho člověka na 15 metrů čtverečních. Najednou tak bude moci být v knihovně zhruba 300 až 350 lidí. Dřívějšímu otevření brání naplánovaná oprava výtahu. 

„Na čtenáře se těšíme a věříme, že se čtenáři těší ještě více než my, protože objednávání přes internet není úplně komfortní a čtenáři si budou moci sami vybrat v regálech podle obálek, což teď nejde,“ uvedla ředitelka knihovny Dana Petrýdesová.

Knihovny se veřejnosti uzavřely kvůli vládním protiepidemickým nařízením loni 22. října. V Liberci si čtenáři mohli knihy odnášet po objednání alespoň přes výdajové okénko. Zájem ale není takový, jako když je knihovna otevřená. „Jsme na 20 až 30 procent, protože řada lidí ani nemá možnost si objednávat nebo nechce a navíc jsme schopni odbavit omezený počet lidí. Přes výdejní okénko jsme půjčovali tak 700 až 800 dokumentů denně. Za normálních okolností, když je otevřeno, knihovna půjčovala třeba i 3 tisíce dokumentů denně,“ řekla Petrýdesová.

Knihovny mohou sice s omezením otevřít už od pondělí příštího týdne, podle ředitelky s tím ale nepočítali a kvůli naplánované opravě výtahu nelze otevřít dříve než ve středu. Dnes večer podle ní zastaví příjem objednávek na půjčení knih přes internet. „V pondělí a úterý je budeme dovydávat přes výdajové okénko a připravovat knihovnu na otevření,“ uvedla.

Škola má nové dílny a ateliéry za miliony, přesto je nikdo nevyužívá

Od středy bude do knihovny možný vstup jen s respirátorem. Kdo ho nebude mít, bude si ho moci zakoupit přímo v knihovně. Zatím bude knihovna fungovat jen pro půjčování a vrácení knih. „Máme nějaké fondy, které si nelze odnést domů. U nich bude možno po nějakou omezenou dobu si u nás sednout a prolistovat,“ dodala Petrýdesová. Nadále jen on-line budou přednášky nebo besedy, v provozu nebude ani třeba dětský koutek.

Na otevření se chystají i další knihovny v kraji. Už v pondělí se třeba otevře městská knihovna v Jablonci nad Nisou, i tam to bude zatím bez studovny a čitárny. V oddělení pro dospělé bude moci být najednou 13 lidí, v oddělení pro děti a mládež sedm a v multimediálním tři.

adp/ČTK

Dnes, 06:58
Očekávaná výstavba cyklostezky Odra-Nisa v Machníně je v plném proudu. Upozorňujeme, že kvůli probíhajícím pracím...
30.4.2021
Vážení držitelé permanentních vstupenek, přečtěte si prosím pozorně instrukce k ticketingovému řešení a neobvyklým procedurám...
30.4.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
30.4.2021
Kvůli uzavření silnice z Horního Hanychova bude lanovka zajišťovat dopravní obslužnost momentálně zavřeného hotelu. Od...
28.4.2021
Školám v Liberci vydrží státem dodané antigenní testy do pátku příštího týdne. Náměstek primátora zodpovědný...
27.4.2021
Liberecká zoo musela nechat v pondělí utratit osmapadesátiletou samici slona indického, svého nejstaršího obyvatele a...
23.4.2021
Zapojení do projektu „Záchrana pokladů z depozitářů Severočeského muzea v Liberci“ schválili členové rady už...
21.4.2021
Zchátralý areál bývalých tiskáren v centru Liberce čeká přestavba na bytové domy zhruba za půl...
21.4.2021
Od dubna se v Liberci rozjely sdílené elektrické koloběžky platformy Bolt, jsou jich dvě stovky...
16.4.2021
A-tým žen se v této nelehké době rozhodl pomoci Zoologické zahradě v Liberci. Minulý víkend...
16.4.2021
Chcete mít platební kartu v klubovém designu, která vám může rovnou sloužit jako permanentka na...
Reklama