Čtení na dobrou noc a nový seriál. Novinky libereckého Divadla

Divadelní seriál v přímém přenosu chce přes internet vysílat liberecké Divadlo F. X. Šaldy. O chystaném projektu liberečtí divadelníci říkají, že je první svého druhu v republice. Do příprav se mohou zapojit přes facebook i jejich příznivci. Posílat své náměty či nápady mohou do pátečního večera, řekl dnes za divadlo Jakub Kabeš.

„Vysílat chceme jednou týdně až do doby, než se budou moci diváci vrátit do hlediště,“ uvedl Kabeš. Městské divadlo je stejně jako další kulturní instituce v zemi uzavřené kvůli opatření, jež mají zamezit šíření koronaviru. Termín prvního vysílání zatím divadlo nezveřejnilo, nejdřív to ale bude ke konci příštího týdne. Podle Kabeše zatím nedokážou odhadnout kolik času jim zabere vytvoření scénáře a další příprava. Přenosy budou začínat stejně jako představení divadla od 19.00 hodin a nebudou předtočené dopředu. „Nechceme to dělat tak, že si je nachystáme a pak zveřejníme. To už by bylo moc filmové, my to chceme mít divadelní. To znamená, aby to bylo autentické jako představení,“ uvedl Kabeš. Herci podle něj navíc nebudou mít příliš času na nastudování a částečně tak bude představení improvizované. „Asi bude jen jedna zkouška před streamem,“ dodal.

Divadlo už nějaké tipy dostalo. Například, aby tam byly prvky spojené s Libercem nebo něco humorného, postapokalyptického či aby byl seriál o fiktivní nemoci, která neubližuje, ale lidi vylepšuje.

Liberecké divadlo od dneška začne svým odběratelům na facebooku vysílat čtení na dobrou noc pro dospělé. „Jedna povídka bude každý všední den od 22.30 hodin. Začneme povídkami zakladatele mystické a hororové četby Edgara Allana Poea,“ uvedl Kabeš. Číst je bude herec Jan Jedlinský. Na facebooku divadla se také každý den objevuje pro pobavení srovnávací fotografie z některého představení a toho, jak scénu dokáže její protagonista napodobit doma. Zatím se nejvíce líbila Rusalka operní pěvkyně Věry Poláchové, její domácí scénu jí pomohl vytvořit manžel a herec Martin Polách.

Čilý pracovní ruch na Sychrově. po 13 letech končí práce na novém okruhu

Podle Kabeše chtěli divadelníci také připravit online představení Srnky, jež patří v Liberci mezi diváky k nejoblíbenějším hrám. V rouškách se ale nastudovat nedá. „Hra je hodně založená na mimice, to by nemělo smysl,“ dodal. V divadle se podle něj nyní nezkouší. Nadále se tam ale vyrábějí roušky, zhruba 500 denně, které jsou distribuované dalším organizacím přes příspěvkovou organizaci města, Komunitní středisko Kontakt Liberec.

vera/čtk

Dnes, 18:02
Výrazně méně lidí, než o minulém víkendu bylo dnes na turisticky atraktivních místech v Libereckém...
Dnes, 17:29
Liberec začne od pondělí všem obyvatelům města starším 65 let vozit do jejich domovů zdarma...
Včera, 16:52
Fitcentra v Libereckém kraji zůstávají navzdory koronaviru se svými klienty v kontaktu. Prostřednictvím sociálních sítí...
Včera, 16:22
Přísnější opatření, než u jiných chovaných druhů platí nyní v liberecké zoo při péči o...
Včera, 12:29
Dnes uzavřela Technická univerzita v Liberci budovu L s laboratořemi, kde sídlí Ústav pro nanomateriály...
Včera, 11:41
Liberecký kraj dnes zveřejnil místa ve svém regionu, kam nedoporučuje jet o víkendu na výlet....
Včera, 10:13
V Libereckém kraji stoupl počet potvrzených případů onemocnění COVID-19 na 135, vyplývá z informací, které...
Včera, 10:09
Původně to mělo být jen pár desítek kusů pro potřebu univerzity. Dnes už je všechno...
2.4.2020
Za napadení seniora v obchodě s potravinami v Semilech policie stíhá tři jeho pracovníky. Staršímu...
2.4.2020
Liberecké družstvo pro chemickou výrobu Severochema už Libereckému kraji dodalo 40 000 litrů dezinfekce, dalších...
Reklama