Další manuál k fungování škol v novém školním roce. Jak mají ředitelé zabránit mísení dětí?

Zabránit setkávání dětí z různých tříd nebude podle ředitelů některých libereckých základních škol možné. Problematické bude podle nich i nošení roušek.

„Je to trochu směšné. Ráno půjdou děti z domova bez roušky, do autobusu s rouškou, pak zase sundají, do školy přijdou s rouškou, ve třídě sundají. Bude to zajímavé,“ uvedla ředitelka ZŠ 5. května Iveta Rejnartová. Ředitelka ZŠ Husova Blanka Lukeš Reindlová míní, že děti budou zmatené, kdy mají roušky nosit. „Těžko je ale na to budeme upozorňovat, to bychom nedělali asi nic jiného,“ dodala.

Školy dostaly z ministerstva školství manuál k fungování škol v novém školním roce. Jsou v něm převážně jen doporučení, jejich provedení nechává ministerstvo s hygieniky do značné míry na ředitelích. Reindlová upozornila na to, že nejsou schopni zabránit mísení dětí při příchodu do školy ani omezit prolínání školáků z prvního a druhého stupně a jednotlivých tříd o přestávkách. „U nás je to nerealizovatelné. U nás děti putují ze třídy do třídy a prostorově to nejde jinak vyřešit,“ uvedla. Potkávání dětí na chodbách nejsou schopni zabránit ani třeba v ZŠ Lesní. „Děti se potkávat budou, ať chceme nebo nechceme. Protože škola je prostorově dost vytížená, to nejsme schopni zajistit. A na to navazuje i mísení dětí ve školních družinách. Vzhledem k počtu pedagogů, které máme k dispozici, nejsme schopni zajistit, aby skupiny byly jenom z jedné třídy,“ uvedl ředitel školy Jiří Dvořák.

A zase ta hygiena! Skoro půlka vzorků zmrzlin v Libereckém kraji byla nevyhovující

Děti z různých tříd budou mít v družině ve skupinách i v ZŠ 5. května. „Není možné nemixovat skupiny. To nelze kapacitně zvládnout, to bych musela být dvojnásobný počet personálu,“ uvedla Rejnartová. Děti se podle ní budou mísit i na kroužcích, sportovištích či v jídelně. Na ZŠ 5. května navíc bude docházet na obědy i část dětí ze ZŠ Husova, kde se bude až do letošního roku rekonstruovat suterén s jídelnou. Další školáci ze ZŠ Husova bude podle Reindlové docházet na obědy na střední textilní školu a do jedné mateřské školy.

Problematické bude podle ředitelů také zajistit vhodnou místnost k izolaci. „Přemýšlíme, jakým způsobem zajistit a která by byla vhodná, aby splnila požadavky, které jsou poměrně dost náročné. Aby tam byla teplá, studená voda, aby byla větratelná a která osoba tam s tím dítětem tam bude,“ uvedl ředitel ZŠ Lesní. Vhodnou nemají ani na ZŠ Husova. „Nějak si provizorně poradíme,“ uvedla Reindlová. Pokud ale bude nutné dát nějaké dítě do izolace, ovlivní to podle ní chod školní družiny, v níž by měla tato místnost být. „Než se místnost vydezinfikuje, tak tam družina nebude moci být,“ dodala.

vera/čtk

Kvůli pandemii změnila své dovolenkové plány téměř polovina Čechů

Včera, 12:59
Město Liberec nechalo letos zrevidovat stav mostních konstrukcí a propustů ve svém vlastnictví.
25.10.2020
Květnatý kruhový objezd si přáli občané města Liberce, když na začátku letošního roku hlasovali pro...
22.10.2020
Společnost TMR Ještěd, provozovatel zdejšího skiareálu, získal všechna potřebná povolení pro realizaci úvodní fáze rozvoje...
21.10.2020
Kameny zmizelých, německy Stolpersteine, jsou dlažební kostky s mosazným povrchem, které se umisťují do chodníku...
20.10.2020
V Hejnicích skončila záchrana vrchní části zadní věže barokní baziliky Navštívení Panny Marie, která je...
19.10.2020
Novou ředitelkou Naivního divadla Liberec bude od 1. ledna 2021 Kateřina Pavlů. Ta třicet let...
16.10.2020
Kvůli opatřením proti koronaviru začal Liberecký kraj znovu omezovat veřejnou dopravu. V souvislosti se zastavením...
14.10.2020
Povodí Labe v loňském září zahájilo opravy hráze vodní nádrže Mšeno. Oprava koruny hráze spěje...
13.10.2020
Stavby roku. Díky téhle soutěži má veřejnost možnost seznámit se s přehlídkou toho nejlepšího a...
6.10.2020
Martin Půta z vítězných Starostů pro Liberecký kraj bude zřejmě už třetí volební období hejtmanem....
Reklama