Den fotbalisty. Nejtěžší je teď udržet motivaci

Podle libereckých kondičních trenérů Petra Hejného a Tomáše Pupkaye by ligoví fotbalisté během individuálního režimu kvůli pandemii koronaviru neměli z fyzické připravenosti ztratit více než 15 %. Protože nemohou být na hřišti a s míčem, potřebovali by aspoň tři týdny, aby se dokázali dostat zpět do herní formy. Trenéři přístup hráčů chválí, a dokonce musí některé i brzdit. Přípravu jim plánují oživit společnými tréninky přes video.

„Podle mě každý tým i my předpokládáme, že určitý pokles tam bude, neboť herní kondice je něco jiného než nějaká aerobní vytrvalost a podobně. Procentuálně to ale nemůže být více než nějakých 15 procent,“ řekl Pupkay.

„Nejvíc utrpí herní kondice. Ať už tam nasimulujete jakýkoliv možný trénink, ať jsou to člunkové běhy nebo jakýkoliv teď dostupný trénink, herní kondici se to podobá jen z určité části. Co nás teď zdobilo, že kluci byli schopni vydržet v tempu hrát prakticky celý zápas, to nejvíc utrpí. To nenahradíme ničím jiným než normálním tréninkem,“ dodal Hejný.

Libereckým hráčům společně ordinují v době domácího režimu po přerušení soutěží tréninky v šesti ze sedmi dnů týdne. Přípravu neustále probírají i s hlavním trenérem sedmého týmu ligy Pavlem Hoftychem. „Konkrétní čas klukům nekontrolujeme, ale myslím, že většina chodí dopoledne. Trénink zabere vždy minimálně hodinu a deset minut,“ uvedl Pupkay.

Boj s koronavirem zdravě a příjemně. Mocný vitamin D

„Kluci mají běžecké tréninky a snažíme se tam pořád udržet i silovou úroveň, takže mají i tréninky s vlastní vahou doma. Nic jiného teď bohužel není možné, takže to prostřídáváme, aby je to bavilo. Je ovšem hodně těžké udržet je v nějaké míře trénovanosti, když vůbec nevíme, jak to bude dál vypadat. Nejtěžší je teď udržet motivaci, proč trénovat,“ dodal Hejný. Hráči nechodí jen na klasické výběhy. „Dá se říct, že chvíli mají sprinty a chvíli méně intenzivní běh. My to počítáme v intenzivních metrech, protože moderní fotbal je založený hlavně na rychlosti. Co se týká intenzivních tréninků, hráči odběhají asi tři kilometry, pak běhají i méně intenzivní metry a ty jsou pak v kilometrech úplně jinak,“ podotkl Pupkay. „Máme napočítané, že nám odběhají asi 70 % z toho, co jsme byli zvyklí z celkového týdne normálně dělat. Některé věci prostě v individuálním tréninku nedokážeme nasimulovat,“ doplnil Hejný.

Je mu jasné, že hráči po návratu do klasického tréninku budou potřebovat delší čas na nabrání formy. „Bude to těžké. Potřebovali bychom trénovat aspoň tři týdny, abychom se dokázali dostat už do nějaké pohody. Ze začátku bude ten trénink muset být na nižší úrovni, aby se kluci nezranili. Takže tuhle dobu bychom si přáli, ale jak to bude, to uvidíme. Pro všechny týmy to bude stejně těžké,“ poznamenal Hejný.

Sporttestery hráčům nedali. „Nevíme, jak dlouho tento stav potrvá. Zatím to vypadá, že ještě měsíc, spíš dva se hrát nebude. Nechtěli jsme z toho důvodu hráče ještě nějak extrémně kontrolovat a peskovat, že bychom jim kontrolovali každý krok. Nechceme je ještě více dostávat do nějakého povinného režimu. Tréninková morálka mužstva je velmi dobrá,“ řekl Hejný. „Máme o každém hráči objektivní číslo, neboť je testujeme průběžně na každém tréninku na našich GPS. Takže ta kontrola nemusí být až tak extrémní, přesně vědí, co mají dělat. Někteří trénují tolik, že je v některých činnostech musíme brzdit, a to i teď,“ uvedl Pupkay. „Nechci ani vidět, co u toho nejpracovitějšího probíhá,“ dodal s úsměvem Hejný.

Atleti ASK Dipoli z Černošic a Dobřichovic pokračují v trénincích i v nelehké koronavirové situaci

Velmi rozdílné tréninky mají i nyní při domácím režimu gólmani oproti hráčům v poli. „Brankáři mají vlastní individuální plán, zaměřený na výbušnost, sílu, kroková či koordinační cvičení. Například vůbec neběhají intenzivní kilometry,“ přiblížil Pupkay. „Mají doporučení to dělat někde v parku, na trávě. Jednoduchá odrazová cvičení, ale bohužel k tomu nemají silovou část, kdy jsme schopni vynést ven půlku posilovny““ dodal Hejný.

V dalších dnech zařadí i společnou videopřípravu. „Něčím jsme se inspirovali. Chceme zařadit trénink, co se týká společné videokonference. Máme v plánu to něčím oživit. Budeme to muset poskládat tak, aby kluci nedělali pořád to samé, aby je to motivovalo. Vycházíme z toho, co kluci znají, aby to technicky zvládli. Nechceme vymýšlet zbytečně složitá cvičení, aby se nám při tom náhodou někdo nezranil,“ dodal Hejný.

vera/čtk

Hráči se snaží pomoct klubu. Fotbalisté Jablonce se vzdají části platu

Včera, 13:40
Z vídeňské ZOO Schönbrunn dorazila dvojice jihoamerických tropických ještěrů dracén krokodýlovitých. Jedná se o živočišný...
26.11.2020
Závěrečný koncert letošního 19. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica museli organizátoři kvůli koronavirové pandemii...
25.11.2020
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
25.11.2020
Wohlmannův statek ve Václavicích na Liberecku se stal kulturní památkou. Podle památkářů je původní venkovská...
24.11.2020
Zámek Lemberk se nachází nedaleko města Jablonné v Podještědí a pro veřejnost je zajímavý například...
22.11.2020
Liberecký kraj spustil nový projekt na podporu regionálních výrobků a jejich producentů „Liberecký kraj sobě“....
22.11.2020
Odstávka kabinové lanovky na Ještěd v Liberci se prodlouží o týden. Původně měla začít nejrychlejší...
21.11.2020
V létě byla zahájena stavba kontejnerového stání na autobusové zastávce v Železném Brodě, v části...
20.11.2020
Až v prosinci skončí rekonstrukce krajské silnice třetí třídy v Oldřichově v Hájích na Liberecku....
19.11.2020
Africkým morem prasat je v Libereckém kraji ohrožen zejména Frýdlantský výběžek. Důvodem jsou migrační trasy...
18.11.2020
V letošním roce byla dokončena obnova informační soustavy hřbitova u turnovského kostela Narození Panny Marie....
Reklama