Diváci po dlouhých 12 letech v sále kina Varšava nezmrznou

Nejstarší liberecké kamenné kino Varšava má po 12 letech funkční topení v sále a nové osvětlení. Sedmou sezonu po obnovení provozu skupinkou nadšenců zahájí příští týden, na podzim nabídne i festivaly Febiofest nebo Anifilm. Informoval o tom ředitel spolku Kino Varšava Ondřej Pleštil, který kino v budově města provozuje.

Kino bylo otevřeno v roce 1908, o sto let později ho město uzavřelo. Nemělo peníze na nákladnou opravu za desítky milionů korun, navíc byla v Liberci otevřena dvě multikina. Spolek usiluje o záchranu této památky ve stylu art deco od roku 2012, provoz v něm částečně obnovil v roce 2014 a zázemí kina postupně vylepšuje. Od minulého podzimu se v sále například nechodí po hliněné, ale dřevěné podlaze. Letošní novinkou je osvětlení sálu pomocí historických svítidel nalezených pod pódiem. A znovu funkční je topení v sále, opravu zhruba za 120 000 korun zaplatilo město. „Diváci tak po dlouhých 12 letech v sále kina Varšava nezmrznou,“ uvedl produkční kina Marek Jiran. Podle Pleštila jde ale jen o provizorní opravu.

Zahájení sezony chystá kino na středu 2. září s dokumentem o hudebníkovi Miru Žbirkovi Meky či americkým filmem Palm Springs. Podzimní program by měl být bohatší než v minulých letech. „Uvedeme se zpožděním akce, které byly zrušeny v rámci koronavirové pandemie, 22. až 24. září nás čeká Febiofest, 25. a 26. září pak česko-polsko-německý Nisa Film Festival a 6. až 11. října bude v kině Varšava dlouho očekávaný mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm,“ uvedl dramaturg kina Jakub Němeček.

Sláva Hnojového domu je už nejspíš minulostí. Turistům se zřejmě neotevře

Pravidelný filmový program bude podle něj koncentrovaný převážně na středy a pátky. „Nově od září nasazujeme v některé dny dvě projekce za den, s tím souvisí i úprava provozní doby kina. Chceme se více soustředit na večerní program, proto posunujeme otevírací dobu,“ dodal. Otevřeno bude v úterý až sobotu od 16.00 do 23.00 hodin.

Roční náklady na provoz kina Varšava, které loni navštívilo asi 8000 lidí, jsou zhruba dva miliony korun. Roční příspěvek města je 600 000 Kč. Další fungování spolku ohrozilo, že kino muselo být letos na jaře uzavřené v rámci vládních opatření proti šíření koronovairu. Kinu pomohli dárci, získalo od nich 224 000 korun.

vera/čtk

Obnova zapomenuté cesty do Benešova u Semil. Skauti pomůžou s výsadbou ovocné aleje

Včera, 09:40
Kameny zmizelých, německy Stolpersteine, jsou dlažební kostky s mosazným povrchem, které se umisťují do chodníku...
20.10.2020
V Hejnicích skončila záchrana vrchní části zadní věže barokní baziliky Navštívení Panny Marie, která je...
19.10.2020
Novou ředitelkou Naivního divadla Liberec bude od 1. ledna 2021 Kateřina Pavlů. Ta třicet let...
16.10.2020
Kvůli opatřením proti koronaviru začal Liberecký kraj znovu omezovat veřejnou dopravu. V souvislosti se zastavením...
14.10.2020
Povodí Labe v loňském září zahájilo opravy hráze vodní nádrže Mšeno. Oprava koruny hráze spěje...
13.10.2020
Stavby roku. Díky téhle soutěži má veřejnost možnost seznámit se s přehlídkou toho nejlepšího a...
6.10.2020
Martin Půta z vítězných Starostů pro Liberecký kraj bude zřejmě už třetí volební období hejtmanem....
6.10.2020
Pacienty s nemocí covid-19 už vedle Krajské nemocnice Liberec přijímají také ostatní tři páteřní nemocnice...
5.10.2020
V Libereckém kraji bude nejspíše vládnout koalice vítězných Starostů pro Liberecký kraj (SLK) s ODS...
5.10.2020
Liberec vybavil učitele svých 21 základních škol respirátory, vystačí jim do konce kalendářního roku. Radnice...
Reklama