Do Liberce dorazily elektrické koloběžky, do Mnichova Hradiště zase sdílená kola

Od dubna se v Liberci rozjely sdílené elektrické koloběžky platformy Bolt, jsou jich dvě stovky a budou k dispozici na více než 40 místech po celém městě.

V Liberci jde o novinku, i když podobnou službu před dvěma lety nabízela sdílená růžová Rekola. Ta město podporovalo i finančně, nicméně sdílená kola Liberec vloni na jaře zrušil.

Zkušenosti se zelenými elektrokoloběžkami BOLT mají i další velká česká města. Společnost je provozuje například v Ostravě, Pardubicích, Praze nebo Brně. Ale všude platí, že bez slušných a ohleduplných uživatelů by koloběžky mohly být spíš přítěží. Rádi je totiž používají lidé „pod vlivem“ a ti pak koloběžku nechají stát nebo ji pohodí, kde je napadne. V centru Prahy byly elektrokoloběžky jiné firmy dokonce zakázány.

Nicméně elektrokola vedení Liberce vítá. Za prvních 5 minut jízdy na přibližovadle zaplatí uživatel 4 koruny za minutu, pak se minutová sazba o korunu sníží.

Filmoví fanoušci, pozor! Festival Anifilm mění termín na červen

To v Mnichově Hradišti rozjeli minulý měsíc pilotní projekt sdílených kol, která do města dodala společnost nextbike. Na desítce stanic po celém městě se objevilo 25 modrých kol. Zákazník se sveze prvních 15 minut zdarma, za každých dalších 30 minut dá 16 korun. Pro Mnichovo Hradiště, které se nachází v rovině, jsou sdílená kola ideálním dopravním prostředkem, stejně jako pro Mladou Boleslav nebo Kosmosnosy, kde tento systém také funguje.

Náklady na pilotní osmiměsíční ročník jsou 300 tisíc korun, projekt však ze 70 procent podpořil Nadační fond ŠKODA AUTO.

Letecký den v Mladé Boleslavi se odkládá, bude až příští rok

Včera, 14:48
Přečtěte si prosím pozorně instrukce k ticketingovému řešení a nutným procedurám před vstupem na stadion...
Včera, 06:34
Oblastní galerie v Liberci uchystala nové výstavy. Na jedné budou litografie rakouského výtvarníka Oskara Kokoschky...
16.5.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
16.5.2021
Říkáme DOST! Nesahejte už na naše děti! Žádné pasy, žádné testy! Děti musí žít, volně...
14.5.2021
Dvoranu slávy FC Slovan Liberec založil klub v roce 2014, aby ocenil největší osobnosti své...
9.5.2021
Očekávaná výstavba cyklostezky Odra-Nisa v Machníně je v plném proudu. Upozorňujeme, že kvůli probíhajícím pracím...
30.4.2021
Vážení držitelé permanentních vstupenek, přečtěte si prosím pozorně instrukce k ticketingovému řešení a neobvyklým procedurám...
30.4.2021
Kvůli uzavření silnice z Horního Hanychova bude lanovka zajišťovat dopravní obslužnost momentálně zavřeného hotelu. Od...
28.4.2021
Školám v Liberci vydrží státem dodané antigenní testy do pátku příštího týdne. Náměstek primátora zodpovědný...
27.4.2021
Liberecká zoo musela nechat v pondělí utratit osmapadesátiletou samici slona indického, svého nejstaršího obyvatele a...
23.4.2021
Zapojení do projektu „Záchrana pokladů z depozitářů Severočeského muzea v Liberci“ schválili členové rady už...
Reklama