Do liberecké nemocnice už jen přes kontrolu ve stanu

Ode dneška musí každý příchozí do krajské nemocnice v Liberci projít kontrolou v takzvaném triážovém stanu u horního vstupu. Obdobná opatření chystají i ostatní nemocnice v Libereckém kraji. V areálu liberecké nemocnice nově není možné ani zaparkovat, výjimku pro odstavení auta mají jen imobilní pacienti. Fronty ráno před stanem byly minimální, čekalo se řádově minuty. Vyšetření trvá do minuty, řekl dnes mluvčí nemocnice Václav Řičář.

Ne všichni příchozí to ale podle něj přijímají bez protestů. „Protože musí jednak chvíli čekat, jednak nemohou jít nejkratší cestou,“ uvedl Řičář. Nespokojených pacientů je ale podle něj minimum.

Nemocni zavedla opatření kvůli zamezení šíření nákazy novým typem koronaviru. „Pacienti si před vstupem do stanu vydezinfikují ruce, je jim tam změřena teplota a jsou vyzpovídáni našimi kolegy. Aby bylo jasné, že nepatří mezi takzvané rizikové pacienty, to znamená, že nepobývali v rizikové lokalitě nebo nebyli v zemi, na kterou se vztahují karanténní opatření,“ řekl mluvčí největší nemocnice v Libereckém kraji. „Když bude splňovat někdo všechny parametry směřující na výskyt koronaviru, tak bychom ho přesměrovali na infekční oddělení, kde by mu byl proveden kontrolní odběr a byl by pak umístěn do domácí karantény,“ dodal Řičář.

Kontrolu pacientů u vstupu chystají i další nemocnice v kraji. „Bude se chodit do nemocnice jen jedním vchodem, ostatní uzavřeme k dnešní 17.00 hodině. Pacienti se budou třídit, kontrolovat,“ uvedla mluvčí jablonecké nemocnice Petra Hybnerová. Nejpozději od úterý zavedou obdobný režim i nemocnice na Semilsku. „Vyklízí se jedno oddělení, které bude zajišťovat příjem a povolování vstupu,“ řekl ředitel nemocnice v Jilemnici Jiří Kalenský. Stejné to bude i v Semilech, v Turnově se už kontroly provádějí.

V zemi bylo ráno 298 nakažených, v Libereckém kraji zatím tři a všichni jsou z Jablonecka. Vláda ode dneška omezila kvůli ochraně zdraví a zpomalení šíření nového typu koronaviru volný pohyb lidí po republice. Na oddělení liberecké nemocnice se mimo zaměstnanců dostanou jen ti, kteří obdrží po kontrole v triážovém stanu takzvaný CHECKLIST – COVID19. Zdravotníci nemocnice kontrolou neprocházejí. „Vztahuje se na ně samozřejmě bedlivý dohled nad jejich zdravotním stavem,“ řekl Řičář. Několik pracovníků nemocnice je podle něj v domácí karanténě. „Protože na jarní prázdniny odjeli do země, která ve chvíli odjezdu ještě nebyla riziková, a po jejich návratu už za rizikovou byla vyhlášena,“ dodal.

vera/čtk

Včera, 08:44
Za svatbu mimo obřadní síň radnice nebo v jiný, než magistrátem stanovený den si snoubenci...
Včera, 08:03
Přesně před dvaašedesáti lety došlo k tragické události na železnici u Frýdlantu v severních Čechách....
3.7.2020
Na dvou z osmi státních hradů a zámků v Libereckém kraji se letos změní kastelán....
2.7.2020
Hejnice v podhůří Jizerských hor na Liberecku musely v tomto týdnu vypustit a vyčistit přírodní...
2.7.2020
Vědci Technické univerzity v Liberci chtějí zmapovat zaniklé vodní prvky v krajině a přispět k...
30.6.2020
Rekonstrukce silnice uzavře od 20. července přístup z Liberce na Ještěd. Kvůli stavbě bude pro...
30.6.2020
Péči o unikátní železniční stanici Martinice v Krkonoších a záchranu bývalého Beranova hostince v Trávníčku...
27.6.2020
Vlastní křesťanskou střední školu chce příští rok v Hejnicích na Liberecku otevřít sbor Jednoty bratrské....
26.6.2020
Obrázky mraku, slunce, roušek a nápis Společně jsme to zvládli překrývaly známky za II. pololetí...
25.6.2020
Zastupitelé Jablonce nad Nisou dnes schválili smlouvu o zajištění provozu tramvajové linky 11 do Liberce...
Reklama