Do liberecké nemocnice už jen přes kontrolu ve stanu

Ode dneška musí každý příchozí do krajské nemocnice v Liberci projít kontrolou v takzvaném triážovém stanu u horního vstupu. Obdobná opatření chystají i ostatní nemocnice v Libereckém kraji. V areálu liberecké nemocnice nově není možné ani zaparkovat, výjimku pro odstavení auta mají jen imobilní pacienti. Fronty ráno před stanem byly minimální, čekalo se řádově minuty. Vyšetření trvá do minuty, řekl dnes mluvčí nemocnice Václav Řičář.

Ne všichni příchozí to ale podle něj přijímají bez protestů. „Protože musí jednak chvíli čekat, jednak nemohou jít nejkratší cestou,“ uvedl Řičář. Nespokojených pacientů je ale podle něj minimum.

Nemocni zavedla opatření kvůli zamezení šíření nákazy novým typem koronaviru. „Pacienti si před vstupem do stanu vydezinfikují ruce, je jim tam změřena teplota a jsou vyzpovídáni našimi kolegy. Aby bylo jasné, že nepatří mezi takzvané rizikové pacienty, to znamená, že nepobývali v rizikové lokalitě nebo nebyli v zemi, na kterou se vztahují karanténní opatření,“ řekl mluvčí největší nemocnice v Libereckém kraji. „Když bude splňovat někdo všechny parametry směřující na výskyt koronaviru, tak bychom ho přesměrovali na infekční oddělení, kde by mu byl proveden kontrolní odběr a byl by pak umístěn do domácí karantény,“ dodal Řičář.

Kontrolu pacientů u vstupu chystají i další nemocnice v kraji. „Bude se chodit do nemocnice jen jedním vchodem, ostatní uzavřeme k dnešní 17.00 hodině. Pacienti se budou třídit, kontrolovat,“ uvedla mluvčí jablonecké nemocnice Petra Hybnerová. Nejpozději od úterý zavedou obdobný režim i nemocnice na Semilsku. „Vyklízí se jedno oddělení, které bude zajišťovat příjem a povolování vstupu,“ řekl ředitel nemocnice v Jilemnici Jiří Kalenský. Stejné to bude i v Semilech, v Turnově se už kontroly provádějí.

V zemi bylo ráno 298 nakažených, v Libereckém kraji zatím tři a všichni jsou z Jablonecka. Vláda ode dneška omezila kvůli ochraně zdraví a zpomalení šíření nového typu koronaviru volný pohyb lidí po republice. Na oddělení liberecké nemocnice se mimo zaměstnanců dostanou jen ti, kteří obdrží po kontrole v triážovém stanu takzvaný CHECKLIST – COVID19. Zdravotníci nemocnice kontrolou neprocházejí. „Vztahuje se na ně samozřejmě bedlivý dohled nad jejich zdravotním stavem,“ řekl Řičář. Několik pracovníků nemocnice je podle něj v domácí karanténě. „Protože na jarní prázdniny odjeli do země, která ve chvíli odjezdu ještě nebyla riziková, a po jejich návratu už za rizikovou byla vyhlášena,“ dodal.

vera/čtk

Včera, 17:31
Sklářské muzeum v Novém Boru na Českolipsku se na rozdíl od jiných muzeí a galerií...
23.5.2020
S unikátní poctou naší vlasti přichází Jablonecké kulturní a informační centrum společně s Nadací pojišťovny...
22.5.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
22.5.2020
Sezona pro státní hrady a zámky v Libereckém kraji začne s bezmála dvouměsíčním zpožděním v...
22.5.2020
Muzeum a Pojizerská galerie Semily se s ohledem na probíhající koronavirovou krizi rozhodlo zpřístupnit své...
22.5.2020
V souvislosti s částečným obnovením výuky na základních školách vyjedou v pondělí 25. května v...
21.5.2020
Kompletní obchodní korespondence liberecké firmy z konce 19. století se ukrývala na půdě domu v...
21.5.2020
Liberec nezískal státní dotaci na modernizaci skokanských můstků na Ještědu. Bez úprav není možný návrat...
20.5.2020
Peníze ušetřené díky mírné zimě na údržbě silnic druhých a třetích tříd chce dát Liberecký...
20.5.2020
V Libereckém kraji za poslední čtyři dny testy neodhalily žádný nový případ nemoci covid-19. Od...
19.5.2020
Vzácnou Melantrichovu bibli, jedinečnou sbírku achátů, šperky, stříbrný poklad nebo vybavení prvorepublikové cukrárny mohou návštěvníci...
Reklama