Francouzští Rohanové na Sychrově. Nový prohlídkový okruh nás vrátí do druhé poloviny 19. století

Orientální salon s původními koženými tapetami z Paříže, kabinet kuriozit s lampičkou z Pompejí zničených sopkou či knížecí komnaty. I to je na novém prohlídkovém okruhu zámku Sychrov na okraji Českého ráje, na jehož vytvoření se pracovalo od roku 2006. Obnova prostor stála přes deset milionů korun. Trasa je koncipovaná jako soukromé apartmány Gabriely Rohanové rozené Waldsteinové a Artura Rohana, řekl při slavnostním otevření nového okruhu kastelán Miloš Kadlec. Nová trasa se otevře pro návštěvníky od září k 200. výročí, kdy francouzští Rohané zakoupili sychrovské panství.

Kastelán nový okruh v druhém patře východního křídla označuje za výjimečný. Při prohlídce budou návštěvníci procházet místnostmi jako by byli na návštěvě u knížecí rodiny, takřka v žádné místnosti nejsou provázky zakazující přístup k vystaveným exponátům. „O Sychrovu se říká, že je celkově příjemný, co se týče velikosti interiéru, že opravdu vzbuzuje pocit domova. A interiéry druhého patra jsou ještě komornější,“ uvedl Kadlec. I proto bude ve skupině při prohlídce maximálně osm návštěvníků. Sychrov patří k nejvýznamnějším novogotickým stavbám v zemi, ročně ho navštíví přes 100 000 lidí.

Na nové trase je 15 místností a šest chodeb s exponáty. Pomyslně se podoba této části zámku vrátila do druhé poloviny 19. století, kdy ho obývala knížecí rodina Artura Rohana. „Okruh zaujme jednak lidi, kteří mají zájem o bohatě instalované prohlídkové okruhy, ale je tam také řada nejrůznějších předmětů, že si tam najde každý něco svého,“ uvedl kastelán.

Sláva Hnojového domu je už nejspíš minulostí. Turistům se zřejmě neotevře

Každý pokoj má jinou náplň, jsou tam apartmá kněžny a knížete, stroze zařízený dětský pokoj tří princů vychovávaných k vojenské kariéře, dámský a pánský hostinský pokoj, prostřená jídelna či společenský salon. „V orientálním pokoji kromě nádherného porcelánu, jadeitu, je třeba i úžasná samurajská katana ze slonové kosti. V pompejském salonku je nádherné empírové vybavení s biskvitovými sochami a bronzy,“ uvedl Kadlec. Je tam i kardinálský pokoj jako připomínka toho, že čtyři z rodu Rohanů byli kardinálové. A nechybí ani kabinet kuriozit se suvenýry, jež si Rohané přivezli z cest z Afriky, Ameriky i po Evropě. „A mezi nimi jsou takové výjimečnosti, jako jsou olejová lampička z Pompejí nebo lampička z Jeruzaléma či nádoba z Akropole. Kromě těchto předmětů tam jsou dokonce i egyptští skarabové,“ dodal Kadlec.

Nový okruh vznikl v nevyužívaných prostorech zámku. Po druhé světové válce toto místo sloužilo jako svozový depozitář, bylo tam na 90 000 předmětů z více než 1000 míst z celé země. Obnova trvala dlouho, protože většinu prací léta dělali svépomocí zaměstnanci restaurátorských dílen zámku. Byly tam propadlé štukové stropy, poškozené obložení stěn a v dezolátním stavu podlahy. „Postup byl patrný, ale pomalý,“ uvedl Kadlec. K rychlejšímu dokončení podle něj pomohlo, že v závěru roku 2018 získali dotaci skoro 6,8 milionu z ministerstva kultury.

vera/čtk

Tip na výlet: Lesem do kláštera Zlatá Koruna

Dnes, 10:58
V Libereckém kraji do rána nasněžilo, silničáři doporučují opatrnost. Hlavní tahy jsou většinou holé a...
Dnes, 09:40
Povodí Labe pracuje v současné době v korytě řeky Smědé na opravě pravobřežního zdiva u...
27.11.2020
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
27.11.2020
Z vídeňské ZOO Schönbrunn dorazila dvojice jihoamerických tropických ještěrů dracén krokodýlovitých. Jedná se o živočišný...
26.11.2020
Závěrečný koncert letošního 19. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica museli organizátoři kvůli koronavirové pandemii...
25.11.2020
Wohlmannův statek ve Václavicích na Liberecku se stal kulturní památkou. Podle památkářů je původní venkovská...
24.11.2020
Zámek Lemberk se nachází nedaleko města Jablonné v Podještědí a pro veřejnost je zajímavý například...
22.11.2020
Liberecký kraj spustil nový projekt na podporu regionálních výrobků a jejich producentů „Liberecký kraj sobě“....
22.11.2020
Odstávka kabinové lanovky na Ještěd v Liberci se prodlouží o týden. Původně měla začít nejrychlejší...
21.11.2020
V létě byla zahájena stavba kontejnerového stání na autobusové zastávce v Železném Brodě, v části...
20.11.2020
Až v prosinci skončí rekonstrukce krajské silnice třetí třídy v Oldřichově v Hájích na Liberecku....
Reklama