Ještě týden nepojede kabinová lanovka na Ještěd. Odstávka se prodlužuje

Odstávka kabinové lanovky na Ještěd v Liberci se prodlouží o týden. Původně měla začít nejrychlejší lanovka v zemi jezdit od soboty, nově to bude nejdřív od 28. listopadu. Práce během odstávky jsou náročnější, než se čekalo.

„Dělali jsme věci, které neděláme normálně, tak se nám to trochu zdrželo,“ uvedl přednosta lanovky Vladimír Štěpán. Delší, než čekali, byla podle něj například výměna části převáděcího řetězu v napínací komoře. „Museli jsme kvůli tomu odložit práce, které děláme běžně. A ty nás teď čekají,“ dodal. Podle něj budou měnit ještě například kladky na trase lanové dráhy.

Lanovka na Ještěd je mimo provoz od 20. října. První dva dny to bylo kvůli silnému větru, poté kvůli protikoronavirovým opatřením a od listopadu začala pravidelná podzimní revize. Podle původního plánu měla skončit v pátek.

V posledních letech vyvezla lanovka ročně 230 000 až 290 000 lidí, letošní sezonu ale negativně ovlivňuje epidemie koronaviru a přepravených cestujících je asi o třetinu méně než obvykle. Lanovka byla mimo provoz letos na jaře od poloviny března kvůli protikoronavirovým opatřením bezmála dva měsíce a poté měla ještě několik týdnů omezenou kapacitu. Štěpán nepředpokládá, že by po obnovení provozu příští sobotu kapacitu nějak omezovali. „Myslím, že ve veřejné dopravě, v autobusech nebo vlacích žádné omezení není, navíc doba jízdy lanovkou je jen čtyři minuty,“ dodal. Běžná provozní rychlost lanovky je 36 kilometrů v hodině. Kabina při cestě mezi stanicemi urazí 1188 metrů. Dolní stanice je v nadmořské výšce 600 metrů, horní na vrcholu Ještědu o 400 metrů výš.

Liberecký areál a lyžaři se dočkali. Sjezdovka Nová Skalka na Ještědu dostala zelenou

Lanovka je technickou zajímavostí, vybudovaná v letech 1932 a 1933. V letech 1971 až 1975 byla modernizována a z té doby jsou i současné kabiny. Mezi dolní stanicí a vrcholem hory jezdí dvě a jedna je záložní. Každá kabina pojme až 35 lidí. Bez nutnosti renovace vydrží kabiny obvykle deset let, při této odstávce se ale měnila jedna už po osmi letech. Měla popraskanou laminátovou střechu a trochu do ní zatékalo.

vera/čtk

V Turnově je pohřbeno mnoho významných osobností. Jejich hroby teď najdete snáz

9.5.2021
Očekávaná výstavba cyklostezky Odra-Nisa v Machníně je v plném proudu. Upozorňujeme, že kvůli probíhajícím pracím...
30.4.2021
Vážení držitelé permanentních vstupenek, přečtěte si prosím pozorně instrukce k ticketingovému řešení a neobvyklým procedurám...
30.4.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
30.4.2021
Kvůli uzavření silnice z Horního Hanychova bude lanovka zajišťovat dopravní obslužnost momentálně zavřeného hotelu. Od...
28.4.2021
Školám v Liberci vydrží státem dodané antigenní testy do pátku příštího týdne. Náměstek primátora zodpovědný...
27.4.2021
Liberecká zoo musela nechat v pondělí utratit osmapadesátiletou samici slona indického, svého nejstaršího obyvatele a...
23.4.2021
Zapojení do projektu „Záchrana pokladů z depozitářů Severočeského muzea v Liberci“ schválili členové rady už...
21.4.2021
Zchátralý areál bývalých tiskáren v centru Liberce čeká přestavba na bytové domy zhruba za půl...
21.4.2021
Od dubna se v Liberci rozjely sdílené elektrické koloběžky platformy Bolt, jsou jich dvě stovky...
16.4.2021
A-tým žen se v této nelehké době rozhodl pomoci Zoologické zahradě v Liberci. Minulý víkend...
16.4.2021
Chcete mít platební kartu v klubovém designu, která vám může rovnou sloužit jako permanentka na...
Reklama