K nejmenším v zemi patří liberecká židovská obec

Liberecká židovská obec patří k nejmenším v zemi, má kolem 60 členů. Lidí židovského původu žije ve městě sice výrazně více, z nejrůznějších důvodů se ale k židovství nehlásí. Podle předsedy liberecké židovské obce Michala Hrona je i po 80 letech stále patrný důsledek holokaustu. „To předávání z generace na generaci se za holokaustu ztratilo. Z té další generace nikdo nedostal, alespoň v Liberci, židovství v rodině, ale musel si k němu najít cestu sám,“ uvedl.

Před druhou světovou válkou v Liberci žilo kolem 1400 lidí židovského původu, po válce se vrátilo jen 37 starousedlíků, kteří přežili koncentrační tábory. Nyní jich žije v Liberci ještě kolem 20 a pomoc jim patří mezi hlavní oblastí, kterým se židovská obec v Liberci věnuje. „Máme oprávnění k sociálnímu poradenství. Naše sociální služby nejsou zaměřené jen na členy naší obce, nicméně klienty jsou především přeživší holokaustu,“ uvedl Hron. Zpravidla jde podle něj o úklidové práce, pečovatelskou činnost či zajištění dopravy.

Podle něj se věnují i vzdělávání, oblíbené jsou hlavně přednášky Karla Hrdličky. „Chodí na ně nejen členové naší obce,“ uvedl Hron. S ohledem na koronavirovou pandemii jsou nyní přednášky on-line, nejbližší bude 25. listopadu věnovaná antisemitismu. V Liberci se Hron osobně s fyzickým projevem antisemitismu nesetkal. „Spíše s předsudky, když se bavíme třeba o penězích,“ uvedl. Pokud nejsou narážky nijak časté, tak to přehlíží. „Když se hodně opakují, tak se ozvu,“ dodal.

Kameny zmizelých v Turnově. Připomenou dvanáct zmařených lidských životů

Liberecká židovská obec se může pyšnit jedinou novostavbou synagogy postavenou na území republiky od druhé světové války. Otevřena byla v Liberci před 20 lety. Stojí na místě jedné z největších synagog střední Evropy, která byla vypálena po Křišťálové noci nacisty a jejich příznivci. V novostavbě se koná bohoslužba minimálně jednou týdně a slaví se v ní i židovské svátky. Podle Hrona ale na bohoslužby moc lidí nechodí, obvykle do deseti. „Svátky jsou navštěvované mnohem více. Je to ale i tím, že jsme otevřená obec a chodí i známí našich členů,“ dodal Hron. Nyní je ale podle něj synagoga v důsledku protikoronavirových opatření uzavřená a i bohoslužby se mohou konat jen on-line. Od dubna má liberecká židovská obec nového rabína, Davida Maxu.

Hron míní, že židovská obec je v Liberci respektovanou komunitou ve veřejném sektoru. Podporu má ze strany města i kraje. „Toho si vážím, nepovažuji to za samozřejmost,“ uvedl Hron, který je radním města. Židovská obec má zásluhu i na tom, že po Liberci jsou rozmístěné takzvané stolpersteiny neboli kameny zmizelých, které připomínají tragické osudy zejména Židů z druhé světové války. V Liberci jsou některé už pět let, po městě jich je kolem 40.

vera/čtk

V Čáslavi budou odhaleny první kameny zmizelých na památku rodiny Eisnerových

27.11.2020
Z vídeňské ZOO Schönbrunn dorazila dvojice jihoamerických tropických ještěrů dracén krokodýlovitých. Jedná se o živočišný...
26.11.2020
Závěrečný koncert letošního 19. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica museli organizátoři kvůli koronavirové pandemii...
25.11.2020
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
25.11.2020
Wohlmannův statek ve Václavicích na Liberecku se stal kulturní památkou. Podle památkářů je původní venkovská...
24.11.2020
Zámek Lemberk se nachází nedaleko města Jablonné v Podještědí a pro veřejnost je zajímavý například...
22.11.2020
Liberecký kraj spustil nový projekt na podporu regionálních výrobků a jejich producentů „Liberecký kraj sobě“....
22.11.2020
Odstávka kabinové lanovky na Ještěd v Liberci se prodlouží o týden. Původně měla začít nejrychlejší...
21.11.2020
V létě byla zahájena stavba kontejnerového stání na autobusové zastávce v Železném Brodě, v části...
20.11.2020
Až v prosinci skončí rekonstrukce krajské silnice třetí třídy v Oldřichově v Hájích na Liberecku....
19.11.2020
Africkým morem prasat je v Libereckém kraji ohrožen zejména Frýdlantský výběžek. Důvodem jsou migrační trasy...
18.11.2020
V letošním roce byla dokončena obnova informační soustavy hřbitova u turnovského kostela Narození Panny Marie....
Reklama