Kamenný inkubátor pro začínající podnikatele chce Liberec otevřít v říjnu

Už v říjnu by se měl v Liberci otevřít podnikatelský inkubátor, který vznikne přestavbou bývalých dílen v sousedství sídla Libereckého kraje. Stavba nabrala kvůli chybám v projektu a vyšší nárokům na vybavení zpoždění. Původně měla být hotova už v polovině roku. Inkubátor bude také zhruba o 43 milionů dražší, přijde na více než 390 milionů korun. Koronavirus navíc zkomplikoval hledání nájemce pro novu jídelnu. Dnes to řekl liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Samotný inkubátor obsadí jen 60 % objemu budovy, už dnes je třetina těchto prostor obsazena. V suterénu bude prostor pro krajský archiv, ale také pro krajské počítačové servery. Přesunout se měla i závodní jídelna ze sousední budovy kraje, kterou využívají i lidé z jiných úřadů, a tak přestává kapacitně stačit.

„Nám se ale i kvůli koronavirové pandemii nepodařilo najít nikoho, kdo by chtěl do vybavení těch prostor investovat a pak je provozovat, a tak budeme hledat nějakou jinou cestu. Jednou z možností je i to, že jídelna zůstane tam, kde je teď, a bude otevřena pouze pro zaměstnance krajského úřadu, a prostor nové jídelny využijeme až se naplní podnikatelský inkubátor pro nějaké další firmy,“ řekl hejtman.

Inkubátor vzniká v bývalé dílenské budově, kterou v roce 2014 koupil Liberecký kraj od VÚTS (dříve Výzkumný ústav textilních strojů) za 125 milionů korun spolu s bývalou administrativní budovou a okolními pozemky. Administrativní budovu už za 97 milionů korun proměnil na Evropský dům. Předloni začaly práce na budově dílen. Jedno patro v budově má dlouhodobě pronajaté firma Huntsman, která tam navzdory rekonstrukci dál vyrábí.

Situace na severu Česka. Jak je na tom Ústecký a Liberecký kraji

Podnikatelský inkubátor Lipo.ink, který má hlavně mladým začínajícím podnikatelům pomoci uvést jejich nápady do praxe, zřídil Liberecký kraj před třemi lety. Zatím je jen virtuální, už ale pomohl řadě lidí s rozjezdem podnikání, nabízí také poradenství, vzdělávání i sdílenou kancelář. Na výstavbu kamenného inkubátoru, který už na podzim nabídne i prostor k výrobě, přispěla 50 miliony Evropská unie.

vera/čtk

16.6.2021
Liberecká policie hledá svědky úterní nehody na silnici 35, kdy do Škody Fabie mělo opakovaně...
16.6.2021
Lýkožrout smrkový a další kůrovci trápí lesníky v Čechách už několik let. Kůrovcová gradace se...
14.6.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
14.6.2021
Nekorunovanou královnou Jizerských hor je rozhledna Štěpánka. Tato impozantní novogotická stavba patří mezi nejstarší kamenné...
11.6.2021
Ve čtvrtek Muzeum Českého ráje v Turnově zpřístupnilo dosud utajovanou výstavu s názvem KLENOTY NA...
10.6.2021
Indická mutace koronaviru se v regionu Nového Boru v Libereckém kraji potvrdila u pěti lidí...
10.6.2021
Titul Památka roku 2020 Libereckého kraje putuje do Jablonce nad Nisou. Cenu získala obnova secesního...
4.6.2021
Další památkou, na jejíž obnovu v letošním roce přispěje Liberecký kraj, je kostel Mistra Jana...
4.6.2021
V Českém ráji se po pádu ze sedmimetrové výšky ze skály Dívčí ve skalních lokalitách...
3.6.2021
Liberecký plavecký bazén se pro veřejnost otevře v pondělí 7. června. Ještě předtím tady ve...
3.6.2021
Na Prosečském hřebeni v Jizerských horách se nalézají chata a rozhledna Nad Prosečí. Rozhledna, otevřená...
Reklama