Krásné místo, ale vyschlé studny. Nedostatek pitné vody trápí obyvatele okraje Liberce

Hluboký vrt by měl zlepšit zásobování pitnou vodou okrajové části Liberce Kateřinky, která jejím nedostatkem trpí delší dobu. Studny tam vysychají a městský vodovod není zaveden. Práce na vrtu podle náměstka primátora Jiřího Šolce (Starostové pro Liberecký kraj) začnou letos. Nejprve se bude podle něj dělat průzkumný vrt, který by měl potvrdit vydatnost zdroje.

„Potom přijde hlavní vrt, který zajistí lidem v Kateřinkách trvalý zdroj pitné vody,“ řekl náměstek novinářům. Náklady na obě etapy radnice odhaduje skoro na 1,7 milionu korun. Na vybudování vrtu s úpravnou vody, rezervoárem a výdejním místem se pokusí město získat dotaci ze Státního fondu životního prostředí. Na základě orientačního hydrologického měření ve třech různých lokalitách se jako vhodné místo pro umístění vrtu ukázal prostor u hřiště nad restaurací U Dobráka.

Nedostatek vody trápí několik desítek domácností z rodinných domů v Kateřinkách delší dobu. Zástavba je tam roztroušená a studny jim vysychají. „Když jsem si vyslechl příběhy těch lidí, jak jezdí s bandaskami pro pitnou vodu k příbuzným, tak to skutečně není řešení ani 20., natož 21. století,“ uvedl Šolc. Vodovod do této čtvrti nevede a město s ním ani nepočítá, náklady by byly ve stovkách milionů korun. „Kateřinky mají to štěstí a tu smůlu, že jsou v tak krásném místě, které je odlehlé od zbytku Liberce, morfologicky obtížně přístupné. A prostě není ekonomicky možné tam vybudovat vodovod,“ uvedl náměstek.

Ani vybudování vrtu ale nepovažuje za ideální řešení. „Je to jakési meziřešení, protože samozřejmě vnímám to, že to nijak pohodlné nebude, ale na druhou stranu bude to alespoň nějaký přístup k pitné vodě,“ řekl. Vodu ze zásobníku bude moci odebírat kdokoliv z postižené části Kateřinek, kdo se dopředu zaregistruje. „Je to proto, abychom měli základní kontrolu nad tím, kolik si kdo vody vzal,“ dodal náměstek.

Liberec zahajuje masivní čištění města v rámci boje proti šíření koronaviru

Ve stotisícovém městě podle Šolce akutní potíže s nedostatkem vody jiná čtvrť nemá. „Opět je ale suché jaro a obávám se, že problém bude na vícero místech. Intenzivně pracujeme na systémovém řešení celého severozápadního koutu města,“ uvedl. Jde o oblast nad Kateřinkami, v části Ruprechtic kolem Horské ulice. Kapacita vodovodní sítě tam je nedostatečná a radnice tam chce ještě letos postavit za desítky milionů korun nový vodojem.

vera/čtk

Včera, 16:20
Už šedesát let se mohou obyvatelé České Lípy těšit z autobusové dopravy po městě i...
15.9.2021
Už jen do neděle 19. září je v KCEV KRTEK ve Vrchlabí otevřena výstava Opevněná krajina – lidé ve...
12.9.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
12.9.2021
Budeme mít v Krkonoších květnaté horské louky, nebo budeme sbírat luční borůvky? To je dilema,...
12.9.2021
Liberečtí strážníci nebudou od příštího roku sloužit ve 25 kilometrů vzdáleném Frýdlantu. Smlouva mezi oběma...
12.9.2021
Rušnou Palackého ulici v Jablonci nad Nisou plánuje radnice doplnit o pruhy pro cyklisty. Na...
11.9.2021
Blesková povodeň, která v polovině července druhé největší město v Libereckém kraji zasáhla, ucpala novou...
11.9.2021
Skláři společnosti Lasvit Ajeto v Lindavě na Českolipsku připravují 14 Cen Thálie. Letos jsou ve...
11.9.2021
Osvětlenou novou páteřní sjezdovku bude mít skiareál na Ještědu v Liberci už na letošní zimní...
11.9.2021
Policie pátrá po 23leté studentce z Jilemnice, která může být v riziku ohrožení života. Z...
11.9.2021
Motorkář (†77) předjížděl na Českolipsku nákladní vozidlo Praga V3S. Utrpěl smrtelná zranění. Viníka nehody určí...
Reklama