Křehká krása, která vzniká pod rukama sklářů. Křišťálové údolí se otevře turistům

V rámci projektu Křišťálové údolí (Crystal Valley) dostanou turisté v Libereckém kraji možnost za zvýhodněné vstupné navštívit sklářské a bižuterní podniky i místní muzea. Společná vstupenka umožní během týdne navštívit zhruba dvě desítky sklářských a šperkařských provozů. Uvidí výrobu vánočních ozdob, sklářské hutě, brusičské dílny, jemnou šperkařskou práci i tavené plastiky, řekl manažer projektu Křišťálové údolí David Pastva.

Vstupenky za 250 korun pro jednotlivce anebo za 480 korun pro rodinu s až čtyřmi dětmi se začnou prodávat od 8. června. „Datum jsme volili podle toho, jak byl původně nastaven kalendář uvolňování návštěv v těch provozech. Je pravda, že provozy se nakonec otevírají o něco dříve, na druhou stranu ale to technické zařízení vyžaduje nějaké testování, takže už jsme to datum nechali. Cílíme samozřejmě hlavně na letní prázdniny,“ doplnil Pastva. Vstupenky bude podle něj možné využít do 15. září.

Liberecký kraj je oblíbenou turistickou oblastí, většinou do něj ale návštěvníci míří za přírodou a sportem do Jizerských hor, Krkonoš, Českého ráje nebo do oblasti Máchova jezera. Ve světě je však unikátní koncentrací sklářské a bižuterní výroby s vysokým podílem ruční práce. V kraji je více než 280 firem a živnostníků. „Pro návštěvníky je velice silným zážitkem vidět rozžhavené tekoucí sklo a to, jak z něj vzniká pod rukama sklářů třeba nádherná váza nebo skleněný šperk,“ řekla radní pro kulturu a cestovní ruch Květa Vinklátová (Starostové pro Liberecký kraj).

Socialistické vozy zblízka. Muzeum se přestěhovalo do Železného Brodu

Společná vstupenka má návštěvníkům představit sklářskou výrobu a zároveň přispět k oživení cestovního ruchu po koronavirové pandemii. První akce, kterou loni v rámci projektu uspořádali, přilákala do sklářských provozů na 20 000 lidí. Do nového projektu se podle Pastvy zapojily nejen známé sklárny v Harrachově nebo výrobce vánočních ozdob Rautis v Poniklé, ale také třeba huť Petra Novotného v Novém Boru, sklářský ateliér Jiřího Pačinka v Lindavě nebo výrobce skleněných šperků Misamo v Železném Brodu.

vera/čtk

4.7.2020
Za svatbu mimo obřadní síň radnice nebo v jiný, než magistrátem stanovený den si snoubenci...
4.7.2020
Přesně před dvaašedesáti lety došlo k tragické události na železnici u Frýdlantu v severních Čechách....
3.7.2020
Na dvou z osmi státních hradů a zámků v Libereckém kraji se letos změní kastelán....
2.7.2020
Hejnice v podhůří Jizerských hor na Liberecku musely v tomto týdnu vypustit a vyčistit přírodní...
2.7.2020
Vědci Technické univerzity v Liberci chtějí zmapovat zaniklé vodní prvky v krajině a přispět k...
30.6.2020
Rekonstrukce silnice uzavře od 20. července přístup z Liberce na Ještěd. Kvůli stavbě bude pro...
30.6.2020
Péči o unikátní železniční stanici Martinice v Krkonoších a záchranu bývalého Beranova hostince v Trávníčku...
27.6.2020
Vlastní křesťanskou střední školu chce příští rok v Hejnicích na Liberecku otevřít sbor Jednoty bratrské....
26.6.2020
Obrázky mraku, slunce, roušek a nápis Společně jsme to zvládli překrývaly známky za II. pololetí...
25.6.2020
Zastupitelé Jablonce nad Nisou dnes schválili smlouvu o zajištění provozu tramvajové linky 11 do Liberce...
Reklama