Kronika největších požárů v Liberci. Oheň na Ještědu i výbuchy sudů naplněných chemikáliemi

Největší požáry v Liberci po druhé světové válce a v dalších částech Libereckého kraje po roce 1990 zachycuje nově vytvořená online kronika libereckých hasičů. Obsahuje i autentické vyprávění strůjce úspěšného pokusu o nezvyklém zdolání Ještědu z roku 1989.

Před 31 lety na apríla se osmičlenné družstvo požárníků rozhodlo dobýt vrchol Ještědu netradičním hasičským způsobem. „Za nepřetržitého vedení požárních hadic urazili vzdálenost 13 300 metrů s převýšením 660 metrů z liberecké radnice na Ještěd, a to v čase 3 hodiny 40 minut 23 sekund,“ uvedla krajská mluvčí hasičů Lucie Hložková. Cestou jednotka vypila 15 litrů čaje a snědla kilogram čokolády, přesto dohromady na váze hasiči ztratili 20 kilogramů. Jejich pokus byl zapsán do české verze Guinnessovy knihy rekordů.

Hasičská online kronika vznikla k 75. výročí vzniku českého Požárního sboru v Liberci. Zachycuje významné události spojené s hasiči od 12. června roku 1945 až do současnosti. „Pročíst si lze informace o historii libereckého profesionálního sboru nebo největší a nejsložitější zásahy,“ řekla Hložková. Za minulého režimu k největším zásahům patřil v únoru 1954 požár státní knihovny. Nacházela se tehdy v ulici U Věže. V místech, kde se dnes nachází areál společnosti DTZ, bývalé Energomontáže. Oheň v roce 1954 zničil většinu ze zpracovaných 250 000 svazků knihovny.

Mezi nejnáročnější patřil zásah z 31. ledna 1963 na vrcholu Ještědu, kde oheň zachvátil třípodlažní budovu horské chaty, předchůdce dnešního hotelu a vysílače. Hasební zásah byl tehdy komplikován mrazem, venkovní teploty se pohybovaly okolo minus deseti stupňů Celsia a foukal silný vítr. Jediná přístupová silnice byla zavátá sněhem a vše pro hašení se dopravovalo lanovkou. Škoda tehdy dosáhla skoro tří milionů korun československých.

Liberecký kraj chce o prázdninách lákat turisty do skláren

Z velké dálky byl 4. dubna 1984 viditelný požár Kolosea, kdy oheň zničil i hlavní sál. Celková škoda na poničených částech budovy a vnitřním vybavení byla před 36 lety odhadnuta na deset milionů korun československých. Po roce 1990 byl pro liberecké hasiče zřejmě nejkomplikovanější požár chemičky Severochema z 29. května 2017, který provázely četné výbuchy sudů naplněných chemikáliemi. Požár tehdy zasáhl sklad hořlavých kapalin a část výroby. Severochema škodu a ušlý zisk vyčíslila na více než 162 milionů korun.

vera/čtk

Včera, 12:22
Zchátralý areál bývalých tiskáren v centru Liberce čeká přestavba na bytové domy zhruba za půl...
Včera, 09:07
Od dubna se v Liberci rozjely sdílené elektrické koloběžky platformy Bolt, jsou jich dvě stovky...
16.4.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
16.4.2021
A-tým žen se v této nelehké době rozhodl pomoci Zoologické zahradě v Liberci. Minulý víkend...
16.4.2021
Chcete mít platební kartu v klubovém designu, která vám může rovnou sloužit jako permanentka na...
15.4.2021
Klima v centru stotisícového Liberce by měly zlepšit nově vysázené stromy. Přibudou v příštích týdnech...
15.4.2021
Jablonecký výrobce sirupů, medicinálních vín a medovin Kitl přestěhoval výrobu do hal bývalé Vratislavické kyselky....
13.4.2021
Přemnožené nutrie jsou velkým problémem v Českém Dubu na Liberecku. Přispívá k tomu i fakt,...
9.4.2021
Liberecká krajská knihovna se pro návštěvníky otevře příští týden ve středu. Kapacita knihovny ale bude...
8.4.2021
Jak je aktuální série Milana Knoblocha výrazná ve statistických stopách? Hodně! Brankář našeho mužstva se...
3.4.2021
Zemřel jako jedna z nejvlivnějších osobností tehdejší Evropy. Ke svému ohromnému majetku a vlivu přišel...
Reklama