Liberec trápí kapacita sběrných míst pro odpad. Zatím vznikne detašované pracoviště

V Liberci zřejmě začne na jaře příštího roku fungovat alespoň v omezené míře druhý sběrný dvůr, který stotisícové město nutně potřebuje. Kapacita nynějšího je nedostatečná. Náměstek primátora Jiří Šolc (Starostové pro Liberecký kraj) uvedl, že půjde zatím jen o provizorní řešení.

Páté největší město v zemi se podle náměstka dlouhodobě potýká s nedostatečnou kapacitou sběrných míst pro odpad. „Jediný sběrný dvůr máme v Ampérově ulici. Ten provozuje společnost FCC. Tady se pochopitelně tvoří fronty,“ řekl Šolc.

Město od roku 2018 připravuje projekt vybudování sběrného dvora v Londýnské ulici v Růžodole. Původní návrh ale nevyhovoval po architektonické stránce, proto se musí projektová dokumentace přepracovat.

V plánu je vybudovat v Londýnské ulici na jednom místě sběrný dvůr, kompostárnu a takzvaný re-use bazar k opětovnému využití starých výrobků. Náklady se odhadují na 20 až 30 milionů korun a radnice chce na výstavbu získat evropskou dotaci. Náměstkyně primátora Radka Loučková Kotasová (ANO) odhaduje, že stavět se začne nejdřív za dva roky.

Podle Šolce se i proto město dohodlo s firmou FCC, že by v Londýnské ulici mohlo zatím vzniknout detašované pracoviště. „Výhodou tohoto řešení je, že my tím překryjeme mrtvý čas před tím, než bude velký finální projekt nového sběrného dvora s kompostárnou a re-use bazarem, a zároveň už bude aspoň v nějaké omezené době sloužit občanům,“ uvedl Šolc. Detašované pracoviště bude podle něj určené pouze pro občany a nikoliv firmy. „Takže by se fronty tvořit nemusely,“ dodal náměstek.

Nejlepší stavbou Libereckého kraje je sídlo společnosti Lasvit v Novém Boru

Vybudování detašovaného pracoviště nebude nijak náročné, stačit k tomu bude mobilní váha, kontejnery a jedna mobilní buňka pro obsluhu. „V okamžiku udělení stavebního povolení a zajištění financování nového sběrného dvora by se toto mobilní vybavení odstranilo a nic by stavbě nového dvora nebránilo,“ dodal Šolc.

Radnice odhaduje, že náklady na provoz detašovaného pracoviště vyjdou zhruba na 100 000 korun měsíčně při otevírací době od pondělí do soboty mezi 08.00 a 16.00 hodin. Do provozu ho chce město uvést v květnu 2021.

vera/čtk

Postupně umořovali dluhy z jara. Teď mají mít otevřeno jen 3 hodiny

Včera, 12:59
Město Liberec nechalo letos zrevidovat stav mostních konstrukcí a propustů ve svém vlastnictví.
25.10.2020
Květnatý kruhový objezd si přáli občané města Liberce, když na začátku letošního roku hlasovali pro...
22.10.2020
Společnost TMR Ještěd, provozovatel zdejšího skiareálu, získal všechna potřebná povolení pro realizaci úvodní fáze rozvoje...
21.10.2020
Kameny zmizelých, německy Stolpersteine, jsou dlažební kostky s mosazným povrchem, které se umisťují do chodníku...
20.10.2020
V Hejnicích skončila záchrana vrchní části zadní věže barokní baziliky Navštívení Panny Marie, která je...
19.10.2020
Novou ředitelkou Naivního divadla Liberec bude od 1. ledna 2021 Kateřina Pavlů. Ta třicet let...
16.10.2020
Kvůli opatřením proti koronaviru začal Liberecký kraj znovu omezovat veřejnou dopravu. V souvislosti se zastavením...
14.10.2020
Povodí Labe v loňském září zahájilo opravy hráze vodní nádrže Mšeno. Oprava koruny hráze spěje...
13.10.2020
Stavby roku. Díky téhle soutěži má veřejnost možnost seznámit se s přehlídkou toho nejlepšího a...
6.10.2020
Martin Půta z vítězných Starostů pro Liberecký kraj bude zřejmě už třetí volební období hejtmanem....
Reklama