Lidé v obavě z viru ohrožují své životy

Lékaři Krajské nemocnice Liberec varují chronicky nemocné pacienty, aby nepodceňovali své onemocnění. Řada z nich v obavě z nákazy novým koronavirem nevyhledá pomoc lékařů ani ve chvíli, kdy se jich zdravotní stav zhorší. Ohrožují tím své zdraví a často i život, řekl dnes generální ředitel Krajské nemocnice Liberec Richard Lukáš. Nemocnice musely z rozhodnutí ministerstva zdravotnictví odložit plánované operace, ne všechny je ale možné odkládat dlouhodobě.

Liberecká nemocnice je největším zdravotnickým zařízením v kraji, lůžkovými odděleními projde ročně kolem 45 000 pacientů a dalších více než 380 000 ambulancemi. Kvůli omezení péče, ale i obavám pacientů z nákazy, klesly výkony nemocnice za březen o 35 %. Zařízení je podle Lukáše připraveno na to, aby mohlo zajistit péči i ve větším rozsahu. „Lidé se nemusí bát, běžní pacienti s nikým, kdo je koronavirem nakažen, do styku nepřijdou,“ ujistil. Už při příchodu do nemocnice měří všem teplotu a každého prověřují. Počítá se i s testováním pacientů na covid-19.

„Třeba pacienti s onemocněním srdce a cév jsou pacienti rizikoví, pokud budou nakaženi virem, ale na druhou stranu jsou to pacienti, kteří vyžadují dlouhodobou chronickou péči. Platí, že kardiovaskulární onemocnění je nejčastější příčina úmrtí v naší zemi. Za rok tak zemře více než 50 000 lidí, a pokud bychom rezignovali na systém péče, který tady byl vytvořen v posledních 30 letech, tak by se to na těch číslech odrazilo velmi negativně,“ řekl přednosta kardiovaskulárního centra liberecké nemocnice Rostislav Polášek.

pozitivní test na koronavirus

V Liberci zvládnou až 350 testů denně. Pracují na dalším posílení

Zdejší specialisté podle něj sami chronické pacienty obvolávají a telefonicky ověřují jejich stav. „Před dvěma týdny jsme například ošetřili 50letého muže, který měl jen bolesti na hrudníku, měl ale velmi zúženou jednu z těch hlavních tepen. On se doma zhoršoval a nikdo o tom nevěděl, kdybychom ho neošetřili, byl by brzy postižen velkým infarktem,“ řekl Polášek. Riziko úmrtí při rozsáhlém infarktu je podle něj rozhodně větší než v případě koronavirové infekce. I proto navzdory omezení péče zůstávají specialisté nemocnice v kontaktu se svými pacienty.

vera/čtk

aquapark Babylón
Dnes, 21:05
Policie z libereckého aquaparku dnes odpoledne preventivně evakuovala 164 lidí kvůli spadlému stropu ze sádrokartonu.
16.6.2021
Lýkožrout smrkový a další kůrovci trápí lesníky v Čechách už několik let. Kůrovcová gradace se...
14.6.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
14.6.2021
Nekorunovanou královnou Jizerských hor je rozhledna Štěpánka. Tato impozantní novogotická stavba patří mezi nejstarší kamenné...
11.6.2021
Ve čtvrtek Muzeum Českého ráje v Turnově zpřístupnilo dosud utajovanou výstavu s názvem KLENOTY NA...
10.6.2021
Titul Památka roku 2020 Libereckého kraje putuje do Jablonce nad Nisou. Cenu získala obnova secesního...
7.6.2021
Prodej permanentních vstupenek probíhá letos poprvé prioritně v online prostředí. Prodlužování stávajících permanentek bude spuštěno...
7.6.2021
Liberec - Hráči ligového kádru si momentálně užívají třítýdenní dovolenou. Letní příprava jim začne 21....
3.6.2021
Liberecký plavecký bazén se pro veřejnost otevře v pondělí 7. června. Ještě předtím tady ve...
3.6.2021
Na Prosečském hřebeni v Jizerských horách se nalézají chata a rozhledna Nad Prosečí. Rozhledna, otevřená...
1.6.2021
V pondělí zahájil sezonu oblíbený Sychrov, v úterý Hrubý Rohozec, Lemberk a Zákupy, v pátek...
Reklama