Maximálně na 30 minut a přes dezinfekční rohož. Domov seniorů v Liberci se otevřel návštěvám

Za přísných hygienických opatření se návštěvám otevřel Domov seniorů v Liberci na Františkově, který je největším pobytovým zařízením svého druhu v Libereckém kraji. Uzavřený byl stejně jako jiná podobná zařízení kvůli koronavirové pandemii od 10. března. Navštívit jeho klienty je teď možné jen po předchozím objednání, zájem zatím nebyl velký, větší nápor čekají v domově o víkendu.

Domov v Liberci na Františkově má kapacitu 166 seniorů a dalších 34 lůžek je v domově se zvláštním režimem, který je jeho součástí. Domov byl jedním ze dvou pobytových zařízení v Libereckém kraji, kde se covid-19 objevil. V březnu ho nejprve hygienici prokázali u údržbáře domova v Českém Dubu na Liberecku, který ale s klienty do styku nepřišel. Jen o pár dní později se nemoc objevila v domě seniorů na Františkově. Onemocněla pracovnice přímé péče a dva senioři, kteří spolu byli na pokoji. Oba museli do nemocnice.

I na základě těchto zkušeností nastavili v domově přísná hygienická opatření. Návštěvy tam zatím mohou maximálně na 30 minut, při vstupu měří příchozím teplotu a každý návštěvník musí projít přes dezinfekční rohož. „Nechceme, aby se nám v domově kumuloval větší počet lidí. Snažíme se, aby počet návštěv na jednotlivých odděleních nepřesáhl rozumnou míru. Chápeme, že rodiny chtějí vidět naše klienty, a naopak oni se těší na rodinu, nákaza ale může být pro naše klienty fatální, a to s ohledem na jejich věk, zdravotní stav a tím i sníženou imunitu,“ řekl ředitel domova Jan Gabriel.

Novoborské sklářské muzeum představuje práce Vladimira Kleina

Na Františkově dělají vše pro to, aby s rozvolňováním opatření nestouplo riziko zavlečení nákazy do domova. S tím, jak lidé postupně odkládají na veřejnosti roušky, ale podle Gabriela nebezpeční roste. Domov také už začal přijímat nové klienty. „Přijali jsme 15 nových klientů, nejprve byli ve dvoutýdenní karanténě,“ řekl ředitel. Jejich přesunu na jednotlivá oddělení pak předcházelo ještě testování na koronavirus. U nikoho ho PCR test nepotvrdil. Teď už by se měli další klienti přijímat jen s negativním testem, který bude muset zajistit rodina klienta nebo lékař, pokud ho budou přesouvat třeba z nemocnice nebo léčebny dlouhodobě nemocných.

vera/čtk

4.7.2020
Za svatbu mimo obřadní síň radnice nebo v jiný, než magistrátem stanovený den si snoubenci...
4.7.2020
Přesně před dvaašedesáti lety došlo k tragické události na železnici u Frýdlantu v severních Čechách....
3.7.2020
Na dvou z osmi státních hradů a zámků v Libereckém kraji se letos změní kastelán....
2.7.2020
Hejnice v podhůří Jizerských hor na Liberecku musely v tomto týdnu vypustit a vyčistit přírodní...
2.7.2020
Vědci Technické univerzity v Liberci chtějí zmapovat zaniklé vodní prvky v krajině a přispět k...
30.6.2020
Rekonstrukce silnice uzavře od 20. července přístup z Liberce na Ještěd. Kvůli stavbě bude pro...
30.6.2020
Péči o unikátní železniční stanici Martinice v Krkonoších a záchranu bývalého Beranova hostince v Trávníčku...
27.6.2020
Vlastní křesťanskou střední školu chce příští rok v Hejnicích na Liberecku otevřít sbor Jednoty bratrské....
26.6.2020
Obrázky mraku, slunce, roušek a nápis Společně jsme to zvládli překrývaly známky za II. pololetí...
25.6.2020
Zastupitelé Jablonce nad Nisou dnes schválili smlouvu o zajištění provozu tramvajové linky 11 do Liberce...
Reklama