Na Sychrově hráli filharmonici zdravotníkům

V areálu zámku Sychrov na Liberecku pod širým nebem zahrála Česká filharmonie (ČF) pod taktovkou svého šéfdirigenta a uměleckého ředitele Semjona Byčkova. Koncert byl věnován pozvaným zdravotníkům. V hledišti v zámeckém parku s 500 místy se usadili zástupci nemocnic pečujících o pacienty s těžkým průběhem nemoci covid-19 a donátoři. Návštěvníci koncertu dorazili mimo jiné i z nemocnic v Brně nebo Praze, kam putovaly prostředky vybrané na benefičních koncertech ČF.

Slavnostní večer, kterým hosty provázel Marek Eben, patřil i laureátovi druhého ročníku Ceny Jiřího Bělohlávka. Cenu pro umělce do třiceti let, která se vyhlašuje na počest bývalého šéfdirigenta a hudebního ředitele ČF, získal dirigent Robert Kružík. Převzal ji z rukou Bělohlávkovy manželky Anny Fejérové.

Na koncertě platila doporučená opatření odpovídající aktuální epidemiologické situaci. K dispozici byla dezinfekce a v prostorách zahrady, kde lidé seděli na židlích umístěných přímo na travnaté ploše, se nepodávalo žádné občerstvení. Vzhledem k nestálému počasí zájemci u vchodu obdrželi pláštěnky, které se jim hodily při dešti v úvodu programu.

ČF provedla Předehru a Scherzo, které složil Felix Mendelssohn-Bartholdy ke hře Williama Shakespeara Sen noci svatojánské. Symbolicky v souvislosti s pandemií byla zvolena Pátá symfonie Osudová Ludwiga van Beethovena. Uprostřed večera zazněl Koncert pro trubku Es dur od Josepha Haydna, jehož tóny se mísily se zpěvem ptáků z okolních stromů.

Světový úspěch pro Libereckou zoo. Odchovala vzácného orla pomocí mraženého spermatu

„Všichni jsme strávili řadu měsíců v odloučení. V nuceném hudebním tichu jsme se strachovali o zdraví našich kolegů a jejich rodin i o lidstvo jako takové. Pandemie neskončila, boj o život pokračuje. Nyní však máme k dispozici lék, který může uzdravit naši duši. Mluvím samozřejmě o hudbě, jejíž duchovní síla nás dokáže podržet v těch nejobtížnějších životních chvílích,“ uvedl šéfdirigent a umělecký ředitel ČF Byčkov.

ČF 13. června v Rudolfinu v Praze uzavřela sérii čtyř benefičních koncertů. Jako host filharmoniky vedl britský dirigent Simon Rattle. Dalšími hosty byly Rattleho manželka, pěvkyně Magdalena Kožená, a Česká studentská filharmonie. Ve spolupráci s Českým červeným křížem se benefice zaměřila na zviditelnění pravidelného dárcovství krve a podporu Nadačního fondu Magdaleny Kožené.

První benefiční koncert ČF byl 28. března. Pro tři pražské a dvě brněnské nemocnice pečující o pacienty s covidem-19 se vybralo téměř 7,5 milionu korun. Výtěžek druhé benefice 900 000 Kč použije organizace Život 90 na pomoc osamělým a ohroženým seniorům. Třetí benefice pro neziskovou organizaci Člověk v tísni vynesla 500 000 korun.

vera/čtk

Zisk z loňského roku využijí severočeští vodohospodáři na vylepšení infrastruktury

Včera, 16:20
Už šedesát let se mohou obyvatelé České Lípy těšit z autobusové dopravy po městě i...
15.9.2021
Už jen do neděle 19. září je v KCEV KRTEK ve Vrchlabí otevřena výstava Opevněná krajina – lidé ve...
12.9.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
12.9.2021
Budeme mít v Krkonoších květnaté horské louky, nebo budeme sbírat luční borůvky? To je dilema,...
12.9.2021
Liberečtí strážníci nebudou od příštího roku sloužit ve 25 kilometrů vzdáleném Frýdlantu. Smlouva mezi oběma...
12.9.2021
Rušnou Palackého ulici v Jablonci nad Nisou plánuje radnice doplnit o pruhy pro cyklisty. Na...
11.9.2021
Blesková povodeň, která v polovině července druhé největší město v Libereckém kraji zasáhla, ucpala novou...
11.9.2021
Skláři společnosti Lasvit Ajeto v Lindavě na Českolipsku připravují 14 Cen Thálie. Letos jsou ve...
11.9.2021
Osvětlenou novou páteřní sjezdovku bude mít skiareál na Ještědu v Liberci už na letošní zimní...
11.9.2021
Policie pátrá po 23leté studentce z Jilemnice, která může být v riziku ohrožení života. Z...
11.9.2021
Motorkář (†77) předjížděl na Českolipsku nákladní vozidlo Praga V3S. Utrpěl smrtelná zranění. Viníka nehody určí...
Reklama