Nedostatek učitelek. Omezený režim mateřských škol

Do mateřských škol v Liberci podle předběžného průzkumu přijdou příští týden, kdy otevřou, asi dvě třetiny dětí. Většina školek bude mít zkrácený provoz, obvykle o půl až hodinu. Hlavním důvodem je nedostatek personálu. Učitelek nenastoupí asi 14 %, uvedl to náměstek primátora pro školství Ivan Langr (Starostové pro Liberecký kraj).

Dalšími důvody pro kratší provoz jsou podle něj zvýšené hygienické požadavky na dezinfikování prostor a předmětů před ranním příchodem dětí a po jejich odpoledním odchodu. „A také organizační opatření, tedy především nemožnost vzájemně spojovat děti z různých tříd,“ dodal náměstek.

Z 31 libereckých mateřských škol bude mít omezený režim 26 a nejčastěji budou mít otevřeno od 7.00 do 16.00 hodin. „Z předběžně zjišťovaného zájmu vyplývá, že první týden po znovuotevření nastoupí asi 1 780 dětí, zapsaných k předškolnímu vzdělávání přitom máme přes 2 700,“ uvedl Langr. Předpokládá, že o týden později by se do školek mělo vrátit několik dalších desítek dětí, kteří mají sourozence na prvním stupni základních škol. Pro ně se školy otevřou 25. května.

Mateřské školy v Liberci nebudou podle náměstka od rodičů vyžadovat žádné povinnosti nad rámec pokynů ministerstva školství. „Děti v mateřských školách samozřejmě nebudou nosit roušky, rodiče ale mohou být požádáni, aby každého potomka přece jenom jednou či dvěma vybavili. Mohou je mít v šatnách pro případ akutního výskytu respiračního onemocnění v mateřské škole a nutnou rychlou reakci, než bude známo, zda šlo o projevy koronaviru, či ne,“ uvedl náměstek.

Ve školkách děti a učitelky bez roušky. Ve středočeských městech obnovují provoz

Tento týden dostávají liberecké mateřské školy bezkontaktní teploměry a ochranné štíty, dezinfekcí je bude město zavážet každý týden. „Pokud má mateřská škola do čtyř tříd, vybavujeme ji jedním teploměrem, početnější nejméně dvěma. Se štíty je to stejné. Roušky a dostatečnou zásobu nanofiltrů už mateřské školy mají asi měsíc. Největší potíž je s rukavicemi, ty buď nejsou, nebo jsou předražené,“ dodal náměstek.

vera/čtk

Dnes, 11:40
V úterý 17. listopadu vyjela na slavnostní jízdu Libereckem tramvaj Gotha T2-62 z roku 1964....
Včera, 11:20
Turnov se obává, že kvůli nižšímu výběru sdílených daní bude muset příští rok rušit i...
30.11.2020
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
30.11.2020
V Libereckém kraji do rána nasněžilo, silničáři doporučují opatrnost. Hlavní tahy jsou většinou holé a...
30.11.2020
Povodí Labe pracuje v současné době v korytě řeky Smědé na opravě pravobřežního zdiva u...
27.11.2020
Z vídeňské ZOO Schönbrunn dorazila dvojice jihoamerických tropických ještěrů dracén krokodýlovitých. Jedná se o živočišný...
26.11.2020
Závěrečný koncert letošního 19. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica museli organizátoři kvůli koronavirové pandemii...
25.11.2020
Wohlmannův statek ve Václavicích na Liberecku se stal kulturní památkou. Podle památkářů je původní venkovská...
24.11.2020
Zámek Lemberk se nachází nedaleko města Jablonné v Podještědí a pro veřejnost je zajímavý například...
22.11.2020
Liberecký kraj spustil nový projekt na podporu regionálních výrobků a jejich producentů „Liberecký kraj sobě“....
22.11.2020
Odstávka kabinové lanovky na Ještěd v Liberci se prodlouží o týden. Původně měla začít nejrychlejší...
Reklama