Nový přírůstek v Liberecké zoo. V případě ohrožení se svine do koule

Liberecká zoo začala s chovem pásovce kulovitého. Sedmiměsíčního samce získala na začátku dubna z brněnské zoologické zahrady, do budoucna se chce pokusit o odchov. Dnes o tom informovala mluvčí liberecké zoo Barbara Tesařová.

Pásovce dosud liberecká zoo založená v roce 1904 nechovala. Nový jedinec je v expozici pavilonu tropů společně s párem papoušků arů hyacintových, s nimiž sdílí stejnou oblast výskytu i ve volné přírodě. „Pásovci se pohybují výhradně po zemi, takže nehrozí, že by ary rušili při hnízdění. A inteligentním ptákům, jako jsou velcí papoušci, zase svědčí, když jsou chováni ve vhodně sestavených kombinovaných expozicích. Je to pro ně určitá forma sociálního enrichmentu (obohacení),“ uvedla zooložka Dorota Gremlicová.

První setkání obou druhů podle ní bylo bez komplikací, papoušci sice byli ostražití, ale zároveň i zvědaví. „Na nižší větve si netroufali, ale sledovali každý jeho pohyb a pozorovali, jak všechno pečlivě obhlíží a přehrabuje. Později si našel koutek, kde se uložil ke spánku, a papoušci se v klidu nakrmili a odvážili se i na zem,“ dodala Gremlicová. V trendu takto kombinovaných expozic chce zoo pokračovat i nadále. „Pokud vše půjde podle plánu, doufáme, že ještě letos návštěvníkům představíme i další nové zajímavé druhy,“ dodal ředitel zoo David Nejedlo.

Živý přenos ze zoo. Zahrada bez návštěvníků

Pásovec kulovitý se vyskytuje v travnatých oblastech a mokřadech poblíž suchých lesů v Jižní Americe. Malý vzrůst společně s nevýrazným zbarvením a převážně noční aktivitou z něho činí tvora, jehož je obtížné spatřit. V přírodě jsou pásovci kromě člověka nejvíce ohrožováni šelmami. „Pokud se jim nepodaří rychle utéct do úkrytu, zvolí si jinou strategii, a to svinutí do koule,“ uvedla Tesařová. Chrání ho „pancéřování“, kdy na hřbetě má kostěný krunýř s vnější vrstvou z rohoviny a tvrdými štíty je krytá hlava i ocas. Pásovci jsou převážně hmyzožraví a jde o samotářská zvířata. „Pouze v období rozmnožování je možné pozorovat více jedinců pohromadě. Obvykle se jedná o několik samců pronásledujících samičku,“ uvedla Tesařová. Samice rodí většinou jedno mládě, které je po 72 dnech zcela samostatné a pohlavně dospívá okolo jednoho roku života. V lidské péči se dožívají pásovci 20 až 25 let.

30.5.2020
V rámci projektu Křišťálové údolí (Crystal Valley) dostanou turisté v Libereckém kraji možnost za zvýhodněné...
29.5.2020
Nakažených covidem-19 v Libereckém kraji už druhý týden nepřibývá. Nový případ odhalily testy naposledy o...
28.5.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
28.5.2020
Muzeum socialistických vozů se na Jablonecku po několika letech přestěhovalo, z Velkých Hamrů do Železného...
28.5.2020
Referendum k obnovení těžby kamene na Tlustci bude v Brništi na Českolipsku v pátek 19....
27.5.2020
Výjimečný příběh Němky Elisabeth Morcheové a šesti jejích synů, kteří byli i československými občany, nově...
26.5.2020
Nepříliš velký byl zájem o městský plavecký stadion v Liberci, který po 75 dnech obnovil...
26.5.2020
Za přísných hygienických opatření se návštěvám otevřel Domov seniorů v Liberci na Františkově, který je...
25.5.2020
Mládě orlosupa bradatého vylíhlé v liberecké zoo vypustí v rámci záchranného programu ve středu do...
24.5.2020
Sklářské muzeum v Novém Boru na Českolipsku se na rozdíl od jiných muzeí a galerií...
23.5.2020
S unikátní poctou naší vlasti přichází Jablonecké kulturní a informační centrum společně s Nadací pojišťovny...
Reklama