Od úterý se bude znovu v Libereckém kraji platit za cestování

Za cestování vlaky i autobusy regionální dopravy v Libereckém kraji se po Velikonocích bude znovu platit. Od úterý začnou znovu cestující ve vlacích odbavovat průvodčí, řidiči v autobusech budou prodávat jízdenky. Držitelům krajských karet Opuscard doporučují dopravci provádět odbavování bezhotovostně. Je to nejen výhodnější, ale z hlediska rizika nákazy bezpečnější, řekl Pavel Blažek ze společnosti Korid LK, která je koordinátorem dopravy v Libereckém kraji.

Cestování bez odbavení zavedl Liberecký kraj kvůli snížení rizika nákazy novým koronavirem od 16. března. Do autobusů se od té doby nenastupovalo předními dveřmi a řidiči byli od cestujících odděleni.

„Od úterý se bude do autobusů znovu nastupovat předními dveřmi a bude se za dopravu platit. Průvodčí ve vlacích i řidiči v autobusech jsou vybaveni dostatečným množstvím ochranných pomůcek. I většina sousedních krajů se k tomuto opatření od 14. dubna rozhodla, to znamená, že se vrací zpátky k placení,“ doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Cestující jsou dál povinni mít rouškou nebo šátkem zakrytý nos a ústa, výjimku mají lidé s diagnózou závažné poruchy autistického spektra.

Liberecký kraj postupně kvůli úbytku cestujících v souvislosti s uzavřením škol, obchodů a omezením výroby ve firmách veřejnou dopravu výrazně zredukoval. Rozsah vlakových spojů se snížil zhruba o 15 %, počet autobusových spojů je přibližně o čtvrtinu menší. Autobusy a vlaky jezdí oproti běžnému stavu desetina cestujících. Podle náměstka pro dopravu Jana Svitáka (Starostové pro Liberecký kraj) dosahují denní ztráty dopravy asi 800 000 korun. „Za březen to zatím podle odhadů dělá zhruba 13 milionů korun,“ doplnil Sviták.

Rušnou ulici v centru Liberce uzavřou od úterý stavební práce

Od úterý znovu otevřou i kontaktní místa integrovaného systému dopravy, kde si cestující mohou pořídit bezkontaktní krajskou kartu, případně si ji dobít. Autobusy a vlaky budou zatím jezdit podle zredukovaných jízdních řádů. Změny čekají cestující na linkách, jejichž autobusy jezdí přes křižovatku Rádelský mlýn na hlavním tahu z Liberce na Prahu. Uzavřené bude kvůli rekonstrukci křižovatky napojení na Jablonec nad Nisou. Autobusy linek 150 z Jablonce do Hodkovic, 159 z Liberce do Rychnova, 750 z Tanvaldu přes Jablonec do Mladé Boleslavi a 981 z Rokytnice nad Jizerou přes Tanvald do Jablonce budou jezdit po objízdných trasách.

vera/čtk

3.4.2021
Zemřel jako jedna z nejvlivnějších osobností tehdejší Evropy. Ke svému ohromnému majetku a vlivu přišel...
30.3.2021
Nově vybudované učebny a dílny, které v závěru roku 2019 dokončili na Střední uměleckoprůmyslové škole...
25.3.2021
Komerční článek
Vlivem pandemie děti tráví na internetu více času Podle výzkumu Českého statistického úřadu z roku...
25.3.2021
Nový Bor na Českolipsku se v sobotu večer po roce znovu ponoří do tmy, od...
23.3.2021
Ministerstvo kultury na konci roku 2020 schválilo návrh Římskokatolické farnosti v Zákupech na prohlášení celého...
19.3.2021
V Libereckém kraji za poslední týden přibylo 4 112 potvrzených případů, nejméně za poslední čtyři...
11.3.2021
Ředitelé ZOO Liberec a Safari Parku Dvůr Králové ve středu podepsali memorandum o spolupráci na...
10.3.2021
Už tři měsíce probíhá v České Lípě rekonstrukce Jiráskova divadla, kterou provádí firma Metrostav.
10.3.2021
Chápu, že psát o zámcích se v situaci, kdy se dostanete akorát na konec obce,...
9.3.2021
Nadace ČEZ Stromy loni podpořila 95 projektů výsadby po celé republice za 7,8 milionu korun....
8.3.2021
Nejbližší volný termín pro zájemce, kteří chtějí podstoupit antigenní test na covid-19, je v Liberci...
Reklama