Onemocněl vědecko-výzkumný pracovník. Desinfikuje se menza a laboratoře v liberecké univerzitě

Dnes uzavřela Technická univerzita v Liberci budovu L s laboratořemi, kde sídlí Ústav pro nanomateriály a pokročilé technologie, a také menzu v Husově ulici. Důvodem je dezinfekce. U jednoho z vědeckých pracovníků univerzity potvrdil ve středu test nový koronavirus, jeho kolegyně je v karanténě, testována zatím nebyla, řekl mluvčí univerzity Radek Pirkl. Menza by se měla po vydezinfikování v pondělí znovu otevřít.

Koronavirem onemocněl šestapadesátiletý vědecko-výzkumný pracovník. Nemoc COVID-19 u něj potvrdil test provedený ve středu. Muž je v domácím léčení, nemoc u něj nemá vážný průběh. Jeho kolegyni, s níž má společnou pracovnu, nařídili hygienici karanténu. Do budovy L, kde měli oba vědci pracovnu, dopoledne nastoupila odborná firma. „Dezinfikovat se budou dvě patra, ve kterých se nakažený pohyboval, a společné prostory včetně vstupního vestibulu a obou výtahů,“ doplnil kvestor Vladimír Stach.

Podle mluvčího nechá univerzita z bezpečnostních důvodů vydezinfikovat také prostory, kde se vyrábí nanomateriál pro roušky a šijí roušky, přestože tam nakažený nepobýval. Kvůli dezinfekci se také dnes zastavily 3D tiskárny, kde vyrábějí ochranné prostředky pro krajskou nemocnici. Po ošetření bude ale možné provozy podle Pirkla obnovit, všechny produkty se před použitím dezinfikují.

Podle libereckého hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) dočasné omezení výroby na univerzitě žádné zásadní problémy nezpůsobí. „Všechny nanomateriály, ať už nanoroušky nebo nanofiltry, se ještě přímo na univerzitě dezinfikují při teplotě 60 stupňů Celsia. Většina materiálu se už druhý týden vyrábí mimo univerzitu ve společnosti Elmarco,“ řekl Půta po jednání Krizového štábu Libereckého kraje.

Čtyři odběrová místa a dvě odběrové sanitky. V Libereckém kraji je 135 potvrzených případů

Moderní budova L ústavu pro nanomateriály je výzkumným pracovištěm se špičkovým vybavením, kde se mimo jiné tisknou respirátory nebo filtry k celoobličejovým potápěčským maskám. Ústav je jedním z mála pracovišť v zemi, které disponuje nejmodernější 3D tiskárnou schopnou tisknout neporézně – hotový materiál nepropustí vodu ani viry, navíc je velmi rychlá. Respirátory jsou srovnatelné s těmi, které se vyrábějí na vstřikovacích lisech.

vera/čtk

Včera, 17:31
Sklářské muzeum v Novém Boru na Českolipsku se na rozdíl od jiných muzeí a galerií...
23.5.2020
S unikátní poctou naší vlasti přichází Jablonecké kulturní a informační centrum společně s Nadací pojišťovny...
22.5.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
22.5.2020
Sezona pro státní hrady a zámky v Libereckém kraji začne s bezmála dvouměsíčním zpožděním v...
22.5.2020
Muzeum a Pojizerská galerie Semily se s ohledem na probíhající koronavirovou krizi rozhodlo zpřístupnit své...
22.5.2020
V souvislosti s částečným obnovením výuky na základních školách vyjedou v pondělí 25. května v...
21.5.2020
Kompletní obchodní korespondence liberecké firmy z konce 19. století se ukrývala na půdě domu v...
21.5.2020
Liberec nezískal státní dotaci na modernizaci skokanských můstků na Ještědu. Bez úprav není možný návrat...
20.5.2020
Peníze ušetřené díky mírné zimě na údržbě silnic druhých a třetích tříd chce dát Liberecký...
20.5.2020
V Libereckém kraji za poslední čtyři dny testy neodhalily žádný nový případ nemoci covid-19. Od...
19.5.2020
Vzácnou Melantrichovu bibli, jedinečnou sbírku achátů, šperky, stříbrný poklad nebo vybavení prvorepublikové cukrárny mohou návštěvníci...
Reklama