Polozapomenutý kout Liberce. Začala kompletní rekonstrukce zchátralé kaple Božího hrobu

V Liberci u kostela Nalezení sv. Kříže začala kompletní rekonstrukce zchátralé kaple Božího hrobu z roku 1722. Patří spolu s kostelem a mariánským sloupem, s nímž je ve stejné zahradě, k nejcennějším barokním památkám ve stotisícovém městě. Záchrana přišla na poslední chvíli. Její stav byl tristní, řekl náměstek primátora pro kulturu Ivan Langr (Starostové pro Liberecký kraj).

„Jsem si takřka stoprocentně jist, že další zimu by nepřežila,“ uvedl Langr. Město si kapli kvůli její záchraně pronajalo od římskokatolické církve na 50 let, za její rekonstrukci zaplatí bezmála dva miliony korun. Řemeslníci by veškeré práce měli zvládnout letos do konce listopadu, záležet bude na počasí. „Chceme stihnout vše za tři měsíce,“ řekl novinářům Michal Felgr za firmu Aron house, jež zakázku získala.

Kaple byla vystavěná jako kopie božího hrobu ve Zhořelci. Naposledy se opravovala v roce 1986 a na jejím špatném stavu se podepsalo to, že před lety neznámí zloději ukradli měděné plechy ze střechy. Škody způsobila vlhkost uvnitř a začaly jí i prorůstat náletové dřeviny. První záchranné práce provedl letos na jaře restaurátor Bohumil Šolc, staticky zajistil věžičku a kapli zakryl, aby do ní neteklo.

Podle Felgra provedou komplexní renovaci kaple včetně střechy a budou restaurovat kamenné i pískovcové prvky. „Bude zde komplexní rekonstrukce jak interiéru, tak exteriéru,“ uvedl. Při renovaci podle něj použijí převážně přírodní materiály a kaple zřejmě navenek bude vypadat jinak než nyní, místo okrové se nejspíš na fasádu použije nebeská modř.

Osobnosti spojené s Turnovem. Výstavy v muzeu připomenou historiky a Heckela

„Pravděpodobně kaplička prošla mnoha styly a k jakému období se památkáři přikloní, to teď ještě nevíme,“ dodal. Kapli nechal postavit liberecký soukeník a obchodník Andreas Joseph Wondrak podle návrhu Johanna Josepha Kunzeho. Do zahrady kostela Nalezeni sv. Kříže byla přenesena v 19. století. Původně stála na západní straně hřbitova u nedalekého arciděkanského kostela sv. Antonína.

Zahrada je součástí přeshraniční turistické stezky Via sacra, která propojuje výjimečné sakrální památky v Horní Lužici, severních Čechách a Dolním Slezsku. V plánu města je v zahradě vytvořit pro turisty zajímavé historické zákoutí. „Samozřejmě je tady třeba dobudovat nějakou cestní síť a doplnit mobiliář všeho druhu. Pak si myslím, že z tohoto, možná polozapomenutého, koutku Liberce bude velmi atraktivní místo, a to hlavně pro zahraniční návštěvníky. Protože via sacra je projekt, za kterým jezdí hlavně návštěvníci z Německa a Polska,“ dodal Langr.

vera/čtk

Za výstavbu nové sjezdovky přislíbil provozovatel areálu na Ještědu vysadit 20 hektarů lesa

22.9.2020
V Liberci zřejmě začne na jaře příštího roku fungovat alespoň v omezené míře druhý sběrný...
18.9.2020
Nařízení o uzavření provozu o půlnoci považuje provozovatel čtyř klubů a diskoték v Liberci Martin...
18.9.2020
Originální architekturu, zajímavé stavby i jejich tvůrce hodnotí porotci v již tradiční Soutěži Karla Hubáčka....
9.9.2020
Hrubé nedostatky v zadávání zakázek, nedodržování smluv i pochybení v nakládání s majetkem odhalil audit...
7.9.2020
Minimálně jeden případ nákazy koronavirem se objevil zatím na deseti školách v Libereckém kraji. Jde...
7.9.2020
Najít přechod pro chodce, schody, lavičku, označit dveře či překážku. Na první pohled jednoduché úkoly,...
6.9.2020
Nové doktorské studium zaměřené na architekturu a urbanismus otevírá Technická univerzita v Liberci. Inspirací pro...
4.9.2020
Výsadbu 20 hektarů lesa přislíbil provozovatel městského lyžařského areálu na Ještědu v Liberci, společnost TMR...
2.9.2020
Vrtulníky záchranné služby už mohou na letišti v Liberci přistávat i za tmy. Stavba osvětlené...
2.9.2020
Krajská nemocnice v Liberci získala jako první v Česku a čtvrtá v Evropě unikátní certifikát...
Reklama