Práce skončily, začíná příprava expozic

V Severočeském muzeu v Liberci po dvou letech skončily stavební práce a začaly se dělat expozice. Pro veřejnost by se muzeum mělo otevřít letos v září. Řekl to ředitel muzea Jiří Křížek.

Muzeum je uzavřené od ledna 2018 kvůli modernizaci za 143 milionů korun, pracuje se hlavně uvnitř. Architektura budovy postavené před 122 lety zůstane po rekonstrukci stejná, radikálně se ale změní expozice a budova bude bezbariérová. Už byla převzata stavba. „I s nedodělky a vadami, které se budou do půlky května odstraňovat. V souběhu se už dělají expozice,“ uvedl Křížek.

Podle původních plánů mělo být muzeum otevřené už ke konci minulého roku a částka za rekonstrukci neměla přesáhnout 100 milionů korun. V průběhu stavby se ale zjistilo, že některé části jsou v horším stavu, než stavebníci čekali. To se například týkalo podlahy v hlavním sále, u níž bylo nutné neplánovaně vytvořit podloží ze zhutněného štěrku, hydroizolaci a odvětráváním. Ukázalo se také například, že ve zdech muzea jsou minimálně tři generace různých rozvodů elektronického zabezpečovacího systému a požární signalizace, které již neodpovídají platným normám.

Podle Křížka stavebníci při rekonstrukci dělali hodně prací, které navenek návštěvník nepostřehne. Lepší bude technická vybavenost muzea, přibude tam klimatizace, nová bude i kanalizační a vodovodní přípojka. „I tak se toho ale spoustu ještě neudělalo. Co fungovalo a vydrží v řádu let, tak jsme neměnili. Myslím si ale, že pro návštěvníky to bude celkem hezky připravené,“ uvedl ředitel. V budoucnu bude třeba vyměnit rozvody topení, muzeum by chtělo revitalizovat i park. „Hledáme na něj teď finance, 30 let se na něj nesáhlo. A chceme opravit i podzemní depozitář,“ dodal Křížek.

Muzeum hlavního města připravilo online prohlídky výstav

Severočeské muzeum v Liberci bylo založeno v roce 1873 jako uměleckoprůmyslové muzeum a v českých zemích je nejstarším muzeem tohoto typu. Několikrát se stěhovalo do roku 1898, kdy skončila výstavba budovy, v níž sídlí dodnes. Budova v romanticko-historizujícím stylu po stavební stránce propojuje typy sakrální a palácové architektury. Na prováděnou rekonstrukci jejich vnitřních prostor získal kraj, který je zřizovatelem muzea, evropskou dotaci bezmála 100 milionů korun.

vera/čtk

30.5.2020
V rámci projektu Křišťálové údolí (Crystal Valley) dostanou turisté v Libereckém kraji možnost za zvýhodněné...
29.5.2020
Nakažených covidem-19 v Libereckém kraji už druhý týden nepřibývá. Nový případ odhalily testy naposledy o...
28.5.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
28.5.2020
Muzeum socialistických vozů se na Jablonecku po několika letech přestěhovalo, z Velkých Hamrů do Železného...
28.5.2020
Referendum k obnovení těžby kamene na Tlustci bude v Brništi na Českolipsku v pátek 19....
27.5.2020
Výjimečný příběh Němky Elisabeth Morcheové a šesti jejích synů, kteří byli i československými občany, nově...
26.5.2020
Nepříliš velký byl zájem o městský plavecký stadion v Liberci, který po 75 dnech obnovil...
26.5.2020
Za přísných hygienických opatření se návštěvám otevřel Domov seniorů v Liberci na Františkově, který je...
25.5.2020
Mládě orlosupa bradatého vylíhlé v liberecké zoo vypustí v rámci záchranného programu ve středu do...
24.5.2020
Sklářské muzeum v Novém Boru na Českolipsku se na rozdíl od jiných muzeí a galerií...
23.5.2020
S unikátní poctou naší vlasti přichází Jablonecké kulturní a informační centrum společně s Nadací pojišťovny...
Reklama