Připravují se na nejhorší. Zřizují předsunutý urgentní příjem

Ještě dnes bude mít nemocnice v Liberci předsunutý urgentní příjem. Bude sloužit pro pacienty, u nichž je vážné podezření na nákazu koronavirem. K dispozici budou čtyři lůžka umístěná ve stanu, který nemocnici zapůjčila armáda. Dnes řekl mluvčí nemocnice Václav Řičář. Záchranná služba si na okraji Liberce vybudovala záložní mobilní základnu. V obou případech jde o preventivní opatření.

„Počítáme, že by nám předsunutý urgentní příjem mohl výrazně pomoci a ulehčit při případných obtížích. Není to tedy tak, že bychom měli obtíže, ale že se připravujeme na nejhorší,“ uvedl Řičář. Ve stanu budou podle něj testováni a setrvají zde až do potvrzení výsledků testů lidé, u nichž bude vážné podezření na nákazu koronavirem. „Jsou tam dvě vybavená lůžka s podporou dýchání a dvě klasická lůžka,“ dodal mluvčí nemocnice.

Odběry pro pacienty s podezřením na nákazu koronavirem zatím dvěma sanitkami zajišťuje záchranná služba a stacionární stanoviště funguje od středy i v areálu liberecké nemocnice. „Ve středu jsme provedli deset odběrů, na dnešek je objednáno 14 lidí,“ uvedl Řičář. Zdůraznil, že odebírají vzorky jen pacientům, které určí krajská hygienická stanice. Placené odběry zatím možné nejsou.

V Libereckém kraji koronavirem onemocnělo šest lidí, všichni s vazbou na Jablonecko. Jeden se léčí doma a pět na infekčním oddělení nemocnice v Liberci. Onemocnění u nich nemá vážný průběh. V karanténě je v kraji dalších více než 2700 lidí. Kvůli riziku nákazy mají záchranáři v kraji při každém výjezdu ochranné pomůcky. Dalším jejich opatřením je vytvoření kontejnerového městečka ve sportovním areálu ve Vesci v Liberci. Bude sloužit jako mobilní výjezdová základna v případě, že některou ze stávajících v kraji bude nutné dezinfikovat.

„Musíme počítat s tím, že naše posádky se přes veškerá přijatá bezpečnostní opatření mohou na některém z výjezdů kontaminovat virem,“ řekl krajský ředitel záchranné služby Luděk Kramář. „Potom bychom samozřejmě museli celou takto zasaženou základnu důkladně vydezinfikovat. Nemohli bychom ovšem přestat jezdit k pacientům, podobným způsobem je nemůžeme ohrozit,“ dodal.

Ve Vesci je i takzvaný HART tým, tedy skupina se speciálním vybavením k převozu pacientů s podezřením nakažení koronavirem. Čtyřčlenné týmy se střídají po 12 hodinách, na výpomoc zde jsou i studenti oboru záchranář z liberecké univerzity.

vera/čtk

Včera, 17:31
Sklářské muzeum v Novém Boru na Českolipsku se na rozdíl od jiných muzeí a galerií...
23.5.2020
S unikátní poctou naší vlasti přichází Jablonecké kulturní a informační centrum společně s Nadací pojišťovny...
22.5.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
22.5.2020
Sezona pro státní hrady a zámky v Libereckém kraji začne s bezmála dvouměsíčním zpožděním v...
22.5.2020
Muzeum a Pojizerská galerie Semily se s ohledem na probíhající koronavirovou krizi rozhodlo zpřístupnit své...
22.5.2020
V souvislosti s částečným obnovením výuky na základních školách vyjedou v pondělí 25. května v...
21.5.2020
Kompletní obchodní korespondence liberecké firmy z konce 19. století se ukrývala na půdě domu v...
21.5.2020
Liberec nezískal státní dotaci na modernizaci skokanských můstků na Ještědu. Bez úprav není možný návrat...
20.5.2020
Peníze ušetřené díky mírné zimě na údržbě silnic druhých a třetích tříd chce dát Liberecký...
20.5.2020
V Libereckém kraji za poslední čtyři dny testy neodhalily žádný nový případ nemoci covid-19. Od...
19.5.2020
Vzácnou Melantrichovu bibli, jedinečnou sbírku achátů, šperky, stříbrný poklad nebo vybavení prvorepublikové cukrárny mohou návštěvníci...
Reklama