Secesní budova nádraží v Chotyni se stala kulturní památkou. Zabrání to demolici

Vlakové nádraží v Chotyni na Liberecku vyhlásilo ministerstvo na žádost Libereckého kraje kulturní památkou. Zchátralou a léta nevyužívanou secesní stavbu chtěla přitom Správa železnic zbourat a nahradit přístřeškem. Proti rozhodnutí může Správa železnic podat rozklad, takže vyhráno ještě není, řekla chotyňská starostka Jana Mlejnecká (NEZ), která ale věří, že je vše na dobré cestě a budovu se podaří zachránit.

Podle mluvčí Nely Friebové už Správa železnic rozhodnutí Ministerstva kultury ČR obdržela a seznamuje se s jeho závěry. Zároveň zváží, zda proti němu v zákonné lhůtě 15 dnů podá rozklad.

S rozhodnutím ministerstva je spokojen liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). „Před čtrnácti dny jsem v Heřmanicích u Frýdlantu viděl nádraží, které stát nechtěl 30 roků převést obci Heřmanice, dokud skoro celé nespadlo a měl jsem obavu, aby to v Chotyni nedopadlo podobně. Kladné rozhodnutí ministerstva považuji za skvělou zprávu, protože nádraží na kopečku k Chotyni prostě patří a zaslouží si lepší osud než demolici,“ komentoval rozhodnutí Půta.

Chotyně o záchranu secesní stavby dlouhodobě usiluje. Má jasný cíl – zřídit v objektu skautskou základnu. „Je to ideální řešení, které by ani nestálo moc peněz. Naši skauti potřebují pořádné zázemí, které dosud nemají. Věřím, že Správa železnic se o budovu dobře postará. Ze strany obce navíc stále platí to, co jsme vždy prohlašovali – že jsme ochotni kdykoliv a s čímkoliv pomoci,“ řekla chotyňská starostka.

Podle Správy železnic nebylo nádraží dlouhodobě obsazené personálem, proto ho chtěla zbourat a nahradit přístřeškem. Jde přitom o zčásti dřevěnou budovu, která se svým vzhledem běžným nádražím vymyká. Zbourání historicky cenného objektu, aby na stejném místě mohl vyrůst pouhý přístřešek pro cestující, je dle názoru Ministerstva kultury ČR neakceptovatelné. A to nejen z hlediska památkové péče, ale také z pohledu cestujících, jimž by takové řešení přineslo snížení komfortu. Na záchranu nádraží vznikla i petice, kterou podepsalo více než tisíc lidí.

vera/čtk

Sláva Hnojového domu je už nejspíš minulostí. Turistům se zřejmě neotevře

23.9.2020
Základní škola v krkonošském Harrachově si vytvořila od pondělí dvě venkovní provizorní učebny pro druhý...
22.9.2020
V Liberci zřejmě začne na jaře příštího roku fungovat alespoň v omezené míře druhý sběrný...
18.9.2020
Nařízení o uzavření provozu o půlnoci považuje provozovatel čtyř klubů a diskoték v Liberci Martin...
18.9.2020
Originální architekturu, zajímavé stavby i jejich tvůrce hodnotí porotci v již tradiční Soutěži Karla Hubáčka....
18.9.2020
Region kolem Mnichova Hradiště nechá analýzou prověřit, zda by bylo výhodné být součástí Libereckého kraje....
11.9.2020
Rekonstrukce Jiráskova divadla v České Lípě bude téměř o pětinu levnější. Ve veřejné soutěži zvítězil...
9.9.2020
Hrubé nedostatky v zadávání zakázek, nedodržování smluv i pochybení v nakládání s majetkem odhalil audit...
8.9.2020
V Liberci u kostela Nalezení sv. Kříže začala kompletní rekonstrukce zchátralé kaple Božího hrobu z...
8.9.2020
Na známé osobnosti spojené s Turnovem jsou zaměřené dvě chystané výstavy tamního muzea, které začnou...
7.9.2020
Minimálně jeden případ nákazy koronavirem se objevil zatím na deseti školách v Libereckém kraji. Jde...
Reklama