Škola dětem i rodičům chybí. Různé přístupy škol v době koronaviru

V sobotu to bude měsíc, kdy vláda s ohledem na šíření koronaviru zrušila výuku ve školách. Skloubit výuku dětí s prací nebo najít nejvhodnější denní režim. Problém je i porozumět probírané látce či motivovat děti. To jsou úskalí, která řeší někteří rodiče dětí ze základních škol v Liberci.

Každá škola k výuce na dálku přistupuje jinak. „Univerzální recept neexistuje,“ řekl dnes náměstek primátora pro školství v Liberci Ivan Langr (SLK). Myslí si ale, že většina základních škol ve městě se s k tomu postavila dobře. „Jsou ale extrémy, kdy slyším od rodičů, že jsou přetížení,“ dodal.

Najít nejvhodnější domácí režim není jednoduché. „Nejhorší bylo ze začátku skloubit to s prací,“ uvedla Renata, jejíž dcera Bára chodí do páté a syn Kája do třetí třídy. Původně si myslela, že pojedou podle školního rozvrhu, pevný režim ale nedokázala udržet. Nejprve slevila v tom, že se děti učily jen dopoledne, nyní jsou část týdne u babičky a resty dodělávají o víkendu. „Děti hodně zlenivěly, protože přeci jen škola jim chybí,“ dodala. Není jediná, jak dokládá zkušenost jedné z učitelek z prvního stupně. „Bude to náročnější. Některé děti už doma moc nechtějí pracovat, jak píšou rodiče. Ale spíš tam, kde nemají každodenní řád,“ uvedla Alena, jež má sama dvě děti školního věku. „Chodím do školy každý den. Učivo posílám mailem plus máme videokonference s dětmi. Odpoledne se věnují svým dětem s úkoly. Večer vařím,“ popsala Alena svůj denní režim.

Někde nechávají rodiče svým dětem volnost. „Nevím, jak bych to s prací zvládal. Vracím se domů v pět, pracuje i žena. Ještě štěstí, že dceru učení baví a ‚péruje‘ i svého bratra. Režim si děti uzpůsobily samy, takže některé úkoly dělají až večer,“ uvedl Martin, jehož dcera Tereza chodí do deváté a syn Filip do sedmé třídy.

Po Velikonocích končí cestování zdarma v Libereckém kraji

Někteří rodiče by uvítali, kdyby učitelé k probírané látce natočili video a poslali jim ho. „Myslím si, že i pro děti by to bylo příjemnější, když uvidí učitele. Mohou si ho nějak zhmotnit. Když dostanou jen úkoly, je to hrozně neosobní a ztrácí se kontakt mezi nimi,“ míní Klára, jejíž děti chodí do druhé a šesté třídy. Nespokojená s tím, jak učitelé komunikují, je Jana, jejíž dcera Anička chodí do páté třídy. „Stále výuka probíhá stylem – v úterý dostaneš seznam úkolů na celý týden, odevzdání je v neděli večer. Žádná on-line výuka, žádný výklad látky, jen seznam stránek v učebnicích a pracovních sešitech, co se má vyplnit,“ uvedla. Děsí ji také to, že zřejmě neuplynula ani polovina doby, kdy se bude její dcera učit doma. „Představa je pro mě hrozná hlavně v tom, že už nevím, co každý den vařit. Vařím sedm dní v týdnu, ráno do práce, kolem jedenácté z práce uvařit oběd a pak se zase vracet do práce,“ dodala.

vera/čtk

Včera, 15:20
V rámci projektu Křišťálové údolí (Crystal Valley) dostanou turisté v Libereckém kraji možnost za zvýhodněné...
29.5.2020
Nakažených covidem-19 v Libereckém kraji už druhý týden nepřibývá. Nový případ odhalily testy naposledy o...
28.5.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
28.5.2020
Muzeum socialistických vozů se na Jablonecku po několika letech přestěhovalo, z Velkých Hamrů do Železného...
28.5.2020
Referendum k obnovení těžby kamene na Tlustci bude v Brništi na Českolipsku v pátek 19....
27.5.2020
Výjimečný příběh Němky Elisabeth Morcheové a šesti jejích synů, kteří byli i československými občany, nově...
26.5.2020
Nepříliš velký byl zájem o městský plavecký stadion v Liberci, který po 75 dnech obnovil...
26.5.2020
Za přísných hygienických opatření se návštěvám otevřel Domov seniorů v Liberci na Františkově, který je...
25.5.2020
Mládě orlosupa bradatého vylíhlé v liberecké zoo vypustí v rámci záchranného programu ve středu do...
24.5.2020
Sklářské muzeum v Novém Boru na Českolipsku se na rozdíl od jiných muzeí a galerií...
23.5.2020
S unikátní poctou naší vlasti přichází Jablonecké kulturní a informační centrum společně s Nadací pojišťovny...
Reklama