V Liberci za běžného provozu změří síly dvě desítky zrakově postižených se svými čtyřnohými společníky

V Liberci se v září uskuteční závod vodicích psů. Do krajského města se po pěti letech přesune z Varnsdorfu na Děčínsku. V libereckých ulicích za běžného provozu změří síly dvě desítky zrakově postižených se svými čtyřnohými společníky. Aby měli všichni stejné podmínky, budou mít „páníčci“ klapky na očích, řekl ředitel závodu Roman Vaněk z pořádajícího spolku Život jde dál.

Soutěž je neoficiálním mistrovstvím ČR, původně se měla uskutečnit už v květnu, vše ale zkomplikoval koronavirus. Organizátoři ji tak přesunuli na neděli 6. září a ze třídenní akce se stala jen jednodenní. „Velmi těžko se nám hledal termín,“ řekl spoluorganizátor akce Michal Haller. Kvůli pandemii se podle něj také mnohem hůř, než v minulých letech shánějí sponzoři. „30 000 korunami nás podpořil Liberecký kraj,“ doplnil.

Závod se skládá ze dvou disciplín. „První je poslušnost, pejsek plní základní povely sedni, lehni a podobně. Druhá disciplína je frekvence, což je mnohem zajímavější i pro diváky, kdy se nevidomý a pes vydají na předem určenou trasu. Jde s nimi rozhodčí, a pes musí předvést zhruba 20 povelů jako najít přechod, lavičku, autobusovou zastávku, výtah, dveře nebo upozornit na schody,“ popsal závod Haller.

Zatímco v minulých letech se podobných závodů konalo po Česku víc, letos bude ten liberecký jediný. „Přijedou nám lidé z celé země, až z Mariánských lázní, Litomyšle, Dobrušky nebo Holic,“ řekl Vaněk. Sám se se svým labradorem Nabuchodonozorem, kterému krátce říká Nabu, soutěže nezúčastní. I když je z Varnsdorfu, Liberec má „nachozený“, a tak by to nebylo fér, navíc bude soutěžní trasu připravovat. Závod ale není jedinou akcí, kterou jeho spolek organizuje. „Děláme pro nevidomé i Silvestry, pořádáme letní tábor, ale i další akce,“ řekl.

V polovině srpna začne dostavba cyklotrasy Odra-Nisa u Chotyně

Sám Vaněk je příkladem toho, že ztráta zraku nemusí znamenat konec aktivního života. V jeho případě to bylo dokonce naopak. Od dětství trpěl cukrovkou a o zrak přišel před 11 lety. „Rok jsem odmítal vyjít z domu,“ přiznal. Do aktivního života ho vrátil pes, kterého dostal před více než pěti lety. „Nahrazuje mi oči,“ poznamenal Vaněk. I díky němu, podpoře rodiny a přátel se dnes pouští do takových aktivit, jako je lezení po horách, potápění nebo střelba, napsal dvě knihy pohádek. „Dřív by mě nic takového ani nenapadlo, znal jsem jen práci a rodinu,“ dodal.

vera/čtk

Začátky Libereckého kraje nebyly jednoduché. Loni už krajský rozpočet překročil 11 miliard korun

Včera, 12:56
Na Děčínsku se v pondělí otevřou základní školy pro žáky 1. stupně. Žádné další případy...
9.4.2021
Školy na Děčínsku se v pondělí spolu s ostatními školami v u republice neotevřou. Dnes...
26.3.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
26.3.2021
Ve Šluknově na Děčínsku se pokusil sedmatřicetiletý muž zavraždit svou sedmapadesátiletou matku.
24.3.2021
Děčín spolu s firmou Ryko připravily pro seniory taxislužbu, která je dopraví na očkování do...
29.1.2021
Ve Varnsdorfu se 28. ledna konalo shromáždění na podporu rodin vystěhovaných ze svých bytů během...
14.1.2021
Děčín zajistil nouzové ubytování pro bezdomovce. Ve vyhřívaném stanu mohou strávit noc, pokud teplota klesne...
15.12.2020
V chovu společnosti PROAGRO Nymburk se zjistila salmonela. Veterináři usmrtí kolem 40.800 nosnic v Janské...
15.12.2020
Lyžařská střediska v Ústeckém kraji jsou na zahájení sezony připravená. Na sjezdovkách jim ale chybí...
14.12.2020
V Městském kině v Novém Boru mají diváci možnost opět zhlédnout rozsáhlou výstavu fotografií celosvětově...
14.12.2020
Zhruba čtyři desítky z více než 540 pohřebišť na území Ústeckého kraje jsou v katastrofálním...
Reklama