V Liberci zvládnou až 350 testů denně. Pracují na dalším posílení

pozitivní test na koronavirus

Z jednosměnného osmihodinového režimu na nepřetržitý se změnil kvůli koronaviru provoz nemocniční laboratoře v Liberci, kde se provádí testy na covid-19. Denně jich tam udělají 250 až 350. Šest zaměstnanců z oddělení klinické mikrobiologie a imunologie pracuje ve dvou dvanáctihodinových směnách. Dnes o tom informoval mluvčí nemocnice Václav Řičář.

Přechod na nepřetržitý provoz si vyžádalo i to, že v laboratoři musí nadále provádět rozbory vzorků běžného provozu. „Sice došlo k omezení běžné práce, ale i tak jde o obrovský nárůst,“ uvedl klinický bioanalytik Martin Kracík. Podle něj se ve dvou směnách střídá pět zaměstnanců mikrobiologie a jeden z genetiky. „Je to tak trochu zkouška, jak bychom mohli společně pracovat po vybudování Centra urgentní medicíny, kdy by mělo dojít ke sloučení laboratoří,“ řekl Kracík.

Testy jsou podle něj jen poloautomatické, několik úkonů vyžaduje lidský zásah a vyžaduje soustředěnost a přesnost. V laboratoři už bylo provedeno přes 5000 testů, z toho na základě požadavků hygieniků přes 2000. „Indikují ale také nemocniční a praktičtí lékaři. Jen u nás bylo provedeno zhruba 3000 testů na covid-19,“ dodal Kracík. Zpočátku v liberecké nemocnici testovali také pro Ústecký kraj a Mladou Boleslav, to už není možné. V Liberci nyní zvládnou až 350 testů denně.

Pracuje se na dalším posílení, a to včetně personálního, kdy by v laboratoři mělo pracovat osm lidí,“ dodal Řičář. Podle libereckého hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) by kapacitu laboratoře měly zvýšit i nové přístroje, které chce kraj pořídit z „Veřejné sbírky Liberecký kraj sobě! COVID-19“ s účtem 1277277277/0100, kterou vyhlásil před týdnem. Sešlo se na něm už přes 1,1 milionu korun. „Rozhodli jsme se na radě necelý milion ze sbírky využít na nákup dvou přístrojů, které by měly pomoci zvýšit počet testovaných vzorků,“ řekl po jednání Krizového štábu Libereckého kraje Půta.

Výdaje na nákazu. Samosprávy v Libereckém kraji už přišel koronavirus na 32 mil. Kč

V Libereckém kraji byla liberecká laboratoř až do začátku tohoto týdne jediná, která zpracovávala testy na zjištění onemocnění covid-19. Od pondělí se přidala laboratoř druhé krajské nemocnice v České Lípě. „Ta by měla být zatím schopna zpracovat zhruba 50 testů denně a myslíme si, že by se mohla dostat ke 100 klientům,“ řekl v pondělí hejtman Půta. Po Velikonocích začne podle něj pro Liberecký kraj testy zpracovávat i další laboratoř v Praze a v případě potřeby je kapacita objednaná i v Plzni.

vera/čtk

Dnes, 18:20
Kvůli propadu daňových příjmů museli v Zákupech na Českolipsku odložit plánovanou výstavbu hasičské zbrojnice. Město...
Dnes, 15:20
Na všechny smysly diváků by mělo působit nové představení Naivního divadla z Liberce, které je...
30.5.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
30.5.2020
V rámci projektu Křišťálové údolí (Crystal Valley) dostanou turisté v Libereckém kraji možnost za zvýhodněné...
29.5.2020
Nakažených covidem-19 v Libereckém kraji už druhý týden nepřibývá. Nový případ odhalily testy naposledy o...
28.5.2020
Muzeum socialistických vozů se na Jablonecku po několika letech přestěhovalo, z Velkých Hamrů do Železného...
28.5.2020
Referendum k obnovení těžby kamene na Tlustci bude v Brništi na Českolipsku v pátek 19....
27.5.2020
Výjimečný příběh Němky Elisabeth Morcheové a šesti jejích synů, kteří byli i československými občany, nově...
26.5.2020
Nepříliš velký byl zájem o městský plavecký stadion v Liberci, který po 75 dnech obnovil...
26.5.2020
Za přísných hygienických opatření se návštěvám otevřel Domov seniorů v Liberci na Františkově, který je...
25.5.2020
Mládě orlosupa bradatého vylíhlé v liberecké zoo vypustí v rámci záchranného programu ve středu do...
Reklama