V Liberci zvládnou až 350 testů denně. Pracují na dalším posílení

pozitivní test na koronavirus

Z jednosměnného osmihodinového režimu na nepřetržitý se změnil kvůli koronaviru provoz nemocniční laboratoře v Liberci, kde se provádí testy na covid-19. Denně jich tam udělají 250 až 350. Šest zaměstnanců z oddělení klinické mikrobiologie a imunologie pracuje ve dvou dvanáctihodinových směnách. Dnes o tom informoval mluvčí nemocnice Václav Řičář.

Přechod na nepřetržitý provoz si vyžádalo i to, že v laboratoři musí nadále provádět rozbory vzorků běžného provozu. „Sice došlo k omezení běžné práce, ale i tak jde o obrovský nárůst,“ uvedl klinický bioanalytik Martin Kracík. Podle něj se ve dvou směnách střídá pět zaměstnanců mikrobiologie a jeden z genetiky. „Je to tak trochu zkouška, jak bychom mohli společně pracovat po vybudování Centra urgentní medicíny, kdy by mělo dojít ke sloučení laboratoří,“ řekl Kracík.

Testy jsou podle něj jen poloautomatické, několik úkonů vyžaduje lidský zásah a vyžaduje soustředěnost a přesnost. V laboratoři už bylo provedeno přes 5000 testů, z toho na základě požadavků hygieniků přes 2000. „Indikují ale také nemocniční a praktičtí lékaři. Jen u nás bylo provedeno zhruba 3000 testů na covid-19,“ dodal Kracík. Zpočátku v liberecké nemocnici testovali také pro Ústecký kraj a Mladou Boleslav, to už není možné. V Liberci nyní zvládnou až 350 testů denně.

Pracuje se na dalším posílení, a to včetně personálního, kdy by v laboratoři mělo pracovat osm lidí,“ dodal Řičář. Podle libereckého hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) by kapacitu laboratoře měly zvýšit i nové přístroje, které chce kraj pořídit z „Veřejné sbírky Liberecký kraj sobě! COVID-19“ s účtem 1277277277/0100, kterou vyhlásil před týdnem. Sešlo se na něm už přes 1,1 milionu korun. „Rozhodli jsme se na radě necelý milion ze sbírky využít na nákup dvou přístrojů, které by měly pomoci zvýšit počet testovaných vzorků,“ řekl po jednání Krizového štábu Libereckého kraje Půta.

Výdaje na nákazu. Samosprávy v Libereckém kraji už přišel koronavirus na 32 mil. Kč

V Libereckém kraji byla liberecká laboratoř až do začátku tohoto týdne jediná, která zpracovávala testy na zjištění onemocnění covid-19. Od pondělí se přidala laboratoř druhé krajské nemocnice v České Lípě. „Ta by měla být zatím schopna zpracovat zhruba 50 testů denně a myslíme si, že by se mohla dostat ke 100 klientům,“ řekl v pondělí hejtman Půta. Po Velikonocích začne podle něj pro Liberecký kraj testy zpracovávat i další laboratoř v Praze a v případě potřeby je kapacita objednaná i v Plzni.

vera/čtk

Včera, 14:14
Téměř bez obecenstva se 28. prosince po třech letech otevřelo Severočeské muzeum v Liberci. Samo...
15.1.2021
Pozoruhodnou řemeslnou výrobou se zabývá Marta Vrabcová Bayerová. Vytváří modely ptáků z ovčího rouna, které...
15.1.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
15.1.2021
Prostřednictvím telefonního centra, které na svém úřadě zřídil Liberecký kraj, se dnes dopoledne podařilo k...
12.1.2021
Jednu z nejcennějších památek České Lípy si budou moci zájemci prohlédnout alespoň virtuálně. Prohlídka Vodního...
11.1.2021
Bývalá seniorská ombudsmanka Lenka Tarabová, která musela kvůli zneuctění židovské symboliky ukončit svou práci pro...
9.1.2021
Vysadit Alej vzpomínek na památku zaniklých obcí v bývalém vojenském prostoru se rozhodl Geopark Ralsko....
8.1.2021
Rada globálních geoparků UNESCO na svém prosincovém jednání schválila rozšíření Geoparku UNESCO Český ráj. Území...
8.1.2021
V současné době dochází na Semilsku k podvodům na seniorech, kdy je kontaktuje osoba představující...
5.1.2021
Vážný úraz si přivodil čtyřicetiletý muž na plastovém bobu, když v sobotu krátce po poledni...
5.1.2021
Harrachov územně spadal do semilského okresu, ale také pod obec s rozšířenou působností Tanvald, součást...
Reklama