Vánoční strom v Liberci už mají. Jak to bude s trhy, stále není rozhodnuto

Zatímco v nedalekém Turnově už vánoční trhy, rozsvícení vánočního stromu i novoroční ohňostroj kvůli koronavirovým opatřením zrušili, ve stotisícovém Liberci stále není rozhodnuto, zda vánoční trhy budou. Zatím to protikoronavirová opatření nedovolují, ale vše se ještě může změnit, řekl při instalaci vánočního stromu před libereckou radnicí organizátor trhů Ondřej Červinka.

Trhy vždy v Liberci začínaly týden po rozsvícení vánočního stromu, které tradičně k radnici lákalo tisíce lidí. Letos to bude kvůli pandemii bez diváků. Lidé ho budou mít možnost sledovat jen on-line na internetu. „Na ochozu liberecké radnice proběhne hudební program, který bude streamovaný, a samozřejmě tradiční projev primátora a hejtmana a požehnání arciděkana a na konci slavnostně rozsvítíme vánoční strom,“ popsal scénář Červinka.

Původně bylo podle něj v plánu rozsvítit strom 22. listopadu, kvůli koronavirovým opatřením se ale organizátoři rozhodli to posunout o týden na neděli 29. listopadu. „Otevření tržnice máme naplánováno na 28. listopadu, pakliže to půjde. Když to nepůjde, máme připravené krizové scénáře, kdy bychom tu tržnici začali stavět později. Nejzazší termín do kdy to ještě má smysl, abychom to byli schopni ufinancovat, je otevření 6. prosince,“ řekl Červinka. Za současných podmínek jsou podle něj trhy nerealizovatelné. Neumožňují konzumaci ani prodej jiných než potravinářských výrobků a vlastních výpěstků.

Samotný vánoční strom dorazil k liberecké radnici včera krátce před 15.00 hodin. Letos je to douglaska tisolistá, která vyrostla v zahrádkářské kolonii v Horním Hanychově. Na její příjezd čekaly odpoledne před radnicí nejen dva jeřáby, ale také několik desítek lidí. Mohutný jehličnan museli zkrátit, aby byl dostatečně stabilní a odolný vůči povětrnostním vlivům. Ozdoby pro strom vyrobily děti z libereckých mateřských škol a poprvé i veřejnost. „V minulých letech vyráběly ozdoby i děti ze základních škol, ty jsou ale několik týdnů zavřené,“ řekla mluvčí magistrátu Jana Kodymová.

vera/čtk

Liberec zdraží jízdné v MHD o čtyři koruny

Dnes, 13:40
Z vídeňské ZOO Schönbrunn dorazila dvojice jihoamerických tropických ještěrů dracén krokodýlovitých. Jedná se o živočišný...
Včera, 17:00
Závěrečný koncert letošního 19. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica museli organizátoři kvůli koronavirové pandemii...
25.11.2020
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
25.11.2020
Wohlmannův statek ve Václavicích na Liberecku se stal kulturní památkou. Podle památkářů je původní venkovská...
24.11.2020
Zámek Lemberk se nachází nedaleko města Jablonné v Podještědí a pro veřejnost je zajímavý například...
22.11.2020
Liberecký kraj spustil nový projekt na podporu regionálních výrobků a jejich producentů „Liberecký kraj sobě“....
22.11.2020
Odstávka kabinové lanovky na Ještěd v Liberci se prodlouží o týden. Původně měla začít nejrychlejší...
21.11.2020
V létě byla zahájena stavba kontejnerového stání na autobusové zastávce v Železném Brodě, v části...
20.11.2020
Až v prosinci skončí rekonstrukce krajské silnice třetí třídy v Oldřichově v Hájích na Liberecku....
19.11.2020
Africkým morem prasat je v Libereckém kraji ohrožen zejména Frýdlantský výběžek. Důvodem jsou migrační trasy...
18.11.2020
V letošním roce byla dokončena obnova informační soustavy hřbitova u turnovského kostela Narození Panny Marie....
Reklama