Vážné chyby v zakázkách odhalil audit krajské firmy Silnice LK

Hrubé nedostatky v zadávání zakázek, nedodržování smluv i pochybení v nakládání s majetkem odhalil audit v krajské akciové společnosti Silnice LK, která se stará o údržbu krajských komunikací. Hloubkovou kontrolu nařídil Liberecký kraj poté, co v srpnu odvolal kvůli dlouhodobé nespokojenosti vedení krajské společnosti. Nové představenstvo společnosti Silnice LK proto pozastavilo plnění některých již uzavřených smluv a také všechny majetkové operace, řekla mluvčí krajského úřadu Andrea Fulková.

Jde zatím jen o dílčí výsledky kontroly krajské firmy, finální analýzu má auditorská společnost NEXIA AP vedení Libereckého kraje předložit do konce října. „Z prvotních závěrů je zřejmé, že představenstvo neúplně informovalo dozorčí radu i členy Rady Libereckého kraje a podnikalo věci, které jsou pro samotnou společnost Silnice LK a tedy i pro kraj prokazatelně nevýhodné,“ řekl k dílčím závěrům auditu hejtmanův náměstek pro dopravu Jan Sviták (Starostové pro Liberecký kraj).

Předložené závěry podle něj dokládají hrubé nedostatky při zadávání veřejné zakázky na dodávky pohonných hmot. „Narušování podmínek zadávacího řízení, nedodržování smlouvy dodavatelem pohonných hmot, jejich významně cenově nevýhodné nákupy, přijímání plnění bez řádně vysoutěžené smlouvy. Chybí i dokumenty a podklady k některým důležitým transakcím a majetku na pozemcích společnosti,“ dodal Sviták. Společnost podle něj také nepožadovala nájemné za své pozemky, nedostatečně fungovala i kontrola.

Kraj už v srpnu kvůli dlouhodobé nespokojenosti a špatné komunikaci se starosty odvolal kraj předsedu představenstva Petra Šéna a spolu s ním skončil i místopředseda představenstva Josef Rechcígl. Do čela firmy kraj jmenoval Petra Šimoníka a Petra Správku, kteří budou do konce roku fungovat jako krizoví manažeři. Šén již dříve řekl, že jde o nepochopení, jak společnost Silnice LK funguje a k čemu byla založena. „Jako servisní organizace, která se stará o fyzický stav údržby. A ještě je tady Krajská správa silnic Libereckého kraje, která nám práci zadává a zároveň přebírá a kontroluje,“ uvedl Šén.

vera/čtk

Polozapomenutý kout Liberce. Začala kompletní rekonstrukce zchátralé kaple Božího hrobu

Dnes, 09:40
Kameny zmizelých, německy Stolpersteine, jsou dlažební kostky s mosazným povrchem, které se umisťují do chodníku...
Včera, 09:40
V Hejnicích skončila záchrana vrchní části zadní věže barokní baziliky Navštívení Panny Marie, která je...
19.10.2020
Novou ředitelkou Naivního divadla Liberec bude od 1. ledna 2021 Kateřina Pavlů. Ta třicet let...
16.10.2020
Kvůli opatřením proti koronaviru začal Liberecký kraj znovu omezovat veřejnou dopravu. V souvislosti se zastavením...
14.10.2020
Povodí Labe v loňském září zahájilo opravy hráze vodní nádrže Mšeno. Oprava koruny hráze spěje...
13.10.2020
Stavby roku. Díky téhle soutěži má veřejnost možnost seznámit se s přehlídkou toho nejlepšího a...
6.10.2020
Martin Půta z vítězných Starostů pro Liberecký kraj bude zřejmě už třetí volební období hejtmanem....
6.10.2020
Pacienty s nemocí covid-19 už vedle Krajské nemocnice Liberec přijímají také ostatní tři páteřní nemocnice...
5.10.2020
V Libereckém kraji bude nejspíše vládnout koalice vítězných Starostů pro Liberecký kraj (SLK) s ODS...
5.10.2020
Liberec vybavil učitele svých 21 základních škol respirátory, vystačí jim do konce kalendářního roku. Radnice...
Reklama