Zázraky v životě kolem nás. Naivní divadlo z Liberce chystá úvod do fungování planety Země

Na všechny smysly diváků by mělo působit nové představení Naivního divadla z Liberce, které je bez děje, bez příběhu a takřka beze slov. Dominantní roli u studiové inscenace Kabinet zázraků hrají výprava Jana Bažanta a hudba Filipa Homoly.

„Je to divadelní úvod do fungování planety Země, který chceme zprostředkovat malým dětem,“ uvedl Peřina. V předpremiéře pro školy uvede divadlo inscenaci tento čtvrtek, premiéru bude mít v sobotu 13. června.

Inscenaci, která se inspiruje ve světově proslulé učebnici Jana Ámose Komenského Orbis pictus, chystá tvůrčí tým kmenové režisérky Naivního divadla Michaely Homolové. Podle dramaturga divadla Víta Peřiny není založená na příběhu. „Je to proud obrazů na téma základní živly – oheň, země, voda, vzduch, na téma rostliny, zvířata, na téma člověk a jeho anatomie, na téma technika i na téma planeta jako taková a její fungování,“ uvedl dramaturg.

Po vzoru starobylých kabinetů kuriozit herci při představení z jednotlivých poliček tajemného kabinetu vytahují méně či více známé artefakty, které ožívají pomocí těch nejstarších i nejtradičnějších loutkářských triků. „Těmito divadelními zázraky a kouzly postupně dětské diváky seznámí s největšími zázraky v životě kolem nás. Pro někoho je to příroda, pro jiného člověk samotný, leckdo zůstává v úžasu stát zase z objevů a vynálezů, které má člověk za dobu své existence na svědomí,“ řekl Peřina.

Křehká krása, která vzniká pod rukama sklářů. Křišťálové údolí se otevře turistům

Hra je určena hlavně pro malé děti od pěti do deseti let. „Užije si to ale myslím i dospělý,“ uvedl dramaturg. Kvůli omezením v souvislosti s koronavirem je kapacita studia, kde se bude hrát, omezená na třetinu. Dovnitř pustí jen 20 diváků. Herci ani nebudou moci zatím chodit mezi diváky, jak původně zamýšleli. „Rozdíl ale diváci nepoznají,“ dodal Peřina. Pro Naivní divadlo to bude první odehrané představení po bezmála třech měsících, kdy muselo být uzavřené kvůli nařízení vlády. V hlavním sále bude hrát poprvé až 20. června, kdy uvede inscenaci Bajaja, a o týden později bude mít na programu Hvězdného posla. V sále s kapacitou 180 míst se bude hrát před 60 diváky, pokud vláda nezmění pravidla.

vera/čtk

4.7.2020
Za svatbu mimo obřadní síň radnice nebo v jiný, než magistrátem stanovený den si snoubenci...
4.7.2020
Přesně před dvaašedesáti lety došlo k tragické události na železnici u Frýdlantu v severních Čechách....
3.7.2020
Na dvou z osmi státních hradů a zámků v Libereckém kraji se letos změní kastelán....
2.7.2020
Hejnice v podhůří Jizerských hor na Liberecku musely v tomto týdnu vypustit a vyčistit přírodní...
2.7.2020
Vědci Technické univerzity v Liberci chtějí zmapovat zaniklé vodní prvky v krajině a přispět k...
30.6.2020
Rekonstrukce silnice uzavře od 20. července přístup z Liberce na Ještěd. Kvůli stavbě bude pro...
30.6.2020
Péči o unikátní železniční stanici Martinice v Krkonoších a záchranu bývalého Beranova hostince v Trávníčku...
27.6.2020
Vlastní křesťanskou střední školu chce příští rok v Hejnicích na Liberecku otevřít sbor Jednoty bratrské....
26.6.2020
Obrázky mraku, slunce, roušek a nápis Společně jsme to zvládli překrývaly známky za II. pololetí...
25.6.2020
Zastupitelé Jablonce nad Nisou dnes schválili smlouvu o zajištění provozu tramvajové linky 11 do Liberce...
Reklama