120 let od zahájení tramvajového provozu v Jablonci. Jubileum má i trať do Liberce

Jablonec byl v zemích Koruny české sedmým městem, ve kterém byly zavedeny elektrické tramvaje. Jejich provoz byl zahájen 7. února 1900. Jablonečané mohli elektrikou cestovat z dnešního Mírového náměstí do Rychnova u Jablonce. Celý úsek měřil přibližně 9,3 kilometru, na konci roku už ale měla tramvajová síť 21 kilometrů. Bylo jen otázkou času, kdy tramvaj spojí Jablonec s Libercem. Stalo se tak 1. ledna 1955.

Tramvajová trať Liberec – Jablonec nad Nisou je úzkorozchodná a nejdelší meziměstská tramvajová trať v České republice. Provozuje ji Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou a. s.

Stejně jako dřívější jablonecká tramvajová síť a jako původní liberecká síť, tato trať má rozchod 1000 milimetrů.
Do roku 2009 byla v celém úseku jednokolejná, v letech 2009–11 byl zdvojkolejněn a zdvojrozchodněn úsek Fügnerova – U Lomu.
Trať je součástí sítě městské hromadné dopravy v Liberci, platí zde běžný časový tarif MHD Liberec. (V minulosti byl na této trati pásmový tarif a z toho důvodu zde působili průvodčí ještě v době, kdy v Liberci i dalších českých městech byl již zaveden provoz bez průvodčích.)
Jízdní doba je podle jízdního řádu půl hodiny, délka trati je 13 kilometrů.
V celé trase jezdí linka č. 11, v úseku Liberec – Vratislavice navíc jezdí v některých časech linka č. 5.
Denně trať využije kolem 11 000 lidí.

Chotyně na Liberecku se bere za svoji historickou železniční zastávku

Meziměstská trať vznikala napojením tehdejší jablonecké tramvajové sítě na libereckou, a to směrem z Jablonce. Zpočátku, od roku 1948, probíhala stavba formou občanských brigád, což v těch letech nebylo výjimečné, teprve později výstavbu převzaly stavební firmy.
Jednotlivé úseky byly zprovozňovány v listopadu 1953, pak v únoru 1954, celá trať do Liberce byla nakonec v provozu od 1. ledna 1955.

Nová linka dostala ihned číslo 11. Polovina vozů na ni byla vypravována z Liberce a polovina z Jablonce. V roce 1960 se společný dopravní podnik rozdělil, po zrušení jablonecké tramvajové sítě v roce 1965 usiloval jablonecký dopravní podnik i o zrušení této tratě, liberecký dopravní podnik naopak plánoval její rekonstrukci a v následujícím roce byly v liberecké části vybudovány dvě nové výhybny.

Od 1. ledna 1970 přestal jablonecký dopravní podnik na trať vypravovat své vozy a liberecký podnik převzal jabloneckou část trati.
Mezi lety 1973 – 1976 byla trať zrekonstruována.

Výstava Turistika na Semilsku. 110 let Riegrovy stezky a Klubu českých turistů připomíná semilské muzeum

V devadesátých letech byla hlavní (městská) tramvajová trať v Liberci zdvoukolejněna a přebudována na normální rozchod, zároveň však má v části (úsek Lidové sady až Viadukt) i třetí kolejnici, takže kolej ve formě dvourozchodové splítky umožňuje i provoz úzkorozchodných tramvají, tedy i vozů z meziměstské tratě.

V současné době je trať Liberec – Jablonec jednou ze čtyř meziměstských tramvajových tratí v České republice.
Druhá vede z Mostu do Litvínova, třetí vede z Ostravy-Poruby do Kyjovic-Budišovic a za meziměstskou tramvajovou trať lze považovat i tramvaj z Brna do samostatného města Modřice, které leží v okrese Brno-venkov.
V době rozvoje tramvajové dopravy koncem 19. století bylo meziměstských tramvajových tratí více, například první tratě na území dnešní Prahy vznikaly původně jako meziměstské.

Připomenout si 120 let zahájení tramvajového provozu na Jablonecku můžete na výstavě v prostorách Informačního střediska magistrátu, potrvá až do 29. února. Vystaven bude například model elektrické tramvajové lokomotivy nebo kopie úvodního listu zaměstnanecké knihy Jabloneckých elektrických drah. Výstava je přístupná v otevírací době informačního střediska.

FOTO: Tramvaje na Jablonecku a Liberecku

Tramvaje na Jablonecku a Liberecku - 1 jabl traTramvaje na Jablonecku a Liberecku - 2 jabl tramvTramvaje na Jablonecku a Liberecku - 3 2001 m.klas plzeňské tramvajeTramvaje na Jablonecku a Liberecku - 4 ŠJůWiTramvaje na Jablonecku a Liberecku - 5 yu
Další fotky
Tramvaje na Jablonecku a Liberecku - 0 jabl tram

Zdroj: Jana Fričová, Jablonecký měsíčník

Včera, 10:19
Důvěřivá seniorka z České Lípy pustila do bytu neznámou ženu a ta ji o několik...
16.2.2020
Na konci loňského roku byl úspěšně dokončen střešní plášť budoucího Alzheimer centra. Od ledna probíhají...
16.2.2020
Vedení města podniká další kroky směřující ke vzniku parkovacího domu poblíž zoologické zahrady. Sloužit bude...
16.2.2020
Život obyvatelům na sídlišti Sever v České Lípě zkomplikuje od pondělí výměna poruchového vodovodu v...
15.2.2020
Kvůli stromům, které popadaly při vichřici v minulých dnech, je uzavřená část Cyklostezky Varhany na...
15.2.2020
Jablonec nad Nisou podal žádost do dotačního programu Ministerstva obrany ČR na zabezpečení péče o...
14.2.2020
Kvůli nedostatku sněhu se příští týden neuskuteční na Ještědu závody Poháru FIS ve skocích na...
14.2.2020
Lehce gynekologicky laděný bude podle pořadatelů letošní ročník multižánrového divadelního festivalu Modrý Kocour, který se...
13.2.2020
V České Lípě nedoporučují kvůli popadaným stromům vstup nejen do městských lesů, ale ani na...
13.2.2020
Ulice V Aleji v Jablonci nad Nisou přijde kvůli rekonstrukci o lipové stromořadí. Většina stromů...
Reklama